آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ , Wednesday 15 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68016
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ فروردین, ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  مردم ترکمنستان جشن نوروز را با برگزاری برنامه‌ها و آئین‌های منحصر به فردی به سبک سنتی و با شکوه خاص جشن می‌گیرند.

  جشن نوروز در ترکمنستان+تصاویر

  آوای شمال/ مردم ترکمنستان برنامه‌های خاصی را به مناسب عید نوروز در مناطق سرسبز و خوش آب و هوا برگزار می‌کنند. برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی، اجرای برنامه‌های مختلف و متنوع هنری و فرهنگی، اجرای بازی‏‌های سنتی، مسابقات کشتی و اسب سواری، اجرای برنامه شعرخوانی و نمایش تئاتر در وصف عید نوروز و فرارسیدن فصل بهار، […]

  آوای شمال/

  مردم ترکمنستان برنامه‌های خاصی را به مناسب عید نوروز در مناطق سرسبز و خوش آب و هوا برگزار می‌کنند.

  برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی، اجرای برنامه‌های مختلف و متنوع هنری و فرهنگی، اجرای بازی‏‌های سنتی، مسابقات کشتی و اسب سواری، اجرای برنامه شعرخوانی و نمایش تئاتر در وصف عید نوروز و فرارسیدن فصل بهار، برگزاری جشنواره غذاهای سنتی و ملت‌های منطقه از جمله برنامه‏‌های هستند که در ایام نوروز انجام می‌شود.

  نیاکان ترکمن عید نوروز را به عنوان سنبل و نماد زندگی دوباره، برکت، مکنت، سعادت و رفاه تلقی کرده‌اند.

  در ترکمنستان روزهای نخست و دوم فروردین مطابق با ۲۱ و ۲۲ ماه مارس هر سال به مناسبت عید نوروز تعطیل رسمی است و جشن‌های مختلف مردمی در سراسر این کشور برپا می شود.

  این جشن در زمان حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی سابق در این کشور ممنوع بود اما خوشبختانه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آیین نوروز در این کشور زنده شد و مردم به گرمی از آن استقبال می‌کنند.

  برپایی آلاچیق‌های ترکمنی، نمایشگاه صنایع دستی و مردم شناسی، مسابقه کشتی، سوارکاری، پذیرایی با انواع غذاهای ترکمنی، بازی‌های بومی، رقص، آواز و … بخشی از مراسم امسال نوروز در ترکمنستان است.

  نصب تاب‌های بسیار بزرگ نیز در این دشت شرایط مناسبی برای گردش مردم و آشنایی با یکدیگر فراهم آورده است.

  بر اساس یک سنت نوروزی دیرپا در ترکمنستان، پس از برپا کردن تاب‌های بزرگ، دختران و پسران جوان ترکمن که لباس‌های نو بر تن دارند، به هنگام استفاده از این تاب‌ها در روز اول بهار، با یکدیگر آشنا می‌شوند.

  جشن‌های نوروز در تمامی شهرها و شهرستان‌های ترکمنستان با شور و شوق فراوان جشن گرفته می‌شود. هر ساله در ترکمنستان به مناسبت نوروز ۳ روز تعطیل اعلام می‌شود.

  زنان ترکمن به پخت غذاهای خاصی برای نوروز می پردازند که از آن جمله می‌توان به  «نوروزکجه»، «نوروز بامه» و «سمنی» (سمنو) اشاره کرد. همچنین بازی‌های محلی نیز در این میان از رونق بسیاری در بین جوانان ترکمن برخوردار است. بازهایی نظیر اسب دوانی، پرش برای گرفتن دستمال و کشتی از جمله مسابقاتی است که در بین مردم ترکمنستان، خصوصا در ایام نوروز عمومیت دارد.

  عید نوروز نزد ترکمن‌ها جشن‌ کشاورزانی‌ که‌ آذوقه‌ مردم‌ را تأمین‌ می‌کنند، محسوب‌می‌شود؛ به‌ همین‌ دلیل‌ کشاورزان‌ دامنه‌های‌ کوه‌ «کوپت‏داغ» و همچنین‌ کناره‌های‌ «آمودریا»، آن‌ را با عظمت‌ خاصی‌ جشن‌ می‌گرفته‌اند، البته‌ این‌ تأثیر به‌ مناطق‌ دامداری‌ نیز رسیده‌است‌.

  سبک‌ و شیوه‌ شاعرانه‌ و فلکلوریک‌ رایج‌ در بین‌ ترکمن‌ها به‌ نام‌ «مونجوق‌ آتدی‌» نیز اساساً در ارتباط با نوروز می‌باشد، به‌ این‌ ترتیب‌ که‌ دخترهای‌ جوان‌ (معمولا شبانگاهان‌) جمع‌ می‌ شوند و در یک‌ کاسه‌ یا ظرفی‌ «منجوق‌های‌» خود را یک‌ به‌ یک‌ می‌اندازند.

  دختری‌ که‌ ظرف‌ حاوی‌ منجوق‌ را نگهداشته‌، ظرف‌ را بالای‌ سر دخترها برده‌ و منجوق‌ها را با هم‌ مخلوط می‌کند و یک‌ بند شعر می‌خواند، آنگاه‌ یکی‌ از منجوق‌ها را از ظرف‌ بیرون‌ می‌آورد. منجوق‌ متعلق‌ به‌ هر دختری‌ باشد، معنی‌ آن‌ بند شعر گفته‌ شده‌ را در ارتباط با او قلمداد می‌کنند. یعنی‌ بند شعر سروده‌ شده‌ در واقع‌ ندای‌ آن‌ دختر محسوب‌ می‌شود، گویا اینکه‌ آرزوها و آمال‌ آن‌ دختر با شعر سروده‌ شده‌ مطابقت‌ دارد.

   

  برچسب ها :

  نظرات