آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ , Tuesday 2 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 67635
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ اسفند, ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۹
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  «زیر نگاه ماه» حقیقت رؤیای دلدادگان شخصیت والای اهل بیت عصمت و طهارت است که می­‌تواند در روزگار خشکسال محبت، کام هر تشنه­ معرفتی را سیراب سازد.

  حقیقت یک رؤیا

  آوای شمال/پرداختن به ابعاد شخصیتی اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) و بازتاب زوایایی از زندگانی ایشان، همواره یکی از دستمایه­‌های کار شاعران و نویسندگان متعهد در طول تاریخ اسلام بوده است. از نخستین سده­‌های اسلامی که «سیره نویسی» در عالم اسلام شروع شد تا دوره­‌های بعد که «مقتل نویسی» در میان شیعیان رواج یافت، […]

  آوای شمال/پرداختن به ابعاد شخصیتی اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) و بازتاب زوایایی از زندگانی ایشان، همواره یکی از دستمایه­‌های کار شاعران و نویسندگان متعهد در طول تاریخ اسلام بوده است. از نخستین سده­‌های اسلامی که «سیره نویسی» در عالم اسلام شروع شد تا دوره­‌های بعد که «مقتل نویسی» در میان شیعیان رواج یافت، نویسندگانی بر آن بوده­‌اند تا گوشه­‌ای از وقایع صدر اسلام را به رشته تحریر درآورند.

  در این میان شاعران و ادیبان شیعه همواره کوشیده­‌اند تا به زبان هنر حقانیت و مظلومیت خاندان رسالت را بازگو نمایند. از روزگار کسایی و فردوسی و محتشم گرفته تا همین عصر حاضر، ادبیات فارسی همواره عرصه­‌ای برای عرض محبت و ارادت به ساحت مقدس حضرات معصومین(علیهم السلام) بوده است. ادبیات داستانی ایران نیز چه در قالب منظومه­‌های کهن و چه در قالب داستان­‌های نو، توانسته راوی قصه پر درد اهل بیت پیامبر اسلام(ص) باشد.

  کتاب «زیرِ نگاهِ ماه» روایتی داستانی است که پرده­‌هایی از زندگی عاشقانه حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا (س) را به تصویر می­‌کشد. این کتاب هم رخدادهای گذشته است و هم قصه این رخدادها؛ داستانی مبتنی بر واقعیتی تاریخی که پرتوهای نور حقیقتِ زندگی زوج مقدس تاریخ اسلام را باز می‌نمایاند. در واقع، این داستان تجربه­‌ای عاطفی و ذهنی از امری حقیقی و واقعی است که مخاطب نه­ تنها در تجربه عاطفی راوی و نویسنده شریک می‌شود بلکه خواندن آن تمرینی برای مواجهه انسان با انسانیت و فضلیت­‌های انسانی است.

  بسیاری از نویسندگان معتقدند داستان تاریخی خوب باید لذت و درک را با هم داشته باشد [۱]. نویسنده در این اثر با شگردی ظریف، واقعیت تاریخی را با تخیل، احساس و عاطفه پیوند می­زند و در این رهگذر داستانی عاشقانه و لذت‌بخش را می­‌پروراند و مخاطب را در تجربه‌­ای حسی و عاطفی سهیم می‌سازد. ترسیم صفحاتی از زندگی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)  نظیر ازدواج ایشان و شهادت حضرت فاطمه(س) بر بوم واقعیت تاریخی و با رنگ­‌آمیزی خیال و عاطفه، منجر به خلق متنی دلپذیر و سراسر احساس شده است که نشان از طبع حساس و نگاه ژرف نویسنده به مسأله «محبت» در فرهنگ شیعی دارد. و آیا دینداری چیزی جز محبت است «هل الدین الا الحب»[۲]

  در طول تاریخ اسلام و از همان عصر پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان، همواره نگاه­‌های متفاوتی در میان توده­‌های جامعه اسلامی نسبت به شخصیت والای آن بزرگواران وجود داشته است. گاه دشمنی با اهل بیت پیامبر چنان پررنگ بوده که حتی کمترین ابراز محبت و ارادت به ایشان از سوی حکومت‌‌های جائر، گناهی نابخشودنی تلقی می­‌شده و گاه در دوستی و محبت آن خاندان چنان مبالغه شده که برخی فرقه­‌ها صفات خدایی به امامان معصوم نسبت داده‌­اند. در این میان شناخت حقیقت وجودی خاندان رسالت و نقش اساسی و تعیین کننده آنان در پیشوایی امت اسلام و شناساندن آن به اقشار جامعه اسلامی، همواره یکی از دغدغه‌­های شیفتگان واقعی قرآن و عترت بوده و هست.

  الگو بودن معصومین(ع) که با استناد به مبانی قرآنی آن برای اهل ایمان امری مسلم تلقی می‌­شود. آیاتی نظیر «لَقَد کانَ لَکُم فی رَسولِ اللَّهِ أُسوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَن کانَ یَرجُو اللَّهَ وَالیَومَ الآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثیرًا ؛ مسلّماً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی است، برای آنها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می‌کنند.»[۳] دلیلی روشن برای اسوه بودن حضرت ختمی مرتبت(ص) و اهل بیت مطهر ایشان است. از سوی دیگر محبت به اهل بیت(علیهم السلام) در میان برخی فرقه­‌ها و نحله­‌ها با انحرافاتی همراه بوده است تا جایی که امام علی ابن ابی طالب(ع) در مذمت غالیان فرمودند: «خداوندا من از غلات برائت می­‌جویم همان­گونه که عیسی (ع) از نصاری برائت جست. خداوندا آنان را تا ابد خوار گردان و احدی از آنان را پیروز نگردان. امام صادق راجع به غلات و نوع تفکر آنها می‌فرماید: بترسید بر جوانان خود از غلات که آنان را به فساد نکشانند. به تحقیق که غلات شرورترین خلق خدا می‌باشند. عظمت خدا را کوچک می‌انگارند، و برای  بندگان خدا ربوبیت قائلند.»[۴] بزرگترین آفت غلو دست­‌نیافتنی کردن ائمه معصومین (ع) و عدم الگوبرداری از منش و شخصیت والای آنهاست.

  متأسفانه این موضوع امروزه نیز به دستاویزی برای برخی افراد تبدیل شده تا قابلیت «اسوه» بودن خاندان رسالت را با توجه به کمالات و فضائل ایشان دست­‌نیافتنی بدانند و با القای عدم الگومداری پیشوایان دین، رفته­‌رفته جامعه دینی را از مسیر تبعیت از آن بزرگواران باز دارند. نویسنده داستان «زیر نگاه ماه» به درستی و اشراف کامل بر این موضوع بسیار مهم که امروزه به یکی از بزرگ­ترین چالش­‌های جامعه دینی ما بدل شده دست نهاده است.

  موقعیت­‌ها در این داستان آنچنان زمینی و ملموس نقل شده که تصور خارق‌العاده و ماورایی بودن رفتار شخصیت­‌های داستان را تعدیل و آن را قابل درک کرده است؛ تا جایی که زاویه دید راوی و نوع ارتباط کلامی شخصیت‌های داستان به گونه­‌ای است که حتی می­‌تواند الگوی بسیار زیبا و کاربردی برای هر زوج جوان باشد.

  در این زمانه که بهداشت روانی در خانواده و جامعه از اهمیت بسیاری برخوردار شده است خواندن کتاب مذکور مخاطب را تشویق می­کند تا با تدقیق در اسوه­‌های زندگی راه کمال و سعادت را بازیابند. شیوه گفتار و کلام محبت‌آمیز این بزرگواران که با عشق، محبت و احساس همراه است جلوه­‌ای از شعور و عقل است که نویسنده به تصویر کشیده است. می­‌دانیم بسیاری از مشکلات جوانان که امروزه راه ازدواج را بر آنها بسته است و حتی بعد از ازدواج از عوامل اصلی طلاق آنها به­ شمار می­‌رود تجمل­گرایی یا کبر و غرور است. داستان روایت زندگی است که در کمال سادگی با بردباری، محبت، احترام و ادب، خوشرویی و زهد و تقوا جریان دارد و پر از درس‌­های آموزنده برای تکامل خانواده است از جمله: مسئولیت­‌پذیری و تقسیم کار، سخن نیکو، عفو و گذشت و …

  نکته دیگر درباره متن کتاب «زیر نگاه ماه» که باید به آن توجه داشت این است که به هنگام خواندن این نوع داستان باید اعتبار شخصیت‌­پردازی آن را با درک خود از نحوه رفتار آدم‌­ها محک بزنیم. بهترینِ واقع­گرایان همواره کاری می­‌کنند که با خواندن داستانِ آنها، ناگهان متوجه شویم که این رفتارها را پیشتر هم دیده‌­ایم و به این ترتیب سبب می­‌شوند تا ما هم در نحوه ادراک آنان از رفتار انسانی سهیم شویم [۵] «زیر نگاه ماه» حقیقت رؤیای دلدادگان شخصیت والای اهل بیت عصمت و طهارت است که می­‌تواند در روزگار خشکسال محبت، کام هر تشنه­ معرفتی را سیراب سازد.

  در مجموع، روایت نویسنده، گرافیک کتاب، به ­ویژه حجم کم و قیمت مناسب آن، از دلایلی است که می‌­تواند انگیزه خوانندگان را برای مطالعه آن بالا ببرد. همچنین در کتاب «زیر نگاه ماه» داستان طوری روایت شده که طیف مخاطب آن تمام اقشار جامعه از تحصیل‌کرده تا خواننده عادی و کم سواد، کوچک و بزرگسال و پیر و جوان را در بر می‌­گیرد که این موضوع از دیگر امتیازات کتاب به شمار می­‌آید.

  چاپ نخست «زیر نگاه ماه» به تازگی توسط انتشارات کتاب نیستان، در قطع نیم وزیری و در ۴۰ صفحه به چاپ رسیده است.

  پی نوشت:

  [۱] اسکواز، رابرت (۱۳۹۳)، عناصر داستان، نشر مرکز.

  [۲] بحارالانوار، ج‏۲۷، ص ۹۵٫

  [۳] قرآن مجید، سوره مبارکه الأحزاب آیه ۲۱٫

  [۴] صدوق، محمد بن علی، الخصال، ج ۱، ص ۷۲، انتشارات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم‏، چاپ دوم،‏  ۱۴۰۳ ق.

  [۵] اسکواز، رابرت (۱۳۹۳)، عناصر داستان، نشر مرکز؛ ص ۲۰٫

  یادداشت از ثریا خرمی

  انتهای پیام/و

   

  برچسب ها :

  نظرات