آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ , Monday 1 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 67968
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ اسفند, ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۲
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  رهبر معظم انقلاب با هشدار به برخی خانواده‎ها و جوانان نسبت به عدم اقبال به مهریه بالا فرمودند: مهریه سنگین برای دوران جاهلیت است. پیامبر اکرم(ص) آن را منسوخ کرد.

  مهریه سنگین برای دوران جاهلیت است

  آوای شمال/یکی از سنن بسیار کهن در روابط خانوادگی بشری این است که مرد هنگام ازدواج برای زن مالی را به عنوان مهر قائل می‎شده است و چیزی از مال خود به زن یا پدرزن خویش می‎پرداخته است. روشن‎ترین آیه‎ای که در قرآن درباره مهریه (صداق) معرفی کرده‎اند، آیه۴ سوره نساء است. خداوند در این […]

  آوای شمال/یکی از سنن بسیار کهن در روابط خانوادگی بشری این است که مرد هنگام ازدواج برای زن مالی را به عنوان مهر قائل می‎شده است و چیزی از مال خود به زن یا پدرزن خویش می‎پرداخته است.

  روشن‎ترین آیه‎ای که در قرآن درباره مهریه (صداق) معرفی کرده‎اند، آیه۴ سوره نساء است. خداوند در این آیه می‎فرماید «وَ آتُوا النِّساءَ صَدُقاتِهِنَ‏ نِحْلَهً فَإِنْ طِبْنَ لَکُمْ عَنْ شَیْ‏ءٍ مِنْهُ نَفْساً فَکُلُوهُ هَنیئاً مَریئا؛ و مَهرِ زنان را به عنوان هدیه‎ای از روى طیب خاطر به ایشان بدهید؛ و اگر به میل خودشان چیزى از آن را به شما واگذاشتند، آن را حلال و گوارا بخورید.» بر اساس این آیه، مهریه یا صداق نرخ زن نیست بلکه نشانه‏ صداقت مرد در علاقه و دوستى به همسر است و نیز مال گوارا، مالى است که صاحبش آن را با طیب خاطر و رضایت ببخشد.

  اما متأسفانه در این سالیان اخیر شاهدیم برخی خانواده‎ها با درخواست مهریه‎های بالا کار را برای ازدواج جوانان با سختی مواجه کرده‎اند در حالی که متوجه هستند که این عمل درست بر خلاف سنت نبوی(ص) و سیره اهل عترت(ع) است. رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات خود در مراسم خطبه‌ عقد جوانان در سال ۱۳۷۴/۲/۲۸ با اشاره به همین موضوع فرمودند: «مهریه سنگین برای دوران جاهلیت است. پیامبر اکرم(ص) آن را منسوخ کرد. پیامبر(ص) از یک خانواده اعیانی است. خانواده پیغمبر (ص) تقریباً اعیان‎ترین خانواده قریش بودند. خود ایشان هم که رئیس و رهبر این جامعه است چه اشکالی داشت دختر به آن خوبی که بهترین دختران عالم است و خدای متعال او را «سیده النساء العالمین» قرار داد «من الاولین و الاخرین» با بهترین پسرهای عالم که مولای متقیان است می‌خواهند ازدواج کنند مهریه‌ ایشان زیاد باشد؟ چرا ایشان آمدند و این مهریه کم را قرار دادند که اسمش «مهر السنه» است».

  برچسب ها :

  نظرات