آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ , Monday 18 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 6575
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ بهمن, ۱۳۹۳ - ۲۱:۳۴
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  ترامادول باید از لیست دارویی ایران حذف شود/ عوارض اعتیادآور

  آوای شمال/ دکتر هومان نارنجی‌ها افزود: متاسفانه آمار ۴٫۱ درصدی وابستگی به ترامادول در دانشجویان گواه بر شیوع بیشتر این ماده خطرناک در سایر گروه‌های اجتماعی و تحصیلی است. وی با اشاره به اینکه ترامادول یک قرص بسیار اعتیادآور و تشنج زا است، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر تجویز این دارو به عنوان مسکن توسط […]

  آوای شمال/ دکتر هومان نارنجی‌ها افزود: متاسفانه آمار ۴٫۱ درصدی وابستگی به ترامادول در دانشجویان گواه بر شیوع بیشتر این ماده خطرناک در سایر گروه‌های اجتماعی و تحصیلی است.

  وی با اشاره به اینکه ترامادول یک قرص بسیار اعتیادآور و تشنج زا است، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر تجویز این دارو به عنوان مسکن توسط متخصصان کاهش یافته اما در عین حال مصرف آن بدون تجویز افزایش یافته است. در حالیکه ترامادول صرفا برای سوء مصرف و مصارف معتادان و بهبود انزال زودرس استفاده می‌شود.

  این پژوهشگر حوزه اعتیاد، ترامادول را از خانواده تریاک دانست که این ماده مخدر اعتیاد سخت و پیچیده دارد.

  نارنجی‌ها با اشاره به اینکه بسیاری از بیماران وابسته به مصرف ترامادول برای درمان و ترک بستری می‌شوند، گفت: درمان سرپایی این بیماران با عوارض سخت، بسیار دشوار و غیر ممکن است.

  وی افزود: در حال حاضر بیشترین مصرف ترامادول در بین قشر نوجوان، جوان، سربازان و دانشجویان است و متاسفانه این قرص به سهولت در عطاری‌ها، سوپر مارکت‌ها و… به قیمت ۱۵ هزار ریال حاوی ۱۰ عدد قرص عرضه می‌شود.

  نارنجی تاکید کرد: براساس نتایج بررسی‌هایی که با مراجعه متخصصان به چند داروخانه در سطح شهر تهران انجام شده است، تجویز پزشکی چندانی برای مصرف ترامادول صورت نمی‌گیرد و عمده مصرف ویژه از سوی دانشجویان است.

  وی با اشاره به اینکه ترامادول جزو اقلام پر تولید کشور است، تاکید کرد: سازمان غذا و دارو بطور رسمی دارویی را با نرخ ارز مرجع تامین می‌کند که همه آن صرف ایجاد اعتیاد در قشر جوان می‌شود. آیا اولویت دیگری برای تامین این ارز در داروها وجود ندارد.

  برچسب ها :

  نظرات