آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ , Monday 23 July 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 69721
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ فروردین, ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  عدم پرداخت سود و اصل سپرده‌های سپرده‌گذاران کاسپین بسیاری از آنها را با چالش‌های جدی در معیشت‌ و امور مالی روزانه مواجه کرده است اما بانک‌ مرکزی هر نوع اقدام و گشایشی را منوط به ادغام کامل تعاونی‌های زیرمجموعه این مؤسسه کرده است.

  درددل‌های سپرده‌گذاران مالباخته کاسپین/ به مجوز بانک مرکزی اعتماد کردیم

  آوای شمال/امروز هم سپرده‌گذاران کاسپین در مقابل ساختمان بانک مرکزی تجمع کردند. شاید بانک مرکزی از ابتدای تاسیس خود تاکنون با چنین چالشی روبرو نشده است. در عین حال همه چیز را منوط به اتمام فرایند ادغام تعاونی‌های زیرمجموعه و فرشتگان در کاسپین کرده است. طبق اعلام بانک مرکزی از ۸ تعاونی اعتبار، تاکنون ۵ […]

  آوای شمال/امروز هم سپرده‌گذاران کاسپین در مقابل ساختمان بانک مرکزی تجمع کردند.

  شاید بانک مرکزی از ابتدای تاسیس خود تاکنون با چنین چالشی روبرو نشده است. در عین حال همه چیز را منوط به اتمام فرایند ادغام تعاونی‌های زیرمجموعه و فرشتگان در کاسپین کرده است.

  طبق اعلام بانک مرکزی از ۸ تعاونی اعتبار، تاکنون ۵ تعاونی در کاسپین ادغام شده‌اند و سه تعاونی دیگر بافی مانده است.

  در این میان سپرده‌گذاران موسسه کاسپین در بلاتکلیفی به سر می‌برند و نمی‌دانند شکایت‌شان را نزد چه نهادی ببرند. چند نفر از این سپرده‌گذاران با مشکلات خود را به خبرگزاری فارس در میان گذاشتند.

  *یکی از این سپرده‌گذران با اشاره به مشکلات به وجود آمده پس از سپرده‌گذاری در کاسپین گفت: همسرم بیماری صعب العلاج دارد. ماهیانه هزینه زیادی بابت نگهداری و درمان پرداخت می‌کنیم. زندگی‌ام رو فروختم و بعد از صدور مجوز برای فعالیت کاسپین در آنجا سرمایه‌گذاری کردم.

  وی افزود: البته پس از مراجعه به سایت بانک مرکزی و مشاهده نام کاسپین در موسسات مجاز و نصب تابلوی کاسپین بالای شعبه و درج بنر تبلیغاتی در شعبه، در این موسسه سپرده‌گذاری کردم تا بتوانم از محل سود ۲۷ درصدی‌اش هزینه بیماری همسرم رو فراهم کنم اما چند ماه است که سپرده‌ام در این موسسه قفل شده و هزینه‌های زندگی و درمان کمرم را شکسته است.

  *همچنین یکی دیگر از گرفتاران کاسپین به می گوید: بنده سال ۹۴ می‌خواستم بعد از اتفاقی که برای موسسه ثامن الحجج افتاد پولم را بردارم ولی وقتی دیدم که موسسه کاسپین از بانک مرکزی مجوز دریافت کرده خیالم راحت شد و منصرف شدم ولی حالا بانک مرکزی پاسخگو نیست و پول مردمی که ثمره یک عمر تلاش و زحمتشان را اندوخته کرده بودند را نمی‌دهند.

  وی ادامه داد: بنده شب عید شرمنده زن و بچه ام شده ام، هیچ پولی برای گذران زندگی ندارم حتی برای پرداخت قبض آب و برق مقروض شده‌ام.

  *یکی دیگر از سپرده‌گذاران کاسپین که به گفته خودش یک سالی است در بهشهر زندگی می‌کند، به خبرنگار فارس گفت: درست ۱۰ ماه پس از اخذ مجوز بانک مرکزی توسط موسسه کاسپین به یک موسسه نزدیک محل سکونت مراجعه کردم و پول حاصل از فروش خانه را که نصف پول فروش بود در آنجا سپرده‌گذاری کردم تا کارهای مربوط به فک رهن و شهرداری و دارایی را با سود پول انجام دهم.

  وی افزود: درست یک هفته بعد که مراجعه کردم کمی از پول را برای کارهایی سند زدن بگیرم به من گفتند پول نداریم و من به این شکل به ماجرایی وارد شدم که اصلا روحم از آن خبر نداشت.

  این سپرده‌گذار موسسه کاسپین می‌گوید: به من می‌گویند تو در فرشتگان پول گذاشتی نه در کاسپین! چطور می‌شود من با تابلوی کاسپین و دفترچه کاسپین در فرشتگان پول گذاشته باشم! من بی‌خبر از همسرم پول را در موسسه گذاشتم و فکر می‌کردم با این کار کمکی به زندگیم بکنم اما مدت‌هاست که زندگی‌ام جهنم شده و حتی به مرز جدایی رسیده است.

  وی ادامه می‌دهد: می‌دانم در موسسه غیر مجاز نباید سپرده‌گذاری کرد و با اعتماد به مجوز بانک مرکزی اینکار را کردم؛ اگر اشتباهی کردم شما به من بگویید کجای کار اشتباه کردم؟ مگر می‌شود اینقدر هرج و مرج و بی‌قانونی؟

  *یک دانشجوی دکتری روانشناسی که در این موسسه سپرده‌گذاری کرده می‌گوید: مبلغ پنجاه میلیون تومان که تمام دار و ندارم بود را در شعبه‌ای از موسسه کاسپین گذاشته بودم تا بیشتر هزینه‌های دانشگاهم رو تامین کنم.

  این سپرده‌گذار کاسپین می‌گوید: متاسفانه هم‌اکنون در وضعیت ناراحت‌کننده‌ای هستم و توان پرداخت شهریه تحصیلیم را ندارم؛ نگرانم که مجبور به انصراف از ادامه تحصیل شوم چون در هر حال باید ۸ میلیون شهریه این ترم را که به سختی ۲ میلیون آن را قرض و ثبت نام کردمف بپردازم. این مبلغ فقط به ترم جاری مربوط می‌شود و آینده من واقعا بستگی به این‌ پول دارد.

  *و باز هم سپرده‌گذار دیگری که اینگونه به ما می‌گوید: متاسفانه از دیماه گذشته هیچ پولی از جانب آن موسسه به بنده پرداخت نشده است؛ نظر به اینکه بخشی از هزینه‌های زندگی اینجانب از محل سود سپرده نزد آن موسسه تامین می‌شد.

  وی تصری می‌کند: بنده و امثال بنده صرفأ و صرفأ به اعتبار و اطمینان خاطر از مجوز صادره توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، یا سپرده‌های پیشین را نگهداری و یا مبادرت به افتتاح سپرده‌های جدید کرده‌ایم. یقینأ و قطعأ از مسائل پشت پرده مبنی بر مشروطیت مجوز بر تکمیل فرآیند ادغام تعاونی‌های هشتگانه در موسسه کاسپین و نیز ممنوعیت تعویض تابلوهای تعاونی‌ها به کاسپین و تعویض دفترچه های حساب پیش از اتمام فرآیند ادغام، بی‌اطلاع بوده‌ایم.

  *سپرده‌گذاری که سال‌هاست فرزند بیمار ۲۷ ساله‌‌اش را سرپرستی می‌کند نیز در خصوص مشکلات مالی‌اش می‌گوید: فرزندم که از دوران نوزادی بیمار شد، در شرایط حاضر طبق نظریه پزشک معالج و پزشکی قانونی و اداره سرپرستی و کارشناسان بهزیستی بیمار فوق عقب ماندگی ذهنی جسمی و حرکتی خیلی شدید و مبتلا به بیماری صرع شدید است و به همین خاطر روزانه ۲۱ عدد قرص مصرف می‌کنند.

  وی افزود: پرداخت ماهانه ۵۳ هزار تومان از سوی بهزیستی تنها کمکی است که به ما می‌شود. به هر سازمانی و نهادی رفتم نتیجه نداد. خودم کارگر هستم. منزل مسکونی‌ام را فروختم و در موسسه مجاز کاسپین سپرده‌گذاری کردم اما چند ماهی است نه سود پولم را می‌دهند و نه اصل آن را.

  این سپرده‌گذار ادامه داد: با توجه به صدور مجوز از سوی بانک مرکزی در موسسه مجاز با تابلو کاسپین سپرده‌گذاری کردم؛ در شرایط فعلی مستاجرم و از بابت هزینه درمان فرزندم و منزل در مضیقه مانده‌ایم.

  وی می‌گوید: وقتی در سایت بانک مرکزی نام این موسسه به عنوان موسسه مجاز ثبت می‌شود و در رسانه‌ها اعلام می‌شود که موسسه کاسپین مجاز است، من از کجا بدانم در پس این مجوز چه چیزی بوده است؟

  به گزارش فارس، درباره کاسپین و شرایط‌ آن بارها نوشته‌ایم و نوشته‌اند و این گزارش صرفا با هدف انتقال نگرانی‌ها و مشکلات سپرده‌گذاران این موسسه بود، باشد که گره‌ای از مشکلاتشان گشوده شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات