موهبت دریای مازندران در تحقق اقتصاد مقاومتی از نظر مسئولان دور مانده است/ صید بی‌رویه و آلودگی دو عامل مهم نابودی ماهیان دریای مازندران

چاپ

آوای شمال/ دسترسی کشور ایران به آب‌های آزاد و اقیانوس هند از سمت جنوب و بزرگترین دریاچه دنیا از سمت شمال موجب شده تا جنبه‌های اقتصادی، حقوقی و مدیریت این موهبت خدادادی در ایران اهمیت ویژه ای پیدا کند.
اهمیت اقتصاد، حقوق و مدیریت دریا بدون تردید از اهمیت فراوانی برخوردار است، در گذشته، دریاها و اقیانوس‌ها بیشتر به لحاظ راه ارتباطی دارای اهمیت بودند، اما امروزه با پیشرفت فن‌آوری و در نتیجه شناخت بیشتر از منابع دریاها و توان بهره‌برداری از این منابع، دریاها از اهمیت خاصی برخوردار شده‌اند و این در حالی است که ۹۰ درصد از مناطق بستر و زیربستر اقیانوس‌ها برای انسان‌ها ناشناخته مانده‌اند.
به گزارش آوای شمال، دریاها سرشار از منابع فراوان مواد غذایی، تولیدات زیست فناوری، نفت و گاز، کلوخه‌های معدنی هستند و منبع خوبی برای بهره برداری اقتصادی محسوب می‌شوند.
کشورهایی که برنامه های مدون و سازمان یافته‌ای از نظر محیط زیست و قوانین دریایی داشتند، توانستند جایگاه ویژه‌ای در این مقوله‌ها به دست آورند.
در این میان و با توجه به فرموده‌های رهبری مبنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ و تاکید بر آن با پسوند اقدام و عمل در شعار سال، بدون شک دریا نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد.
مرتضی جعفری دانش‌آموخته کشاورزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آوای شمال، با اشاره به اینکه ماهیان استخوانی دریای خزر قابلت صادرات دارد، گفت: ماهیان استخوانی شامل سفید، کپوردریایی و کفال در این دریا صید می‌شود.
وی با بیان اینکه شیلات می‌تواند با ورود قاطع به صید ماهیان خاوریای، نقش موثری در اقتصاد داشته باشد، تصریح کرد: به دلایل صید بی‌رویه و آلوده شدن دریاها به فاضلاب‌های خانگی و صنعتی، زندگی ماهیان را به خطر افتاده است.
این دانش‌آموخته کشاورزی، در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کیفیت ماهی‌های استان مازندران دارای کیفیت مناسب برای صادرات است، خاطرنشان کرد: عمیق بودن دریا و دور بودن شهرک‌های صنعتی به ویژه در مرکز استان، کیفیت این ماهیان دریای خزر را افزایش داده است.
وی افزود: در شرق مازندران عمق دریا کم می‌شود و شهرک‌های صنعتی فراوانی در آن مناطق وجود دارد، این امر نیز در کیفیت کمتر این ماهیان تاثیرگذار است.
جعفری با بیان اینکه دریا نقش بسیار مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد، اظهار کرد: بسیاری از ماهیان پرورشی در استخرها می‌توانند در تحقق این امر کمک کنند چرا که پرورش دهندگان در آب‌بندان‌ها از آنتی‌بیوتیک‌های کمتری استفاده می‌کنند و همچنین تغذیه مناسب این ماهیان می‌تواند محصولی سالم‌تر در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد.
اکبر فخاری فعال اقتصادی در مازندران نیز در گفت‌و‌گو با آوای شمال بیان اینکه مسئولان باید برنامه‌ریزی کنند تا از خام‌فروشی بی‌رویه ماهیان دریا جلوگیری شود، گفت: از ماهیان دریا مواد غذایی بسیار مرغوبی در قالب‌های مختلف به دست می‌آید که صرفه اقتصادی فراوانی دارد.
وی گفت: ماهی‌های دریا مواد دور ریختنی بسیار کمی دارند و با فرآوری آنها می‌توانیم در مصارف اقتصادی استفاده کنیم و این امر به صورت عملی تحقق اقتصاد مقاومتی است.
به گزارش آوای شمال، زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی در مازندران به بهترین شکل ممکن وجود دارد و تنها به تلاش و فعالیت جهادی مدیران این استان نیاز است.
تا زمانی که مدیران دست از شعار برندارند هرگز این مهم که خواست رهبری و مردم است محقق نمی‌شود و در این میان مازندران با دارا بودن دریا، جنگل و کوه می‌تواند پایلوت مناسبی برای این امر باشد.