آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ , Monday 13 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 67484
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۶
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  یونان سالهاست تحت نظارت و سختگیری خاص مقامات اروپایی در حال اجرای سیاست‌های ریاضتی است.

  امیدهای بر باد رفته در آتن

  آوای شمال، یونان همچنان اصلی ترین کانون بحران اقتصادی در اروپا محسوب می شود. افت رشد اقتصادی یونان در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان می دهد که کمک‌های اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول در این خصوص موثر نبوده است. همچنین این آمار و ارقام بیانگر ناکارآمدی سیاست‌های ریاضتی در این کشور محسوب می شود. […]

  آوای شمال،

  یونان همچنان اصلی ترین کانون بحران اقتصادی در اروپا محسوب می شود. افت رشد اقتصادی یونان در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان می دهد که کمک‌های اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول در این خصوص موثر نبوده است. همچنین این آمار و ارقام بیانگر ناکارآمدی سیاست‌های ریاضتی در این کشور محسوب می شود. یونان سالهاست تحت نظارت و سختگیری خاص مقامات اروپایی در حال اجرای سیاست‌های ریاضتی است.

  هم اکنون یونان از یک سو با محدودیت‌های ریاضتی مواجه است. موضوعی که خود را در بودجه بندی عمومی این کشور نشان داده است. از سوی دیگر، اجرای سیاست‌های ریاضتی منجر به بروز نارضایتی های عمومی در این کشور شده است. با این حال شاید اگر سیاستهای ریاضتی منجر به بروز رشد اقتصادی در یونان می شد، شهروندان این کشور تحمل بیشتری در این خصوص داشتند. گزارش‌ها نشان می دهد  رشد اقتصادی یونان در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ نسبت به زمان مشابه در سال پیش از آن افتی معادل ۱٫۱ درصد داشته است. بدیهی است که مقامات اروپایی به عنوان اصلی ترین بانیان اعمال فشار اقتصادی به شهروندان یونانی پاسخی در این خصوص ندارند.

  بسیاری از شهروندان یونانی تصور می کردند که با حضور دولت الکسیس سپیراس و حزب سیریزا در آتن، تاریخ مصرف سیاست‌های ریاضتی در یونان پایان می یابد اما علی رغم تلاش نخست وزیر یونان، سیاستمداران اروپایی به اعمال فشارهای سخت خود بر آتن ادامه دادند. هم اکنون سپیراس و دولت وی نیز چاره ای جز پیگیری و اعمال سیاستهای ریاضتی ندارند. میزان بالای بدهی های خارجی یونان ( به علت وام‌های کلانی که دریافت کرده است) این روند را تشدید کرده است.

  بسیاری از اقتصاد دانان اروپایی، پیش بینی این میزان از افت تولید ناخالص داخلی را در یونان نمی کردند. آنها معتقدند افت ایجاد شده بالاتر از پیش بینی ها بوده است. این گزارش درست در زمانی منتشر شده است که دولت یونان و بستانکاران خارجی بر سر اصلاحات اقتصادی و پرداخت کمک‌های مالی جدید به دولت آتن به توافق رسیده بودند. از این رو انتشار گزارش مذکور، منجر به القای ناامیدی در میان بستانکاران دولت یونان و فراتر از آنها، شهروندان یونانی شده است.

  در چنین شرایطی الکسیس سپیراس نخست وزیر یونان کماکان سعی دارد از آینده ای امید بخش سخن به میان آورد! آینده‌ای که شهروندان یونانی حدود ده سال است در انتظار آن به سر می برند. سپیراس معتقد است که پیش بینی ها نشان دهنده رشد استثنایی و بالای اقتصادی یونان در سال جدید ( ۲۰۱۷) میلادی است. وی تاکید دارد که امسال یونان فصل جدیدی را آغاز خواهد کرد.

  آنچه مسلم است اینکه بسیاری از شهروندان یونانی دیگر طاقت برنامه های ریاضتی را ندارند. ریاضت اقتصادی به کلید واژه ای نامطلوب در داخل یونان تبدیل شده است. اعتصابها و اعتراضهای صورت گرفته در سال ۲۰۱۶ نشان دهنده این حقیقت است. در چنین شرایطی سپیراس و مقامات یونانی کار سختی را برای اقناع افکار عمومی در خصوص ادامه وضعیت موجود دارند. آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان می دهد که یونان برای هشتمین سال پیاپی دچار رکود شده است. این در حالیست که یونان از سال ۲۰۱۰ میلادی دریافت وامها و کمهای بین المللی را آغاز کرده است. در چنین شرایطی، برخی احزاب و گروههای اروپایی معتقدند که اعطای کمک‌های مالی بیشتر به یونان تاثیری در بهبود وضعیت اقتصادی این کشور و در نتیجه، بهبود وضعیت اقتصادی حوزه یورو نخواهد داشت. این احزاب و گروههای معتقدند که بهترین راه ممکن، آغاز مذاکرات خروج یونان از منطقه یورو است. البته خروج یونان از منطقه یورو کماکان برای سران اروپایی یک خط قرمز محسوب می شود. خط قرمزی که شاید در آینده‌ای نزدیک تحت تاثیر استمرار بحران اقتصادی موجود در آتن کمرنگ تر شود.

  تسنیم

  برچسب ها :

  نظرات