آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 29 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68063
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  ناصر هاشمی، بازیگر، نویسنده و كارگردان مطرح سینما و تلویزیون، در یادداشت شفاهی بر لزوم پرداخت به آیین‌های باستانی نظیر نوروز در سینمای كشورمان و حفظ آیین‌های با ارزشی مثل نوروز در قاب تلویزیون تاكید كرد.

  هاشمی: نوروز یعنی کار، تلاش، نان و آب و فرهنگ

  آوای شمال/ناصر هاشمی، در جشنواره امسال فیلم فجر فیلم «خانه دیگری» را در کارنامه کاری‌اش ثبت کرد که مربوط به سال گذشته بود و قبل از فیلم «برادرم خسرو» ساخته شده بود. وی امسال فیلمی برای کودکان با عنوان «شکلاتی» دارد که در جشنواره اصفهان نمایش داده می‌شود. به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، یادداشت […]

  آوای شمال/ناصر هاشمی، در جشنواره امسال فیلم فجر فیلم «خانه دیگری» را در کارنامه کاری‌اش ثبت کرد که مربوط به سال گذشته بود و قبل از فیلم «برادرم خسرو» ساخته شده بود.

  وی امسال فیلمی برای کودکان با عنوان «شکلاتی» دارد که در جشنواره اصفهان نمایش داده می‌شود. به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، یادداشت شفاهی این هنرمند را در زیر می‌خوانید:

  «من اول ازخودم می پرسم که نوروز چیست؟ آیین و سنت یعنی چه؟ هفت سین چه معنی دارد؟  بارها برای من وحتما شما پیش آمده، که در روزی آفتابی در وسط زمستان بوی بهار ویا نشانه‌ای از بهار را حس کرده  و یا دیده‌اید و یا تازه شدن و جریان زنده‌ای  را دردرون خود حس کرده‌اید. قدرتی ماورائی آدم‌ها را از رخوت و خواب زمستانی بیدار می‌کند تا زندگی را از نو شروع کنند. پس خودمان را پاکیزه می‌کنیم. لباس نومی پوشیم. خواسته‌ها و آرزوهایمان را ازخدا می‌خواهیم تا آن لحظه جادویی اتفاق بیفتد. در این شروع تازه نمونه و نماد مهم ترین میراث‌مان را جلوی چشم و روی سفره می‌گذاریم، میراثی که احترام به آن به کار بستن و درک اهمیت آن هاست. آب، آینه، سبزه، نان یا حاصل گندم، سکه، کتاب و … .

  این ها برای ما و همیشه و برای همه انسان ها اهمیت داشتند. از نان و آب گرفته تا کتاب که نمادی است از نیاز به دانش و هنر و فرهنگ. به نظرم هرآدمی، هرهنرمندی می‌تواند گوشه‌ای از این میراث ارزشمند را باز و ریشه یابی و تشریح کند. متاسفانه امروز بسیاری از ما مردم، تهی از هرگونه فرهنگ و اخلاق و دانشیم. نیاکان ما اهمیت آب و سبزه و کتاب را هزاران سال پیش به ما گفته و نشان داده بودند و ما هرسال آن ها را روی سفره و جلوی چشم مان می‌گذاریم اما نمی بینیم و درک نمی کنیم. سینما و گونه‌های نمایشی و تجسمی هم کارشان همین است، دیدن، اندیشه کردن و شناخت. هر نویسنده و فیلم سازی ظرفیت خودش را به نمایش می‌گذارد. رو آوردن به نگاهی سطحی و لحظه پرکن و یا احترام واقعی گذاشتن به سنت‌ها و مثلا اهمیت آب و بحران‌ها  بی آنکه کام  بیننده را در این شروع تلخ کند.
  واقعیت این است ما درشرایط خوبی نیستیم. مشکلات اقصادی و فرهنگی و اخلاقی دشمنانی هستند که هرروزه با آن دست به گریبانیم. سینما تا آنجایی که من می شناسم می‌تواند با ذهن‌های خلاق، مهم ترین مشکلات  و نیازهای ما را نشان بدهد و بررسی کند که به نظرم تا حد توان این کار را انجام می‌دهد. صحبت از آب و نان و فرهنگ‌ همان است که در سفره هفت سین می‌بینیم  و فیلم‌ها و دعاها و آرزوها نیز همان اما خب نگاه و اندیشه هر سازنده‌ای اندازه و سطحی دارد.
  به نظرم سازمان های فرهنگی، مجامع علمی، صداوسیما و دانشگاه‌ها می‌توانند چه در زمینه تحقیق و چه در ساخت فیلم های مستند زمینه ساز رشد جامعه و سینما باشند. نکته مهم این است که همه ما به‌خصوص افرادی که مسئولیتی دارند مثل بسیاری از زمینه های دیگر به زیرساخت ها برای آینده فکرکنند. دست از سطحی نگری و راضی کردن موقتی تماشاگر و پند و نصیحت بردارند و پایه هایی بسازند که لااقل آیندگان محکم روی آن بایستند و به آن افتخارکنند. این کار با نخبگان در هر زمینه ای و دور شدن از سیاست و سیاست زدگی امکان می پذیرد.
  نوروز همان نیازهای امروز ماست. کار و تلاش و نان و آب و فرهنگ. و همه ما چه هنرمند و چه غیر هنرمند، هرکسی با زبان و فرهنگ خودش دنبال همین است، منتها سازمان‌ها و افراد مسئول سهم مهم تری دارند تا به اعمال و افکار مردم و جامعه و هنرمندان عمق بیشتری بدهند و به نوعی زمینه‌ساز فرهنگ باشند.»

  ناصر هاشمی، کارگردان سینما، در جشنواره امسال فیلم فجر فیلم «خانه دیگری» را در کارنامه کاری‌اش ثبت کرد که مربوط به سال گذشته بود و قبل از فیلم «برادرم خسرو» ساخته شده بود. وی امسال فیلمی برای کودکان با عنوان «شکلاتی» دارد که در جشنواره اصفهان نمایش داده می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات