آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ , Monday 1 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 67114
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ اسفند, ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  رئیس سازمان میراث‎فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران مواردی را در خصوص مشکل بیمه هنرمندان صنایع‎دستی مطرح کرد.

  نامه بیمه‌ای به روحانی

  آوای شمال/زهرا احمدی‌پور در پی درخواست جمعی از هنرمندان صنایع‌دستی ایران و پیگیری‌های معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی درخصوص مشکل پیش‌آمده درباره قانون بیمه‌های تأمین اجتماعی قالی‌بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع‌دستی شناسه‌دار، در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران موارد تأمل‌برانگیز را در این خصوص ارائه کرد. در متن این نامه آمده است: […]

  آوای شمال/زهرا احمدی‌پور در پی درخواست جمعی از هنرمندان صنایع‌دستی ایران و پیگیری‌های معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی درخصوص مشکل پیش‌آمده درباره قانون بیمه‌های تأمین اجتماعی قالی‌بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع‌دستی شناسه‌دار، در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران موارد تأمل‌برانگیز را در این خصوص ارائه کرد.

  در متن این نامه آمده است:

  «حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی

  ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

  با سلام و احترام؛

  با عنایت به نامه ارسالی جمعی از هنرمندان صنایع‌دستی ایران مورخ ۱۳۹۵٫۱۲٫۱۵ به حضرتعالی درخصوص مشکل پیش‌آمده در زمینه ”قانون بیمه‌های اجتماعی قالی‌بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع‌دستی شناسه‌دار“، به‌طور خلاصه موارد زیر برای استحضار تقدیم می‌شود.

  طبق اصل ۲۹ قانون اساسی کشور، قانون مذکور در زمان دولت دهم مورخ ۱۳۸۸٫۶٫۲۱ با مصوبه شماره ۲۸۸۷۵٫۲۶۵ تصویب و از اواخر سال ۱۳۸۹ با اختصاص بودجه لازم اجرایی شد، اما در تاریخ ۱۳۹۳٫۷٫۱۷ روند بیمه شدن فعالان صنایع‌دستی متقاضی بیمه متوقف گردید که طی نامه شماره ۹۳۳۱۰۱٫۲۵۷۵۴ مورخ ۱۳۹۳٫۹٫۲۴ وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علت این امر کسری بودجه و عدم امکان تأمین اعتبار اعلام شد.

  تا سال ۱۳۹۳ بیش از ۷۵ هزار نفر شامل این نوع بیمه بودند، اما تا سال ۱۳۹۵ بیش از ۲۰ هزار نفر از آنان ریزش کردند. لازم به توضیح است که از بیش از ۵۰۰ هزار بیمه‌شده ، ۱۲ درصد آنان مربوط به صنایع‌دستی و ۸۸ درصد مربوط به قالی‌بافان بودند. در این میان، هنرمندان صنایع‌دستی به نبودِ تعادل میان بیمه‌شدگان صنایع‌دستی و فرش و عدم‌افزایش تعداد بیمه‌شدگان به‌طور کلی معترض هستند.

  بنا بر نظر کارشناسان معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان، این مشکل ــ  چنان‌که پیش‌تر طی نامه شماره ۹۴۲۱۰۰٫۲۱۴۶۰ مورخ ۱۳۹۴٫۶٫۳۰ به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز منعکس شده است ــ می‌توانست بدون اعتبار اضافی و فقط با جابه‌جایی کسانی که محق هستند به‌جای کسانی که به‌ناحق از این امتیاز استفاده می‌کنند مرتفع شود؛ اما متأسفانه همکاری لازم از سوی سازمان تأمین اجتماعی صورت نگرفت.

  برچسب ها :

  نظرات