آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 11 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65954
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ اسفند, ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۹
 • شما اینجا هستید :گزارش و گفت‌وگو
 •   

  فرصتی که از چشم مدیران دور است

  جنگل‌های مازندران فرصت مناسبی برای رونق اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی/ خطر از بین رفتن جنگل شمال را جدی بگیریم

  یکی از مهم‌ترین فضاهای موجود برای استفاده مسئولان به منظور رفع معضل بیکاری جوانان و توجه به ظرفیت‌های داخلی برای رونق اقتصادی وجود جنگل‌ها در مازندران است و این مهم فرصتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

  آوای شمال/ مسأله آلودگی یکی از مهم‌ترین و حادترین مسائل ناشی از تمدن انسانی در جهان امروز به شمار می رود چرا که از اعماق چند هزار متری زمین گرفته تا معادن ، آب‌های تحت‌الارضی، بیوسفر، تروپوسفر و حتی در داخل هواپیماهای بلند پرواز و جو خارجی زمین، چرخه و سیستم حیات را مورد تهدید قرارداده است.
  آلودگی محیط به ویژه در جوامع صنعتی پیشرفته به صورت یک مسئله عمومی درآمده است و صاحبان سرمایه‌های کلان بدون توجه به پیامدهای ناگوار از علوم و فنون و اکتشافات جدید حداکثر بهره را برده‌اند و عوامل اصلی حیات را پلید و ناپاک گردانده‌اند.
  امروزه در سطح جهان برای مقابله با آلودگی‌های تنفسی به تقویت شش‌های کره زمین یعنی جنگلها پرداخته‌اند.
  علاوه بر گسترش فضای سبز اطراف شهرها و پارک‌ها، در مقابل برداشت سالیانه ٧ میلیون هکتار از اراضی جنگلی، سالیانه بیش از ١۴ میلیون هکتار جنگلکاری می‌شود، اما نسبت کاشت و برداشت در سطح جهان دارای اختلاف بسیار فراوانی است و این اختلاف احساس مسئولیت و یا بی‌اعتنایی کشورهای مختلف است.
  در استان مازندران نیز جنگل‌های فراوانی وجود دارد که دولت با بی توجهی به آن شرایط را برای بهره‌داری حداکثر با کمترین میزان خسارت به آن را از دست داده است.
  مازندران به دلیل توریست‌پذیر بودن، هر ساله میزان گروه فراوانی از مسافران از سایر نقاط کشور است و در این میان تنها زباله و آلودگی سهم این مردم شده است و در تخصیص بودجه، این موضوع را یک امر استانی می‌بینند در حالیکه تمام ایران از آن بهره می‌برند.
  کاهش بیکاری با اشتغالزایی از جنگل‌های مازندران
  صابر طیبی کارشناس ارشد کشاورزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آوای شمال، اظهار کرد: مازندران مستعد ایجاد فضای سبز است اما در سال‌های گذشته به دلیل تغییر شرایط آّب و هوایی و همچنین عدم سرمایه‌گذاری مناسب در این بخش با مشکل مواجه شد.
  به دلیل حضور عده‌ای سودجو که به جنگل‌های کشور ضربه می‌زنند به نظر می‌رسد آب و هوای مازندران به سمت و سویی برود که بر اساس نظر کارشناسان، تا ۲۰ سال آینده شاهد بیابانی شدن این باشیم و اگر این روند ادامه داشته باشد بسیار خطرناک است.
  این کارشناس ارشد کشاورزی افزود: چند سالی است که مقام معظم رهبری به منظور افزایش سطح معیشتی جامعه و مردم، رونق اشتغال و از بین رفتن بیکاری جوانان و خروج از نگاه به بیرون از کشور، طرح‌های مختلفی را مطرح کرده‌اند که اقتصاد مقاومتی مهم‌ترین و کاراترین امر در این زمینه است.
  طیبی گفت: یکی از مهم‌ترین فضاهای موجود برای استفاده مسئولان به منظور رفع معضل بیکاری جوانان و توجه به ظرفیت‌های داخلی برای رونق اقتصادی وجود جنگل‌ها در مازندران است.
  وی با بیان اینکه جنگل‌های مازندران از ظرفیت‌های فراوانی برای انواع فعالیت‌های اقتصادی برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: امروزه در جهان اکوسیستم جنگل‌ها بیش از پیش مورد توجه است چرا یکی از ارکان‌های اصلی توسعه پایدار در هر کشور، استان و شهری به حساب می‌آید.
  نقش جنگل در رونق گردشگری
  مهرداد زمانی‌پور یکی از فعالان اقتصادی مازندران نیز در گفت‌و‌گو با آوای شمال، با بیان اینکه بر اساس آمارهای منتشر شده، در دنیای معاصر ارزش تولیدی جنگل‌ها حدود ۱۲۰ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود که از نظر اشتغال ۹ درصد کارگران صنعتی جهان در این بخش کار می‌کنند، گفت: جلوگیری از فرسایش خاک‌ها، مقابله با فرسایش بادی، ممانعت از تبخیر شدید آب، ایجاد باران، پناهگاه انواع حیوانات، ایجاد فضای سبز، جلوگیری از سیلاب‌ها، تولید اکسیژن و غیره بخشی از مهم‌ترین فواید طبیعی جنگل‌ها است.
  وی با بیان اینکه مسئولان استان مازندران، کمترین توجهی را به جنگل‌ها ندارند و کافی است یکبار در این جنگل‌ها قدم بزنید، گفت: استفاده از این جنگل‌ها به صورت بومی تزریق می‌شود که بسیار ناچیز است و باید به آن به صورت ملی توجه شود.
  زمانی‌پور افزود: از لحاظ تولیدی نقش جنگل‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، تولیدات صنعتی و تولیدات غیرصنعتی، همانطور که قطعا مسئولان می‌دانند هزاران فراورده سلولزی، صنعتی، شیمیایی، ساختمانی و دارویی از همین جنگل‌ها به دست می‌آید.
  وی همچنین بر نقش تاثیرگذار جنگل در افزایش گردشگر و ماندگاری آنها در مازندران تاکید و اظهار کرد: در کشور آلمان بیش از یک میلیون نفر از راه گردشگری در جنگل‌ها درآمد کسب می‌کنند و همچنین در حال حاضر دو میلیارد از مردم فقیر در جهان سوخت خود را از این طریق به دست می‌آورند.
  به گزارش آوای شمال، مسئولان باید به این نکته توجه کنند که مازندران با دارا بودن جنگل‌های بی‌شمار می‌تواند به عنوان یک قطب اقتصادی، در زمینه اشتغالزایی برای جوانان فراوان بیکار نیز زبانزد شود این تنها به یک همت و تلاش جهادی نیازمند است.

  برچسب ها :

  نظرات