آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ , Monday 25 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 67568
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ اسفند, ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  به مناسبت عید نوروز، توضیحات مختصری درباره شهرستان بندرلنگه از استان هرمزگان آورده‌ایم.

  تصاویر شگرف از جاذبه‌های بندر مروارید

  آوای شمال/بندرلنگه از شهر‌های استان هرمزگان است. این شهرستان از شرق به  شهر کنگ، از غرب به روستای شناس و مغویه، از جنوب  به خلیج فارس و از سمت شمال به صحرای مهرکان منتهی می‌شود. در این گزارش در آستانه فرارسیدن عید نوروز، توضیحات مختصری از جاذبه‌های بندرلنگه آورده‌ایم: بادگیرهای بندرلنگه: بادگیرهایی که در مناطق […]

  آوای شمال/بندرلنگه از شهر‌های استان هرمزگان است. این شهرستان از شرق به  شهر کنگ، از غرب به روستای شناس و مغویه، از جنوب  به خلیج فارس و از سمت شمال به صحرای مهرکان منتهی می‌شود. در این گزارش در آستانه فرارسیدن عید نوروز، توضیحات مختصری از جاذبه‌های بندرلنگه آورده‌ایم:

  بادگیرهای بندرلنگه: بادگیرهایی که در مناطق گرم و خشک و گرم و مرطوب مانند هرمزگان نوعی تهویه طبیعی محسوب می‌شوند. بیشتر بادگیرهای موجود در بندر لنگه و سایر شهرهای هرمزگان، در زمان صفویه ساخته شده‌اند. آنها به منظور تهویه بر بام خانه‌ها و بالای آب انبارها و دهانه معدن‌ها ساخته شده‌اند. این بادگیرها عموما کم‌ارتفاع هستند و بالاتر از ده متر از زمین ساخته شده اند. جنس اغلب بادگیرها با سنگ و ساروج و سقف آن ها با چوب چندل و نخل وحصیر  ساخته می‌شدند.
  جاذبه‌های بندر مروارید
  جاذبه‌های بندر مروارید
  برکه‌های بندر لنگه: این برکه‌ها، جاذبه‌های تاریخی استان هرمزگان و منطقه خلیج فارس هستند. برکه شماره ۱ بشاری، برکه شماره ۲ بشاری، برکه شماره ۴ بشاری و برکه شماره ۵ بشاری همگی مربوط به دوره قاجار هستند که در کنار روستاها و مسیرهای ایاب و ذهاب برکه‌ها بشکل گنبدهایی سفید به چشم می خورند. ساختمان آنها از سنگ و سیمان و ساروج ساخته شده‌اند.

  مجسمه‌های بزرگ شنی: یکی از تفریحات مردم بندر لنگه و هنرمندان این شهر ساخت مجسمه های بزرگ شنی در کنار ساحل است. در چند سال اخیر فستیوال هایی نیز به این منظور برگزار شده اند. در این مراسم ابتدا به پاک سازی ساحل از زباله‌ها می‌پردازند و سپس شروع به ساخت مجسمه‌های شنی می کنند. این مجسمه ها در ابعاد مختلف با موضوع‌های متنوع بومی، محلی و غیره ساخته می شوند. این تفریح و هنر یکی از جاذبه های گردشگری بندرلنگه به شمار می‌رود.
  جاذبه‌های بندر مروارید
  در بندرلنگه و روستاهای اطراف آن فضاهای متنوعی برای گردشگران داخلی و خارجی دارد. بناهای تاریخی بسیاری نیز در این شهر موجود است . خانه فکری، خانه بلوکی، خانه شیخ سلطان العلما ، خانه بستکی، مسجد ملک بن عباس از جمله جذابیت‌های گردشگری شهرستان بندر لنگه است.
  جاذبه‌های بندر مروارید
   جاذبه‌های بندر مروارید

  برچسب ها :

  نظرات