آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ , Saturday 21 July 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 69303
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  هر گناهى آدم بکند و یک مرتبه استغفار کند خدا مى‌‏بخشد اما بعضى از گناهان است که خدا با استغفار هم نمى‏‌بخشد.

  گناهانی که خدا با استغفار هم نمى‏‌بخشد

  حجت‌الاسلام «محسن قرائتی» استاد تفسیر قرآن کریم بیش از ۳۰ سال است به تدریس معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) می‌پردازد و سال‌ها است که پنج‌شنبه‌ها در برنامه درس‌هایی از قرآن میهمان خانه‌های ایرانیان است. با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به انس عمومی با قرآن و توجه به مفاهیم الهی، خبرگزاری فارس در سال […]

  حجت‌الاسلام «محسن قرائتی» استاد تفسیر قرآن کریم بیش از ۳۰ سال است به تدریس معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) می‌پردازد و سال‌ها است که پنج‌شنبه‌ها در برنامه درس‌هایی از قرآن میهمان خانه‌های ایرانیان است.

  با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به انس عمومی با قرآن و توجه به مفاهیم الهی، خبرگزاری فارس در سال جدید گزیده‌ای از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در سال‌های گذشته را در اختیار علاقه‌مندان  قرار می‌دهد.

  در ادامه بخشی از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در برنامه درس‌هایی از قرآن با موضوع «آفات زبان- ۱» که در ۵ مهرماه سال ۱۳۶۹ ایراد شده است، تقدیم می‌شود.

  – کافر نجس است اگر بگوید «أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّه» پاک مى‏‌شود. با حرف زدن پاک نجس مى‌‏شود مسلمان اگر یکى از ضروریات دین را منکر بشود، کافر مى‏‌شود. با حرف زدن، حرام به حلال تبدیل مى‌‏شود دختر و پسر به هم حرامند صیغه‏‌شان را که خواندى حلال مى‏‌شوند.

  – مسأله زبان خیلى مهم است. قرآن مى‌‏گوید: گاهى حرف زدن از پول دادن بهتر است: «قَوْلٌ مَعْرُوفٌ وَ مَغْفِرَهٌ خَیْرٌ مِنْ صَدَقَهٍ یَتْبَعُها أَذىً» (بقره/۲۶۳) اگر مى‏‌خواهى کمک کنى بعد منت بگذارى نمى‏‌خواهد کمک کنى‏. سلام گرم بکنى از پول دادن بهتر است.

  –  یکى از گناهان زبان بى‌دلیل حرف زدن است. «وَ لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ» اسراء/۳۶ قرآن مى‏‌گوید چیزى را که نمى‏‌دانى نگو. قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص): «مَنْ أَفْتَی النَّاسَ بِغَیْرِ عِلْمٍ لَعَنَتْهُ مَلَائِکَهُ السَّمَاءِ وَ الْأَرْض»(المحاسن، ج‏۱، ص‏۲۰۵) اگر کسی که اطلاعات ندارد آخوندى که مجتهد نیست، فتوا بدهد، تمام فرشته‏‌های زمین و آسمان نفرین مى‌‏کنند. پس حرف زدن بدون علم یکى از گناهان است.

  – هر گناهى آدم بکند و یک مرتبه استغفار کند خدا مى‌‏بخشد اما بعضى از گناهان است که خدا با استغفار نمى‏‌بخشد. اگر رسول اکرم(ص) استغفار کند خدا مى‌‏بخشد اما اگر کسى مؤمنى را مسخره کند و رسول اکرم هم هفتاد بار استغفار کند باز هم خدا این گناه را نمى‏‌بخشد؛ «لا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ» (حجرات/۱۱) مسخره نکنید.

  – مسخره کردن گناهى است پیغمبر در روز عفو عمومى بت‌پرست را بخشید اما مسخره کن را نبخشید. قرآن مى‏‌گوید: «ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا یَعْقِلُونَ» (مائده/۵۸) آدمى که مسخره مى‏‌کند عقل ندارد.

  – امام رضا(ع) به عبدالعظیم حسنى فرمود: به یاران من بگو که جر و بحث سر چیزهاى بیخود نکنند. «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یُجادِلُ فِی اللَّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ» (حج/۸ و ۳) در دو جاى قرآن مى‏‌فرماید که بعضى از مردم ‏عمرشان را در جر و بحث مى‏‌گذرانند.

  – «سَیَقُولُونَ ثَلاثَهٌ رابِعُهُمْ کَلْبُهُمْ» (کهف/۲۲) قرآن انتقاد مى‏‌کند و مى‏‌گوید بجاى اینکه بنشینند و بگویند این اصحاب کهف چه کراماتى و چه مردانگى‏‌اى داشتند، هدف اینها را دنبال کنید.

  –  یکى از گناهان زبان اظهار فقر است‏. قرآن مى‌‏گوید: «یَحْسَبُهُمُ الْجاهِلُ أَغْنِیاءَ مِنَ التَّعَفُّف» (بقره/۲۷۳) مؤمن جورى زندگى کند که خیال کنند که او غنى است. اظهار عجز پهلوى غیر خدا نکنید.

  – یکى از گناهان زبان افشاگرى و بد حرف زدن است. قرآن مى‏‌گوید: «وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً» (بقره/۸۳) قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ(ع): «سوء المنطق یزری بالقدر و یفسد الأخوه»(غررالحکم، ص‏۲۲۳) بد حرف زدن برادرى را از بین مى‏‌برد و قدر منزلت انسان را کم مى‏‌کند و کینه به وجود مى‏‌آورد.

  – نقالى یکى از گناهان و فخرفروشى یکى دیگر از گناهان زبان است(من آنم که رستم بُوَد پهلوان) «وَ بِیَدِکَ لَا بِیَدِ غَیْرِکَ زِیَادَتِی وَ نَقْصِی وَ نَفْعِی وَ ضُرِّی»(إقبال‏الأعمال، ص ۶۸۵) در مناجات شعبانیه می‌گویید خدا عزت و ذلت من دست توست؛ پس افتخار نکنید چرا که حماقتی بالاتر از پز دادن نیست.

   

  برچسب ها :

  نظرات