آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ , Monday 1 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 67276
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  استقبال گرم دولت بحرین از هیئت صهیونیستی و پایکوبی آن‌ها با قاتلان کودکان فلسطینی در کنار تعیین یک زن یهودی به‌عنوان سفیر این کشور در آمریکا، نشان می‌دهد پیوند میان صهیونیسم با آل خلیفه،‌ عمیق‌تر از آن است که تصور می‌شد.

  مقاومت انقلابیون بحرین

  آوای شمال/روزنامه «حمایت» در یادداشتی به قلم «سیدجعفر قنادباشی» نوشت: رژیم بحرین که این روزها با اعتراضات گسترده مردمی برای محاکمه آیت‌الله شیخ عیسی قاسم روبه‌رو شده است، از ابتدای تأسیس تاکنون بر مبنای دیکتاتوری و نادیده گرفتن نظرات مردم شکل‌گرفته و شیوه‌های وحشیانه‌ای که برای برخورد با خواست عمومی انتخاب کرده، گزینه‌های بسیار محدودی […]

  آوای شمال/روزنامه «حمایت» در یادداشتی به قلم «سیدجعفر قنادباشی» نوشت:

  رژیم بحرین که این روزها با اعتراضات گسترده مردمی برای محاکمه آیت‌الله شیخ عیسی قاسم روبه‌رو شده است، از ابتدای تأسیس تاکنون بر مبنای دیکتاتوری و نادیده گرفتن نظرات مردم شکل‌گرفته و شیوه‌های وحشیانه‌ای که برای برخورد با خواست عمومی انتخاب کرده، گزینه‌های بسیار محدودی را به‌منظور ادامه حیات، پیش روی آل‌خلیفه قرار داده است. رژیم استبدادی بحرین با رویکرد سرکوب در برابر خواسته‌های مشروع مردم در بن‌بستی غیرقابل‌بازگشت قرار دارد و درصدد است به هر طریق ممکن، خود را از این مخمصه نجات دهد اما خیز ناشیانه آن‌ها برای بازداشت، محاکمه، شکنجه و اعدام انقلابیون – به‌ویژه محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم –خوی جهالت و سفاکی آن‌ها را ثابت می‌کند، چراکه برای خروج از بن‌بست ایجادشده، بدترین راه، یعنی مقابله خشن با انقلابیون و توطئه برای حذف فیزیکی رهبر معنوی مبارزان این کشور را در پیش‌گرفته است.
  اشتباه آل‌خلیفه این است که گمان می‌کند با محاکمه و جدا کردن رهبر شیعیان بحرین از مردم، قادرند پتانسیل مقاومت شش‌ساله را درهم‌شکسته و به‌زعم خود، شعله‌های انقلاب را خاموش کنند ولی حقیقت امر آن است که تعویق چندباره دادگاه ایشان، چیزی جز اعتراف عملی به ضعف ارکان حاکمیت از یک‌سو و اذعان به‌جایگاه رفیع مرجعیت و مردم نیست. آل‌خلیفه از همان ابتدای قیام مردمی، به عمق نفوذ کلام این رهبر بزرگ واقف بود و مترصد فرصتی بود تا اقدامی علیه ایشان صورت دهد ولی به جهت محبوبیت فوق‌العاده ایشان، لازم بود که عکس‌العمل مردم در اهانت به این عالم مجاهد آزموده شود و از سوی دیگر، اقداماتی موازی در کشورهای منطقه علیه علمای بزرگ صورت گیرد تا از این رهگذر، شرایط محاکمه این عالم مجاهد فراهم شود.
  وزارت کشور آل خلیفه روز ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ در اولین اقدام نابخردانه خود در این راستا، در بیانیه‌ای با استناد به بند جیم ماده دهم قانون تابعیت بحرین، سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم را اعلام کرد. این بیانیه در حکم خود به ۴ دلیل «خروج از وظایف شهروندی و همزیستی مسالمت‌آمیز»، «تعمیق مفاهیم طایفه‌گری»، «مخالفت با قانون اساسی و نهادهای دولتی» و «ایجاد تفرقه در جامعه» استناد کرد که با عنایت به سابقه روشن ایشان در جهت تحکیم وحدت در بحرین و پیشگامی در تدوین قانون اساسی، دلایل فوق کاملاً بی‌اساس است. این اقدام در سطح بین‌الملل بازتاب‌های گسترده‌ای نیز داشت و گروه‌ها، شخصیت‌ها و دولت‌ها این اقدام را تقبیح و محکوم کردند. شیعیان بحرین به‌جای عقب‌نشینی، با کفن تظاهرات کرده و تبعات سلب تابعیت ایشان آن‌چنان خطرناک شد که سازمان‌ها و کشورهای حامی آل‌خلیفه به جهت حفظ بقای دست‌نشانده خود و برای متوقف کردن این قبیل اقدامات لجام‌گسیخته، واکنش نشان دادند. نماینده دفتر به‌اصطلاح حقوق بشر سازمان ملل در بحرین اعلام کرد «این اقدام هیچ توجیهی ندارد» و سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای لغو تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم را محکوم کرد و این اقدام را موجب نگرانی واشنگتن دانست !
  از سوی دیگر، سناریوی شوم اعدام آیت‌الله «شیخ نمر باقرالنمر» در عربستان و بازداشت و شکنجه «آیت‌الله ابراهیم زکزاکی» در نیجریه برای تمهید مقدمات محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم پیگیری شد تا شرایط برای تکمیل این مثلث شوم فراهم شود،‌ غافل از اینکه نتیجه برخورد فیزیکی با فرهنگ مقاومت، همواره در طول تاریخ به تحکیم اراده انقلابیون و ریشه‌کن شدن حکومت‌های مستبد ختم شده است. ارتجاع منطقه که با طناب پوسیده عربستان به یکدیگر متصل هستند، ازاین‌جهت نسبت به وقایع بحرین حساسیت نشان داده و نسبت به اعزام نیرو در قالب «سپر جزیره» اقدام کردند که در صورت فروپاشی حاکمیت آل خلیفه، دومینوی سقوط آن‌ها آغازشده و در مدت کوتاهی ریشه استبدادی آن‌ها را خواهد سوزاند. ازاین‌رو، بی‌راه نیست اگر بگوییم عربستان در کسوت پدرخوانده حکومت‌های دیکتاتوری منطقه، با اعزام مزدورانش به بحرین به اشغال غیرمستقیم بحرین دست زد تا بلکه بتواند سدی در برابر موج خروشان مردم ایجاد کند. نکته دیگر اینکه، انقلاب بحرین به جهت برخورداری از صبغه شیعی، تهدید مضاعفی هم برای مرتجعین منطقه و هم رژیم صهیونیستی قلمداد می‌شود و ازاین‌رو تمام تلاش خود را بکار بسته‌اند تا از تکرار الگوی انقلاب اسلامی ایران جلوگیری کنند. طی شش‌ماه گذشته، گزارش‌های متعددی از رفت‌وآمد هیئت‌های رژیم صهیونیستی منتشرشده و همین امر، بیانگر واهمه و حساسیت تل‌آویو نسبت به قدرت گرفتن تفکر مقاومت برآمده از انقلاب اسلامی و حزب‌الله لبنان است. انتشار خبر استقبال گرم دولت بحرین از هیئت صهیونیستی و پایکوبی آن‌ها با قاتلان کودکان فلسطینی در کنار تعیین یک زن یهودی به‌عنوان سفیر این کشور در آمریکا، نشانه دیگری است که نشان می‌دهد پیوند میان صهیونیسم با آل خلیفه،‌ عمیق‌تر از آن است که تصور می‌شد و تأثیر غیرقابل‌انکاری در سرکوب انقلاب مردم این کشور دارد. افزون بر این، تأسیس اولین پایگاه نظامی انگلستان در بحرین و مرکزیت این کشور به‌عنوان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، حساسیت نظام سلطه را برای حفظ حاکمیت بحرین چند برابر کرده است. آمریکا و انگلستان، در حمایت از رژیم آل‌خلیفه در برابر هر نوع تهدید داخلی و خارجی هیچ تردیدی به خود راه نمی‌دهند و با وجود برخی انتقادات ظاهری در مورد برخورد با معترضین، تردیدی وجود ندارد که دادگاه نمایشی آیت‌الله شیخ عیسی قاسم با چراغ سبز واشنگتن و لندن بوده است. اگر قیام مردم بحرین به پیروزی برسد و سیستم فاسد پادشاهی بحرین که از حکومت سلطنتی انگلیس الگوبرداری شده، درنتیجه اعتراضات مردمی ساقط شود،‌ منافع انگلیس و آمریکا به‌طور مستقیم به خطر خواهد افتاد. واقعیت این است که اعتراضات انقلابی مردم بحرین با جمعیتی کمتر از یک‌میلیون نفر، از چنان قدرت شگرفی برخوردار است که ابتکار عمل را از دست آل‌خلیفه و هم‌پیمانانش خارج کرده و دستگاه عریض و طویل آن‌ها هنوز نتوانسته‌اند در برابر اراده انقلابی مردم، به جمع‌بندی واحدی برسند.
  و بالاخره باید گفت که سرمنشأ انقلاب بحرین، روحیه ظلم‌ستیزی و فرهنگ جهاد و شهادت است و درختی که از این تفکر برآمده، با ریختن خون مجاهدان و جدا کردن رهبران از مردم، تناورتر و مستحکم‌تر خواهد شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که روزهای منتهی به ۱۷ اردیبهشت سال آینده – روز محاکمه رهبر آیت‌الله شیخ عیسی قاسم که با مقاومت سلحشورانه مردم به آن تاریخ موکول شده – روزهایی سرنوشت‌ساز برای آل خلیفه و انقلاب بحرین خواهد بود که شرایط را به‌سوی تحولات جدیدتر و درنهایت به‌سوی پیروزی نهایی قیام پیش خواهد برد.

   

  برچسب ها :

  نظرات