آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ , Friday 10 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68172
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
 • شما اینجا هستید :ورزشی
 •   

  تیم ملی فوتبال آلمان با برتری در دیداری معجزه آسا قهرمانی جام جهانی 1950 را کسب کرد.

  جام جهانی ۱۹۵۴/ معجزه برن و نخستین قهرمانی ژرمن ها

  آوای شمال، فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به چند دلیل تصمیم گرفت مسابقات فوتبال جام جهانی ۱۹۵۴را به میزبانی سوئیس برگزار کند. سوئیس از جمله کشورهایی بود که به علت بی طرفی در جنگ جهانی دوم، هیچگونه آسیبی ندید. همچنین سال ۱۹۵۴، در حقیقت پنجاهمین سالگرد تأسیس فیفا بود و از آنجایی که مقر فیفا […]

  آوای شمال،

  فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به چند دلیل تصمیم گرفت مسابقات فوتبال جام جهانی ۱۹۵۴را به میزبانی سوئیس برگزار کند.
  سوئیس از جمله کشورهایی بود که به علت بی طرفی در جنگ جهانی دوم، هیچگونه آسیبی ندید. همچنین سال ۱۹۵۴، در حقیقت پنجاهمین سالگرد تأسیس فیفا بود و از آنجایی که مقر فیفا در زوریخ سوئیس قرار داشت و نامزد اروپایی دیگری هم برای برگزاری جام جهانی وجود نداشت، این کشور به عنوان میزبان جام جهانی پنجم برگزیده شد.
  بازهم در مسابقات سال ۱۹۵۴ تغییراتی در سیستم بازی ها داده شد. مسابقات این دوره همانند دوره های اخیر جام جهانی، به صورت گروهی در دور مقدماتی و تک حذفی در مرحله بعدی برگزار شد.
  ویژه عید/ جام جهانی 1950/ معجزه برن و نخستین قهرمانی ژرمن ها
  تیم ها در دور مقدماتی به گروه های چهارتایی تقسیم شدند و دو تیم نخست هر گروه به مرحله یک چهارم نهایی راه یافتند.
  در این دوره ۳۸ کشور برای حضور در مسابقات مقدماتی ثبت نام کردند که تیم های آرژانتین و شوروی در میان آنها نبودند. از قاره آسیا، ژاپن و کره جنوبی حضور داشتند که در دو بازی رفت و برگشت، کره جنوبی به عنوان نماینده آسیا انتخاب شد.
  دراین دوره قرار بر این شد که این ۱۶ تیم در چهار گروه چهار تیمی قرار گیرند و هر تیم به قید قرعه دو بازی در گروه برگزار کند و در نهایت هشت تیم به مرحله دوم (یک چهارم نهایی) راه یابند و مسابقات تا فینال به صورت حذفی پیش برود.
  از این رو پس از انتخاب ۱۴ تیم دورنهایی به همراه اروگوئه قهرمان دوره پیش و سوئیس میزبان بازیها که از حضور در دور انتخابی معاف بودند، مسابقات در پنجم ژانویه ۱۹۵۴ در برن قرعه کشی شد.
  برزیل، یوگسلاوی، فرانسه و مکزیک(گروه اول) مجارستان، آلمان غربی، ترکیه و کره جنوبی(گروه دوم) اروگوئه، اتریش، چکسلواکی و اسکاتلند(گروه سوم) انگلیس، سوئیس، ایتالیا و بلژیک(گروه چهارم) ۱۶ تیم دور نهایی این رقابت ها بودند.
  ویژه عید/ جام جهانی 1950/ معجزه برن و نخستین قهرمانی ژرمن ها
  در میان تیم های دور نهایی، مجارستان که از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۴ در ۳۳ بازی بدون شکست مانده بود و در سال ۱۹۵۲ مدال طلای المپیک هلسینکی را فتح کرده بود، امید اول قهرمانی به شمار می رفت و پیش بینی می شد که بدون دردسر به قهرمانی برسد.
  این تیم با رهبری کاپیتان فرانس پوشکاش و حضور جمعی از بازیکنان درجه یک چون ساندرو کوچیس و بوژیک با قدرت تمام و شکست های سنگینی که بر تیم های کره جنوبی (۰-۹) و آلمان غربی (۳-۸) تحمیل کرد، با زدن ۱۷ گل در دو بازی به عنوان نخستین تیم از گروه خود صعود کرد.
  کوچیس که در نوک حمله مجارستان بازی می کرد در نهایت با ۱۱ گل، آقای گل این دوره شد و فرانس پوشکاش هم جایزه بهترین بازیکن را کسب کرد.
  این تیم در مراحل بعدی با پیروزی بر برزیل و اروگوئه با اقتدار کامل به فینال راه یافت و در مقابل هم گروه دور مقدماتی اش آلمان غربی قرار گرفت.
  ویژه عید/ جام جهانی 1950/ معجزه برن و نخستین قهرمانی ژرمن ها
  همانطور که اروگوئه در کمال ناباوری برزیل را در جام ۱۹۵۰ مغلوب کرد، تیم آلمان غربی هم با شکست دادن جادوگران (لقب تیم مجارستان) فاتح جام جهانی شد.
  دو تیم در بازی فینال مقابل هم قرار گرفتند و با این که مجارستان ۸ بر ۳ در دور مقدماتی آلمان غربی را شکست داده بود، در بازی فینال با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شد. بدین ترتیب آلمان غربی در نخستین تجربه حضورش در جام جهانی به عنوان قهرمانی این بازی ها دست یافت.
  ویژه عید/ جام جهانی 1950/ معجزه برن و نخستین قهرمانی ژرمن ها
   در گروه اول جام جهانی ۱۹۵۴ تیم های برزیل، یوگسلاوی، فرانسه و مکزیک قرار داشتند. برزیل با شکست مکزیک و تساوی در برابر یوگسلاوی و یوگسلاوی هم با پیروزی در برابر فرانسه به مرحله دوم صعود کردند.
  زیباترین بازیهای مرحله اول، در گروه دوم انجام گرفت. در این گروه، مجارستان با نتیجه ۹ بر صفر، کره جنوبی را شکست داد و در دیدار دوم خود، موفق شد با نتیجه جالب ۸ بر ۳ بر آلمان غربی فائق آید. از این گروه تیم های مجارستان و آلمان غربی که ترکیه را مغلوب کرده بود، به مرحله بعد صعود کردند.
  در گروه سوم، اتریش و اروگوئه تیم های چکسلواکی و اسکاتلند را شکست دادند تا هر دو با چهار امتیاز به جمع تیم های یک چهارم نهایی بپیوندند.
  در گروه چهارم، انگلیس با تساوی در برابر بلژیک و پیروزی ۳ بر صفر در مقابل سوئیس به عنوان تیم اول صعود کرد و سوئیس با شکست دوباره ایتالیا در بازی تکراری، جواز صعود گرفت.
  در مرحله یک چهارم نهایی، آلمان غربی تیم یوگسلاوی را ۲ بر صفر مغلوب کرد. اتریش در پر گل ترین دیدار تاریخ جام های جهانی ۷ بر ۵ سوئیس را حذف کرد و اروگوئه هم بر تیم قدرتمند انگلیس چیره شد تا به نیمه نهایی برسد.
  اما زیباترین بازی این مرحله، دیدار دو تیم مجارستان و برزیل بود که به علت خشونت های بی حدش به نبرد برن مشهور شد. در این مسابقه، تیم مجارستان در نهایت به پیروزی ۴ بر ۲ دست یافت ولی درگیری بازیکنان دو تیم پس از بازی ادامه پیدا کرد و به رختکن هم کشیده شد و در نهایت با دخالت پلیس خاتمه یافت.
  ویژه عید/ جام جهانی 1950/ معجزه برن و نخستین قهرمانی ژرمن ها
  در مرحله نیمه نهایی، تیم آلمان غربی که حالا در قواره یک مدعی بود، توانست اتریش را ۶ بر یک مغلوب نماید تا به همراه مجارستان که ۴ بر ۲ از سد اروگوئه گذشته بود، برگزار کننده دیدار نهایی جام باشد. در دیدار رده بندی اتریش، قهرمان دوره پیش را ۳ بر یک شکست داد و در جای سوم قرار گرفت.
  مسابقه فینال چهارم ژوئن ۱۹۵۴ با قضاوت “ویلیام لینگ” انگلیسی و در حضور ۶۳۸۰۰ تماشاگر ورزشگاه “وانکدورف برن” برگزار شد. مجارستان، شروعی طوفانی داشت و در ۸ دقیقه اول بازی به دو گل دست یافت. اما در ادامه، این آلمانها بودند که در زیر بارش شدید باران با به ثمر رساندن سه گل، فاتح جام ژول ریمه شدند تا جادوگران مجارستان، پس از ۳۷ بازی بی شکست، طعم تلخ شکست را در حساسترین بازی تاریخ فوتبالشان بچشند. “مکس مورلوک” و “هلموت ران”(۲ گل) برای شاگردان “سپ هربرگر” در تیم آلمان و “فرانس پوشکاش” و “زولتان شیبور” برای تیم “گوشتاو سبس” موفق به گلزنی شدند.
  آلمان ها از این بازی با نام ˈمعجزه برن” (Wunder von Bern) یاد می کنند.
  اتریش هم در دیدار رده بندی با برتری سه بر یک مقابل اروگوئه، جایگاه سوم را کسب کرد.
  ۱۴۰ گل در ۲۶ بازی جام جهانی ۱۹۵۴ به ثمر رسید تا میانگین ۵/۳۸ گل برای هر بازی ثبت شود. همچنین ۷۶۸۶۰۷ نفر(میانگین ۲۹۵۶۲ نفر در هر بازی) با حضور در ورزشگاه این بازی ها را تماشا کردند.
   تیم های ترکیه، کره جنوبی و اسکاتلند برای نخستین بار در این بازی ها حضور پیدا کردند.
  در ۲۶ بازی این جام در مجموع ۱۴۰ گل به ثمر رسید که ۲۷ گل از این تعداد سهم مجارستان بود.
  جام جهانی سوییس با ۱۴۰ گلی که رد و بدل شد، پر گل ترین دوره این مسابقات از ابتدا تا جام ۱۹۸۲ اسپانیا بود. با توجه به تعداد کمتر تیم ها و مسابقات ( ۱۶ تیم و ۲۶ بازی) نسبت به جام اسپانیا (۲۴ تیم و ۵۲ بازی)، می توان این جام را با متوسط ۵٫۴ گل در هر بازی، پر گل ترین دوره تاریخ جام جهانی دانست.
  خط حمله مجارستان به عنوان بهترین خط حمله شناخته شد و خط دفاع فرانسه به عنوان بهترین دفاع نام گرفت
  هلموت ران  چهارمین بازیکن ۱۰ گله تاریخ جام های جهانی است. او در دو جام جهانی ۱۹۵۴ و ۱۹۵۸ در تیم ملی آلمان غربی حضور داشت. نکته جالب این که او ۱۰ گل را در ۹ مسابقه به ثمر رسانده و رکورد جالبی را به دست آورده است.
  گفته می شود در فینال جام جهانی ۱۹۵۴ وقتی هلموت ران گل برتری آلمان ها را مقابل مجارستان شکست ناپذیر به ثمر رساند مدام فریاد می زند: ˈشروع شد! شروع شد!ˈ
  مسابقات برای اولین بار از طریق تلویزیون پخش شد و برخی کارشناسان اعتقاد داشتند پخش تلویزیونی این بازیها در کاهش تعداد تماشاگران تاثیر بسزایی داشت.

  برچسب ها :

  نظرات