آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65730
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ اسفند, ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  استاد فارماکولوژی گفت: قطره ibrogast به‌عنوان داروی مؤثر در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر از عصاره‌های هیدروالکلی ۹ گیاه مانند آیبریس امارا، سنبل ختایی، گل بابونه، نعنا فلفلی، زیره سبز، خارمریم، بادرنجبویه، مامیران و شیرین‌بیان تشکیل شده است.

  معرفی دارویی گیاهی برای درمان‌ «سندرم روده تحریک‌پذیر»

  اوای شمال/تقی قفقازی درباره درمانهای گیاهی سندرم روده تحریک‌پذیر یا IBS اظهار کرد: سندرم روده تحریک‌پذیر یک بیماری مزمن دستگاه گوارش است که به‌شکل شکم‌درد یا ناراحتیهای مربوط به اجابت مزاج، یبوست یا اسهال مشخص شده و به‌طور قابل ملاحظه‌ای کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. وی افزود: عوامل مؤثر در ایجاد این بیماری […]

  اوای شمال/تقی قفقازی درباره درمانهای گیاهی سندرم روده تحریک‌پذیر یا IBS اظهار کرد: سندرم روده تحریک‌پذیر یک بیماری مزمن دستگاه گوارش است که به‌شکل شکم‌درد یا ناراحتیهای مربوط به اجابت مزاج، یبوست یا اسهال مشخص شده و به‌طور قابل ملاحظه‌ای کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

  وی افزود: عوامل مؤثر در ایجاد این بیماری عبارتند از ژنیک، استرسهای پاتولوژیک، مصرف آنتی‌بیوتیک، اضطراب و افسردگی؛ در بررسی فیزیوپاتولوژی سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) دخالت واسطه‌های شیمیایی مغز و روده است.

  استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان متذکر شد: دستگاه گوارش با مغز از طریق نورون‌های سروتونرژیک، کلینرژیک و شبکه عصبی روده در ارتباط است و سروتونین از طریق گیرنده‌‌هایی در دستگاه گوارش عمل می‌کند و معلوم شده است که در بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) فعالیت حمل‌کننده سروتونین کاهش یافته و ارتباط سروتونین با گیرنده‌هایش دچار اختلال شده است.

  قفقازی خاطرنشان کرد: در حدود ۳۰ درصد مبتلایان ۵ یا ۶ ماه بعد از گرفتار شدن به عفونت روده‌ای توسط سالمونلا، شیگلا، ژیاردیا، کامپیلوباکتر ممکن است مبتلا شوند, علت سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) روشن نیست و حدود ۲۰ درصد مردم جامعه را درگیر کرده و در زنان این بیماری بیشتر از مردان دیده می‌شود.

  وی تصریح کرد: داروهای شیمیایی در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) اثربخشی قاطعی نشان نداده‌اند؛ در کشور آلمان قطره‌ای به‌نام ibrogast تولید شده که در عرض ۵۰ سال مطالعه و بررسی روی بیماران به‌عنوان داروی مؤثر در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) و اختلالات هضم به کار برده می‌شود.

  استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: قطره ibrogast شامل عصاره‌های هیدروالکلی ۹ گیاه مانند آیبریس امارا، سنبل ختایی، گل بابونه، نعنا فلفلی، زیره سبز، خارمریم، بادرنجبویه، مامیران و شیرین‌بیان است.

  قفقازی یادآور شد: ثابت شده است که مواد مؤثره گیاهان فوق الذکر از طریق پیوند با گیرنده‌های سروتونین و کلینرژیک عمل کرده و از طرفی اثر ضدمیکروبی آنها در موارد سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) همراه با اسهال با از بین بردن باکتریها از یک طرف و از طرف دیگر با کم کردن انقباضات و ترشحات روده‌ای اسهال را از بین می‌برند, ترشح اسید معده را نیز وقفه می‌دهد زیرا هلیکوباکترپیلوری را از بین می‌برد و با تحریک حرکات دودی روده و افزایش ترشح آب و از بین بردن باکتریها، پوست همراه با سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) را از بین می‌برد.

  انتهای پیام/*

  برچسب ها :

  نظرات