آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ , Tuesday 17 July 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 69199
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  نماینده روسیه در سازمان ملل ادامه خلع سلاح هسته‌ای را بدون حل مشکلاتی مانند سپر موشکی آمریکا، توسعه تسلیحات تهاجمی غیرهسته‌ای و عدم تمایل برای نظامی نکردن فضا، غیرممکن دانست.

  شروط مسکو برای ادامه خلع سلاح هسته‌ای

  روسیه بطور کامل به توافقات مربوط به خلع سلاح هسته‌ای پایبند است، ولی معتقد است که ادامه این روند بدون حل و فصل برخی مسائل، از جمله در رابطه با تلاشهای آمریکا برای گشترش سامانه های دفاع ضدموشکی در جهان، غیرممکن خواهد بود. این مطلبی است که “پیتر ایلیچیف” نماینده موقت روسیه در سازمان ملل […]

  روسیه بطور کامل به توافقات مربوط به خلع سلاح هسته‌ای پایبند است، ولی معتقد است که ادامه این روند بدون حل و فصل برخی مسائل، از جمله در رابطه با تلاشهای آمریکا برای گشترش سامانه های دفاع ضدموشکی در جهان، غیرممکن خواهد بود. این مطلبی است که “پیتر ایلیچیف” نماینده موقت روسیه در سازمان ملل متحد شب گذشته در نشست کمیسیون خلع سلاح این سازمان عنوان کرده است.

  این دیپلمات بلندپایه تاکید کرد: «روسیه بطور کامل از اهداف والای ایجاد جهان عاری از سلاح هسته‌ای و هر نوع ابتکارعملی در زمینه انجام اقدامات خاص برای رسیدن به این هدف حمایت می کند. این کشور  بیش از سی سال است که مرحله به مرحله و بدون وقفه توافقات مربوط به کاهش تسلیحات تهاجمی هسته‌ای بین روسیه و آمریکا را اجرا کرده است.

  نماینده موقت روسیه در سازمان ملل گفت: «ولی ادامه روند خلع سلاح بدون اقدامات جدی همه جانبه در این زمینه غیرممکن خواهد بود. اساس این روند باید مبتنی بر اصل تقویت ثبات راهبردی و امنیت برابر و غیرقابل تفکیک برای همه کشورها، بدون وجود استثناء باشد. ما معتقدیم که در این مرحله باید اولویت روی کار مشترک جدی برای فراهم شدن شرایطی باشد که به تحقق خلع سلاح واقعی کمک کند.

  مشکل توسعه سپر موشکی و عدم تعادل تسلیحاتی

  ایلیچیف تاکید کرد: «طرف روسی بارها توجه جهانی را به اوضاع نگران کننده پیرامون اقدام یکجانبه آمریکا در گسترش بدون محدودیت عوامل مربوط به سامانه های دفاع ضد موشکی در مناطق مختلف جهان جلب کرده است. ولی این وضعیت به بن بست رسیده است. در شرایطی که مشکلات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران حل و فصل شده که بهانه اصلی آمریکا برای استقرار سپر موشکی این کشور در قاره اروپا بود، ولی مقامات واشنگتن بعد از توافق هسته ای با تهران، هیچ اقدامی در پاسخ به آن انجام نداده اند. در حالیکه بی ثباتی گسترده ای در رابطه با توسعه سپر موشکی آمریکا بوجود آمده است.»

  به گفته این دیپلمات روس، «عوامل دیگری از جمله توسعه تسلیحات تهاجمی غیرهسته‌ای و عدم تمایل برای صرف نظر کردن از امکان استقرار تسلیحات نظامی در فضا و همچنین این واقعیت که آمریکا تاکنون پیمان مربوط به ممنوعیت کلی آزمایشات هسته‌ای را مورد تصویب قرار نداده است، نیز باعث نگرانی هستند.»

  وی افزود: «افزایش کمی و کیفی عوامل بی ثبات کننده در زمینه تسلیحات متعارف نیز تهدید دیگری برای ثبات در روابط بین المللی بشمار می رود و همه این مشکلات نیازمند راه حل همه جانبه و مورد قبول همه طرفین است و با توجه به اوضاع کنونی جهانی، جایگزینی برای این مسئله وجود ندارد.»

  رژیم کنترل تسلیحات متعارف در اروپا

  ایلیچیف در بخش دیگری از سخنان خود در کمیسیون خلع سلاح گفت که روسیه خواستار برقراری رژیم کنترل جدیدی در زمینه تسلیحات متعارف در اروپاست که با واقعیات سیاسی و نظامی کنونی در این قاره مطابقت داشته باشد.

  وی یادآور شد: «در جریان کار کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل روسیه بارها پیشنهادات سازنده جدیدی که می توانسته به این مسئله کمک کند را ارائه داده است که تاکنون به آنها توجه کافی نشده است. در اوایل سال گذشته به ابتکارعمل روسیه، چین و آمریکا، مباحثاتی در مورد ممانعت از مسابقه تسلیحاتی در فضا آغاز شد که مشکلی جدی بوده و بسیاری از کشورها به آن اذعان دارند، ولی حل و فصل این مسئله نیز تنها با تشریک مساعی ممکن خواهد بود.»

  نماینده موقت روسیه یادآور شد: «خلاصی یافتن بشریت از تهدیدات هسته‌ای کار بسیار دشواری است و حل و فصل آن تنها بر اساس توافق جمعی و خودداری از اقدامات یکجانبه امکان پذیر است و تلاش برای خلع سلاح، بدون حضور کشورهایی که توان نظامی هسته‌ای داشته، ولی حاضر به تامین امنیت آن نیستند، غیرممکن خواهد بود.»

  این دیپلمات روس از همه کشورهای جهان خواست تا برای حفظ و تقویت توافقات موثر در زمینه عدم گسترش هسته‌ای تلاش مشترک تازه ای را آغاز کنند، برای اینکه امنیت جامعه جهانی در گرو این تلاش قرار دارد.

  برچسب ها :

  نظرات