آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 11 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 67615
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ اسفند, ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳
 • شما اینجا هستید :گزارش و گفت‌وگو
 •   

  به بهانه روز مادر؛

  زنان و مادران پرورش‌دهندگان نیروی انسانی متعهد جامعه هستند/تقویت نهاد خانواده ضامن توسعه اقتصادی

  زنان و مادران نقش ارزنده‌ای در پرورش نیروی انسانی متعهد و کوشا در جامعه را دارند و اگر جامعه‌ای به نهاد خانواده نگاهی درستی داشته باشد، در راه توسعه اقتصادی کشور گامی موثر برداشته است.

  آوای شمال/ زنان سازندگان آینده هر جامعه هستند که با پرورش فرزندان پاک و صالح می‌توانند آن جامعه را با سلامت اخلاقی همراه کنند، زن و مادر در جامعه دو مقوله به هم وابسته است و هیچ کدام همدیگر را نفی نمی‌کند.
  زنان جامعه باید بدانند که جایگاه‌شان بسیار مناسب و باارزش است و نباید به سادگی آن را بی‌ارزش کنند چرا که یکی از اساسی‌ترین اهداف تشکیل خانواده بقای نسل و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جامعه است.

  توسعه و رشد اقتصادی در گرو نیروی کار فعال و تحصیل‌کرده و خانواده به عنوان نخستین پایگاه تربیت و پرورش منابع انسانی است، از این رو جامعه باید با تقویت نهاد خانواده زمینه توسعه اقتصادی را فراهم کنند.

  امروزه تئوری سرمایه انسانی در مقابل سرمایه فیزیکی مورد توجه اقتصاددانان و جامعه‌شناسان دنیا است. در این تئوری سرمایه‌های انسانی با ارزش‌تر از دارایی‌ها، منابع طبیعی و ذخایر زیرزمینی به شمار می‌آیند و هرچه بر روی انسان‌ها سرمایه‌گذاری شود، رشد و توسعه جامعه بیشتر می‌شود از این رو پیشرفت علم و دانش، نگرش و مهارت افراد، ظرفیت تولیدی جامعه را ارتقا می‌بخشد و در نتیجه رشد و توسعه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تسهیل و تسریع می‌شود.
  این نظریه می‌تواند در دو سطح خرد و کلان آثار مطلوب خود را نشان دهد، در مقطع خرد، بازدهی خصوصی را افزایش می‌دهد و در سطح کلان رشد و توسعه جامعه را به همراه دارد و چون پرورش منابع انسانی از کانون خانواده آغاز می‌شود و مادران نقش اساسی را در زمینه تربیت و پرورش فرزندان اجرا می‌کنند، اثرگذاری قابل توجه آنان آشکار است و این نقش، ویژه زنان است.
  زنان به عنوان عامل پرورش و رشد نیروی کار، در جریان بهره‌وری و تولید ناخالص ملی سهم دارند که با سرمایه گذاری در اطلاعات، دانش، نگرش و مهارت‌ این ارزش افزوده می‌شود، بنابراین تلاش مسئولان و نظارت و توجه ملی به این امر بازخورد مستقیم در پیشرفت کشور را دارد؛ چرا که هرگاه منابع انسانی در محیطی سالم و با انگیزه و احساسات و عاطفه و خیرخواهی و غیره پرورش یابد و با عزت نفس و مناعت زندگی را بگذراند، نیروی قوی‌تری در چرخش امور اقتصادی و اجتماعی به همراه داد.
  بانوان با فراهم کردن و آماده ساختن محیطی با نشاط و صمیمی ‌برای تامین نیازهای مادی و معنوی و توجه به بهداشت روحی، جسمی ‌و روانی اعضای خانواده اثر مستقیم بر اقتصاد جامعه می‌گذارند.
  علی مهدوی جامعه شناس در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما اظهار کرد: هر چند در تمامی ادیان الهی مقام ارزشمندی برای مادر قائل می‌شوند، اما اسلام بیش از دیگر مکاتب به این مسئله توجه کرده و به مادر عظمت بخشیده است.
  مهدوی افزود: حقوقی را که اسلام برای مادران مشخص کرده، بسیار فراتر از حقوقی است که برای دیگران حتی پدر قایل شده چراکه مادر مربی انسان و در حقیقت پرورش دهنده جامعه است و می تواند فرد و جامعه را به سعادت برساند و یا به شقاوت و بدبختی بکشاند.
  وی با بیان اینکه اگر قانون ساخته فکر بشر باشد، در بسیاری از اوقات یا راه افراط و یا راه تفریط را می‌پیماید، تصریح کرد: در مورد جایگاه و ارزش زن روزگاری راه تفریط در پیش روی انسان‌ها بود و زنان از حقوق مسلم خود محروم بودند.
  این کارشناس یادآور شد: امروزه انسان‌ها از نظر فکری رشد کردند، اما برخلاف آنچه که در گذشته بود و در راه افراط در حال حرکت هستند و این درحالی است که غرب می‌خواست حقوق از دست رفته زن را به آنان بدهد، اما با آزادی‌های بدون‌ قید و شرط و غیر انسانی، مانع رسیدن آنها به تکامل و انسانیت شد.
  وی با اشاره به اینکه غرب به دنبال نجات زن از بردگی بود اما آنان را به بردگی مدرن کشاند، گفت: اسلام راه میانه و اعتدال را فرا روی انسان ها قرار می‌دهد که پیمودن آن موجب سعادت و موفقیت در دنیا و آخرت می‌شود.
  معصومه فرجی دانشجوی رشته روانشناسی در گفت‌و‌گو با آوای شمال گفت: بعضی از کشورهای اسلامی به علت تطبیق قوانین کشورهای غربی در سیستم های حکومتی خود و کنار نهادن بعضی از احکام اسلام، دچار چالش‌های اخلاقی زیادی شدند.
  عابدی افزود: برخی از مسلمانان با تقلید کور کورانه و الگوپذیری از فرهنگ غرب در گرداب ابتذال و بی‌بند و باری قرار دارند و هر چقدر این تقلید غیر عقلانی بیشتر شود، شیوع و گسترش این ناهنجاری‌های اخلاقی در جوامع اسلامی نیز بیشتر می‌شود.
  وی تصریح کرد: احکام و قوانین اسلام به خودی خود هیچ عیب و نقصی ندارد، بلکه تمام مشکلات به دلیل عدم اجرای این قوانین است.
  این کارشناس گفت: کارشناسان غربی آمارهایی تهیه کرده اند که نشان می دهد امروزه ساختار و نظام اخلاقی در آن جوامع با مشکلات متعددی رو به رو است که امکان جبران برای آن وجود ندارد.
  وی گفت: زنان سازندگان آینده هر جامعه با پرورش فرزندان پاک و صالح هستند و در صورتی وی به بی‌بندباری کشیده شود آن جامعه نیز از سلامت اخلاقی دور می‌شود.

  به گزارش آوای شمال، مسئولان فرهنگی هر جامعه‌ای باید زنان جامعه خود را با نقش‌اش در جامعه و خانواده آشنا کند و ارزش زنان در جامعه بیش از آن چیزی است که خود تصور می‌کنند بنابراین خود باید به این درک برسند و البته جامعه دینی و سیاسی نیز برای انتخاب راه درست باید به آن‌ها کمک کند.

  برچسب ها :

  نظرات