آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 27 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68040
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  به اعتقاد کارشناس روابط بین‌الملل، نظم جدیدی در سوریه در حال شکل گیریست و آمریکایی‌ها نیاز به تغییر وضعیت موجود دارند.

  هدف واشنگتن از تصرف رقه چیست

  آوای شمال/در خصوص طرح آمریکا برای اعزام یک هزار نیروی دیگر به شمال سوریه، با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال فتح رقه است تا برگ برنده‌ای داشته باشد، بیان داشت: چگونگی مقابله با داعش یکی از موضوعاتی بود که ترامپ بعد از پیروزی خود طی فرمانی به ارتش آمریکا اعلام کرد. به نظر می‌رسد […]

  آوای شمال/در خصوص طرح آمریکا برای اعزام یک هزار نیروی دیگر به شمال سوریه، با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال فتح رقه است تا برگ برنده‌ای داشته باشد، بیان داشت: چگونگی مقابله با داعش یکی از موضوعاتی بود که ترامپ بعد از پیروزی خود طی فرمانی به ارتش آمریکا اعلام کرد. به نظر می‌رسد ارتش این کشور نیز سناریوهایی را طراحی و برای تصمیم‌گیری به ترامپ واگذار کرد. آنچه رسانه‌ها از این موضوع مخابره کردند، هزار نفر از ارتش آمریکا قرار است به سوریه وارد شوند.

  وی با توجه به اینکه آمریکا تماس‌هایی نیز از پیش با کردها در ارتباط با رقه شروع کرده است، گفت: رقه به‌ نوعی پایتخت داعش محسوب می‌شود. این اقدام در کنار مطرح‌ شدن تشکیل منطقه امن ممکن است ارتباطی با یکدیگر داشته باشند. از سوی دیگر تحولاتی که در سوریه رخ می‌دهد مزید بر علت است.

  عضو هیئت‌ علمی پژوهشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه این مسائل را از چند جنبه می‌توان بررسی کرد، تأکید داشت: نخست اینکه آیا بحث اعزام نیرو به سوریه از سوی آمریکایی‌ها یک عملیات نظامی محسوب خواهد شد یا نه؟ واقعیت این است که این اقدام را چندان نمی‌توان عملیات نظامی گسترده تلقی کرد. چون با توجه به پیچیدگی داعش و مشکلات منطقه نمی­‌توان با هزار سرباز عملیات نظامی انجام داد.

  وی با اشاره به اینکه ۵۰۰ نیروی آمریکایی هم‌ اکنون در سوریه حضور دارند، افزود: واشنگتن از کردها نیز حمایت می‌کند. این موضوع کار را بسیار پیچیده می‌کند؛ چراکه ترکیه چندان به این موضوع خوش‌بین نیست که آن‌ها را همراهی کند.

  باقری با بیان اینکه همزمان سه مأموریت در ارتباط با رقه در حال انجام است، اشاره داشت: یک عملیات از جانب دولت قانونی سوریه و ارتش این کشور، یکی از جانب کردها با حمایت آمریکایی‌ها و دیگری از سوی ترک‌ها انجام می­‌گیرد. ترک‌ها به دنبال جلوگیری از پیشروی کردها هستند.

  وی با توجه به اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا پول بیهوده در خارج از کشور خرج نخواهد کرد، تأکید داشت: شرایط اقتصادی آمریکا ایجاب می‌کند که درگیر جنگ نشود. کما اینکه یکی از انتقادهای ترامپ به کلینتون و اوباما این بود که چرا جنگ‌های جهانی به راه انداخته‌اند و میلیاردها دلار در این راه صرف کرده‌اند. پس در این شرایط جای تأمل دارد که آمریکا با هزار نیرو چه انگیزه‌هایی را دنبال می‌کند. به نظر می‌رسد بعد سیاسی و تبلیغاتی این موضوع بسیار مهم‌تر است.

  کارشناس روابط بین‌الملل با تأکید بر اینکه نظم جدیدی در سوریه در حال بوجودآمدن است، افزود: داعش از حیث نظامی در حال سقوط است. اجلاس سه‌ جانبه جدیدی نیز تشکیل و توافقاتی مبنی بر آتش‌بس انجام شده است. آمریکایی‌ها در این اجلاس حضور ندارند و موقعیت آن‌ها بسیار تضعیف شده است؛ لذا آن‌ها نیاز به تغییر وضعیت موجود دارند. اقدامات آمریکایی­‌ها برای این است که حتی با حضور کردها رقه را فتح کنند تا برگ برنده‌ای داشته باشند. آمریکا تلاش می‌کند که اگر آتش‌بسی به دنبال این اجلاس برقرار شد، واشنگتن موقعیت ویژه‌ای برای تصمیم‌گیری در مسائل آینده سوریه داشته باشد.

  وی با اشاره به اینکه ایجاد منطقه پرواز ممنوع نیز به مسئله مذکور پیوند می‌خورد، مطرح کرد: این موضوع می‌تواند موقعیت آمریکایی‌ها را تثبیت کند. نکته اساسی دیگر عبارت است از اینکه رژیم صهیونیستی این ادعا را مطرح می‌کند که جمهوری اسلامی ایران در سوریه پایگاه نظامی ایجاد می‌کند و به دنبال تثبیت موقعیت خود است. همین موضوع باعث شده است که غربی‌ها و آمریکایی­‌ها به دنبال خروج ایران از سوریه باشند. این اقدامات پیامی با هدف ایفای نقش مؤثر در آینده سوریه دارد.

  برچسب ها :

  نظرات