آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ , Wednesday 18 July 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68719
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
 • شما اینجا هستید :گزارش و گفت‌وگو
 •   

  به بهانه روز جمهوری اسلامی؛

  دستاوردهای امروز ایران اسلامی در سایه یک “آری” مردم در ۱۲ فروردین ۵۸ بود

  دوازده فروردين يکي از روزهای تاريخی و مهم ايران اسلامی است که در سایه آن دستاوردهای زیادی به دست آمد و توطئه‌های دشمن به سبب این دستاوردها و بزرگی ملت ایران است.

  آوای شمال/ به نقل از بلاغ، دوازدهم فروردین روز تحقق آرمان‌های بلند مردمی که در راه انقلاب، زندان‌ها، تبعیدها، شکنجه‌ها، سختی‌ها و محرومیت‌های زیادی کشیدند و شهادت بهترین فرزندان خود را دیدند، بعد از پیروزی انقلاب، در یک همه پرسی تاریخی، برای تحقق آرمان‌های والای شهیدان، به استقرار جمهوری اسلامی، رأی دادند.
  ۱۲ فروردین یکی از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است، در این روز با رأی اکثریت قاطع مردم، نظام سیاسی کشور پس از ۲۵۰۰ سال از نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی و حکومت مردمی تغییر یافت.
  در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ ثمره مبارزات ضد سلطنتی و طاغوتی و شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ملت ایران به بار نشست و نظام جمهوری اسلامی ایران استقرار یافت.
  در این روز ملت ایران با رأی ۹۸٫۲ درصدی خود، ساختار سیاسی- اجتماعی ایران را تغییر داد و جمهوری اسلامی مستقر شد و به همین سبب این روز مبارک از آن پس روز «جمهوری اسلامی» نام نهاده شد.
  مهدی عظیمی کارشناس سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، گفت: پس از آنکه قرن‌ها تئوری جدایی دین از سیاست و نظام‌های حکومتی لائیک بر دنیا سیطره داشت و قوانین شرعی و الهی امری خصوصی در زندگی مردم تعبیر می‌شد، در ۱۲فرودین سال ۵۸ نظامی متولد شد که این نظریه‌ها را در قرن بیستم باطل کرد و حکومت اسلامی را بر اساس موازین و آموزه‌های دینی عملی کرد.
  عظیمی افزود: جمهوری اسلامی شکل نوینی از نظام‌های حکومتی است که تلاش می‌کند با الهام از قوانین و تعالیم نجات بخش اسلام الگوی زندگی جدیدی در عرصه اجتماعی و سیاسی بشر امروزی ارائه دهد تا بر اساس آن نیازهای مادی و معنوی انسان توئمان فراهم شود.
  وی با بیان اینکه از نظام جمهوری به «حکومت مردم بر مردم» تعبیر می‌شود و «جمهوریت» در نظام حکومتی نشان دهنده نقش مردم در تشکیل و استمرار آن است، تصریح کرد: مردم با حضور در صحنه‌های مختلف علاوه بر مشارکت در تعیین سرنوشت خویش خواسته‌های خود را از حکومت مطالبه می‌کنند.
  این کارشناس با اشاره به اینکه معنی لغوی «جمهوریت» یعنی حکومت برخواسته از مردم و یا همان دمکراسی گرچه مورد اتفاق اغلب تحلیلگران، سیاستمداران و حاکمان سیاسی است، گفت: نظام‌های حکومتی در معنی اصطلاحی این واژه دچار اختلاف نظر هستند و از آن برداشت‌های متفاوتی دارند.
  احسان رضایی از فعالان سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، گفت: در زمان تعیین نظام سیاسی کشور پس از سرنگونی نظام طاغوت شاهنشاهی «جمهوری دمکراتیک»، «جمهوری»، «حکومت اسلامی» از جمله نظام‌هایی بود که مطرح شد، اما امام راحل از همان ابتدا تاکید فراوانی بر استقرار نظام حکومتی جمهوری اسلامی داشتند.
  رضایی افزود: مردم نیز در دوران مبارزات ضد ستم شاهی که در شعار و تظاهرات‌ها یکپارچه استقلال آزادی و جمهوری اسلامی را فریاد می‌کشیدند.
  وی تصریح کرد: اصل جمهوریت و اسلامیت جدا ناپذیر در نظام حکومتی ایران است که برای تثبیت، استمرار و تداوم آن شهیدان زیادی تقدیم شده است.
  این فعال سیاسی از دیگرشعارها و خواسته‌های ملت ایران در ایام انقلاب را «آزادی» دانست و یادآور شد: با استقرار جمهوری اسلامی آزادی شکل عملی به خود گرفت و قشرهای مختلف با حضور در تمام صحنه‌ها آزادانه به خواسته‌های خود جامه عمل پوشانده و در تعیین سرنوشت خود مشارکت کردند.
  وی با بیان اینکه گر چه لغت آزادی نیز همانند دیگر واژه‌ها، امروزه مظلوم واقع شده و در نظام سلطه مصادره می‌شود و با نام آزادی حقوق افراد زیادی ضایع شد، گفت: آزادی در اسلام معنای متعالی دارد، بر این اساس مردم طبق قانون برای تعالی و کمال خود از حق انتخاب و آزادی بیان برخوردار است.
  رضایی تصریح کرد: کسی نمی‌تواند حق آزادی را از مردم سلب کند و در این مکتب سلب آزادی و حق انتخاب از خود نیز نوعی ظلم به خویش است.
  وی استقلال را بعد دیگری از نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و یادآور شد: با استقرار استقلال، ملت ایران از وابستگی به شرق و غرب رهایی یافت و در عرصه بین الملل با حفظ اصول به دفاع از حقوق خویش پرداخت.
  به گزارش بلاغ، استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران و سرنگونی نظام سلطنتی پهلوی علاوه بر اینکه تحولات داخلی به دنبال داشت، تغییراتی در نظام بین الملل، به ویژه در خاورمیانه ایجاد کرد تغییراتی که با اهداف استعمارگران همسو و سازگار نبود و دشمنی آنان را علیه ملت ایران برانگیخت.
  از این رو حفظ استقلال هزینه‌هایی در برداشته و دشمنان این مرزوبوم با طراحی توطئه‌های مختلف از جمله جنگ تحمیلی، ترور شخیصت‌های سیاسی، تحریم قتصادی و در نهایت ایجاد موانع و دشمنی در دست‌یابی به فناوری صلح آمیزهسته‌ای سعی در خدشه دار کردن استقلال ملت هوشیار ایران دارد.

  برچسب ها :

  نظرات