آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65973
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ اسفند, ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۹
 • شما اینجا هستید :اقتصاد مقاومتی > گزارش و گفت‌وگو
 •   

  گزارش؛

  اعتمادسازی داخلی راه‌کار تحقق اقتصاد مقاومتی/ واحدهای تولیدی مازندران نیاز به حمایت دولت دارند

  اعتماد سازی نسبت به استفاده از تولیدات داخلی مسئله مهمی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است و شرکت دابو صنعت مازندران که تولیدات مدرن و پیشرفته دیگ و مخازن بزرگ صنعتی را دارد یکی از شرکت هایی است که باید مورد توجه دولت و مردم قرار گیرد.

  آوای شمال/ به نقل از بلاغ مازندران، شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی در مقابل فشارهای سیاسی و اقتصادی بر علیه کشورها به وجود می آید و ضرورت این موضوع مهم در مقوله اقتصاد ایران اسامی که مورد تأکید رهبر فرزانه انقلاب بود، به دلیل فشارهای کشورهای سلطه گر به ویژه آمریکا در تحریم های ظالمانه اقتصادی بود و کشورمان برای پایداری اقتصادی چاره ای جز اجرای اقتصاد مقاومتی ندارد.
  همان طور که می دانید، اقتصاد مقاومتی چرخه و ساختارهای اقتصادی کشور را پویا می کند اما این امر مبتنی بر رشد صنعت و توسعه است و مشارکت و همبستگی مردم در پویایی ساختارهای اقتصادی کشور نقش شایانی دارد و برای دست یابی به اهداف بلندمدت در تولید و صنعت باید اعتمادسازی را در بین اقشار جامعه رواج داد تا مردم در کنار سرمایه گذاران خرد و کلان رونق اقتصادی را بهبود بخشند.

  جعفر اعتمادی کارشناس ارشد مدیریت اقتصاد در گفت وگو با بلاغ اظهار کرد: اگر هدف اقتصاد مقاومتی را تقویت بنیان های اقتصادی کشور ارزیابی کنیم و به دنبال آن کاهش یا رفع تهدیدهای خارجی بدانیم باید نسبت به آنچه که در مورد تحریم های اقتصادی متوجه کشور است آگاه عمل کنیم و ناگزیر باید بنیان های اقتصادی کشور را تقویت کنیم. از این رو اصلی ترین بنیاد که باعث توانمندی های اقتصاد یک کشور می شود ظرفیت های تولیدی است.
  این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه سیاست های ابلاغ شده در اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری بر نقش تولید تاکید داشته است، افزود: این سیاست، عملا ناشی از همین نقش تولیدات است که در حوزه های مختلف اقتصادی کشور می توان رشد داشت و همه حوزه های اقتصادی مورد توجه است اما به طور طبیعی یکی از این محورهای اصلی تولید صنعتی است تولید ساخت و صنعت است که ظرفیت های بزرگی را برای بخش های اقتصاد یک کشور فراهم می کند.
  وی به نقش مردم در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: نقش مردم در اجرای این سیاست بسیار کلیدی است و در وضعیت موجود آنچه که اصلی ترین آسیب به جامعه به حساب می آید اعتماد مردم نسبت به سیاست های بخش عمومی و دولت ها است که در این میان اعتماد مردم در دولت های اخیر به دلیل ارائه اطلاعات نادرست و غیر واقعی سلب شده است.

  اعتمادی خاطرنشان کرد: این سلب اعتماد موجب خروج سرمایه های بزرگی از کشور شده است یا اینکه بسیاری از فعالیت های تولیدی که باید محور اقتصاد مقاومتی باشد تعطیل شده است و از سوی دیگر نیز واحدهای تولیدی دیگر وارد دادوستدهای شده اند که بسیار آسیب زا تلقی می شود، بنابراین نقش اعتماد و بازسازی آن برای اینکه مردم به موانع اعلام شده و دولت ها و مسئولیت های اقتصادی اعتماد کنند باید شکل بگیرد.

  با این مقدمه به واحد تولیدی و صنعتی دابو صنعت به عنوان یکی از واحدهای تاثیرگذار در ارزآوری برای کشور در شهرک صنعتی شهدای محمودآباد سری زدیم تا از نزدیک در خصوص مشکلات و موانع پیش روی این واحد بزرگ صنعتی در تحقق اقتصاد مقاومتی گزارشی تهیه کنیم.

  شرکت مخزن فولاد رافع با نام تجاری دابو صنعت از سال ۱۳۷۵ با هدف خدمت رسانی در بخش تأسیساتی و ساختمانی با بهره گیری از توان متخصصان وکارشناسان خبره در تولید انواع دیگ و مخازن تحت فشار و تولیداتی از این دست، تأسیس شد و پس از چند سال کار و فعالیت در شهرک صنعتی آمل به شهرک صنعتی شهدای محمودآباد در فاز دوم منتقل شد.

  مهدی رحمانی مدیر این شرکت که فرزند علی اصغر رحمانی از فعالان قدیمی عرصه اقتصاد و تولید کشور است در گفت وگو با خبرنگار بلاغ با اشاره به توان بالای تولید این شرکت در راستای خودکفایی و تحقق اقتصاد مقاومتی بیان داشت: این شرکت جزء نخستین شرکت هایی است که در بین استان های شمالی کشور موفق به اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری از مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شده و همه محصولات این شرکت شامل دیگ های بخار تا ظرفیت ۳۱ هزار و ۷۵۰ لیتر و دیگ های آبگرم و آب داغ تا ظرفیت ۱۵ میلیون لیتر با علامت و پلاک استاندارد به بازارهای داخلی و کشورهای آذربایجان، امارات، قزاقستان،عراق، ازبکستان، ارمنستان و ترکیه به صورت مستمر صادر می شود.

  وی به فعالیت ۲۰۰ نیروی کار در این واحد صنعتی اظهار کرد: در تلاس هستیم با اجرای فازهای بعدی این واحد صنعتی علاوه بر ایجاد اشتغال در صادرات محصولات داخلی به کشورهای دیگر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی نقش آفرین باشیم.

  رحمانی با بیان اینکه ظرفیت شرکت در حدی است که تمامی نیازهای داخلی در تولید دیگ و مخازن تحت فشار را برآورده کند، تصریح کرد: این مهم نیازمند حمایت های معنوی دولت است تا زمینه رغبت و تشویق های لازم برای خرید کالاهای داخلی را فراهم نماید.

  مدیر شرکت دابو صنعت محمودآباد به مزیت های تولید این شرکت نسبت به محصولات مشابه خارجی گفت: این محصول علاوه بر کیفیت مناسب تر نسبت به محصولات مشابه خارجی، از قیمت پایین تر برخوردار است و علاوه بر آن در شرایط کنونی دنیا که ایران را مورد هجمه فشارها و تحریم های اقتصادی قرار داده است، بهترین راه برای مبارزه با این مشکل، حمایت از تولید داخلی و در نهایت تحقق منویات رهبری مبنی بر اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است.

  روح الله توکلی مدیر شهرک صنعتی شهدای محمودآباد با ابراز خرسندی از فعالیت های موثر شرکت دابو صنعت در رونق اقتصادی کشور گفت: این شرکت به سبب فعالیت های دانش بنیان و خودکفا نمودن کشور از واردات محصول تولیدی همواره مورد توجه بوده است و تاش می کنیم تا موانع توسعه این شرکت مهم در کشور را از مسیر آن ها برداریم.

  توکلی با بیان اینکه دولت به دنبال حمایت های لازم از شرکت هایی همچون دابو صنعت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کرد: رونق خرید تولیدات این شرکت توسط مشتریان داخلی و خارجی علاوه بر بی نیاز شدن کشور از واردات به ارز آوری و توسعه صادرات نیز کمک شایانی می کند.
  به گزارش بلاغ، اقتصاد مقاومتی بر خلاف تصور رایج، هیچ گاه به معنا و مفهوم ریاضت و یا سختی کشیدن یک ملت نبوده و نیست بلکه برعکس معتقد است هرگاه کشوری از ظرفیت و قابلیت های نهفته در درون خود استفاده نماید، علاوه بر خودکفایی در بسیاری از محصولات تولیدی، قادر خواهد بود سدی استوار در مقابل تهدیدات بدون دلیل و منطق جهانی و بین المللی که سعی در ضعیف کردن و به انزوا کشیدن ملتها دارند ایجاد نماید که ایران اسلامی با رهبری حکیمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری در این راستا گام بلندی برداشته است و امید می رود مسئولان اجرایی و قانون گذار کشور نیز با توجه به اهمیت موضوع و تأکیدات چندباره رهبری، به سرعت بخشی در مسئله اقتصاد مقاومتی به عنوان موضوع مهم اقتصاد کشور توجه ای جدی داشته باشند.

  گزارش از علی یوسفی

   

  برچسب ها :

  نظرات