آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 12 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 67302
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ۱۴ مارس سال ۲۰۱۱ نیروهای موسوم به «سپر جزیره» به بهانه دفاع از منافع راهبردی بحرین به درخواست پادشاه این کشور و با هدف حقیقی سرکوب انقلاب مردمی وارد بحرین شدند.

  اشغال بحرین به دست عربستان در پوشش «سپر جزیره» ۶ ساله شد

  آوای شمال/سال ۲۰۱۱ مردم بحرین برای اصلاحات در کشور خود اعتراض‌های مدنی آغاز کردند. هرگونه تغییر اجتماعی در بحرین، بسرعت به شرق عربستان منتقل می‌شود. به همین دلیل قبل از آنکه آل خلیفه از اعتراضان نگران شود، آل سعود در عربستان دستپاچه شد. ریاض که دنبال فرصت برای سرکوب انقلاب مردمی بحرین بود، از بحرین […]

  آوای شمال/سال ۲۰۱۱ مردم بحرین برای اصلاحات در کشور خود اعتراض‌های مدنی آغاز کردند.

  هرگونه تغییر اجتماعی در بحرین، بسرعت به شرق عربستان منتقل می‌شود. به همین دلیل قبل از آنکه آل خلیفه از اعتراضان نگران شود، آل سعود در عربستان دستپاچه شد.

  ریاض که دنبال فرصت برای سرکوب انقلاب مردمی بحرین بود، از بحرین خواست که به صورت رسمی از عربستان درخواست کمک کند. بنابراین آل سعود به بهانه درخواست پادشاه بحرین مزدوران خود را وارد خاک این کشور کرد که از همان بدو ورود شروع به قتل و کشتار شهروندان بحرینی معترض به سیاست‌های آل خلیفه کردند.

  چگونگی شکل‌گیری نیروهای «سپر جزیره»

  نیروهای «درع الجزیره» یا همان «سپر جزیره» یک نیروی نظامی است که توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس متشکل از عربستان ، امارات عربی متحده، کویت، قطر، بحرین و عمان با هدف ایجاد یک قدرت نظامی در خلیج فارس جهت دفاع از امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس و حمایت این کشورها در برابر تجاوزات خارجی تشکیل شد.

  وزیران دفاع کشورهای یاد شده در نوامبر ۱۹۸۲ در سومین نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در منامه پایتخت بحرین پیشنهاد تشکیل این نیروها را مطرح کردند و پس از شکل‌گیری نیروهای سپر جزیره تا کنون مانورهای مشترکی بین نیروهای کشورهای عضو آن برگزار شده است که نخستین مانور آن نیز در امارات عربی متحده و در سال ۱۹۸۳ برگزار شد.

  مقر نیروهای مذکور متشکل از ۵ هزار نیروی نظامی در سال ۱۹۸۶ در منطقه «حفر باطن» واقع در شمال شرقی عربستان سعودی تعیین شد و پس از آن کشورهای عضو با افزایش تعداد نیروهای آن موافقت کرده و تا سال ۲۰۰۲ تعداد نیروهای آن به ۲۲ هزار نفر افزایش یافت.

  در سال ۲۰۰۳ همزمان با آمادگی نیروهای نظامی آمریکا برای حمله احتمالی به عراق، کویت اعلام کرد که موافقت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای استقرار یگان‌های نظامی نیروهای سپر جزیره در خاک کویت را کسب کرده است.

  در نوامبر ۲۰۰۵ نیز «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان به دنبال سرنگونی رژیم صدام در عراق اعلام کرد که دیگر نیازی به وجود نیروهای سپر جزیره وجود ندارد و خواستار انحلال این نیروها شد که در ابتدا عربستان با آن موافقت کرد اما یک سال بعد خواستار گسترش توانمندی‌های این نیروها و ایجاد سیستم فرماندهی مشترک شد و به دنبال آن در سال ۲۰۰۸ دبیر کل شورای همکاری خلیج‌فارس پیشنهاد استقرار نیروهای نظامی سپر جزیره در کشور خود را مطرح کرد.

  ورود سپر جزیره به بحرین برای سرکوب انقلاب مردمی

  ۱۴ مارس سال ۲۰۱۱ با شدت گرفتن انقلاب مردمی علیه آل خلیفه همزمان با بیداری اسلامی در تعدادی از کشورهای عربی از جمله مصر، تونس ، لیبی و یمن که به سرنگونی رژیم‌های دیکتاتوری این کشورها منجر شد، شاه بحرین نیز از ترس پیروزی انقلاب مردم خواستار ورود نیروهای سپر جزیره به این کشور شد و عربستان سعودی نیز از این فرصت استفاده کرده و به بهانه دفاع از منافع استراتژیک بحرین بنا به درخواست پادشاه این کشور مزدوران خود را وارد خاک بحرین کرد.

  نیروهای نظامی عربستان به محض ورود به بحرین با حمله به مردم این کشور ده‌ها تن از شهروندان بحرینی را کشته و مجروح نمودند.

  این نیروها هنوز در بحرین مستقر هستند و همچنان اعتراض‌های مدنی مردم را سرکوب می‌کنند.

   

  برچسب ها :

  نظرات