آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ , Thursday 24 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65552
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی کشتی‌های تاریخی و بنادر کهن تجاری دریای مازندران در محدوده استان گیلان آغاز شد.

  شناسایی کشتی‌های تاریخی بزرگترین دریاچه دنیا + تصویر

  آوای شمال/حسین توفیقیان – سرپرست این برنامه و مسئول راه اندازی گروه باستان شناسی زیرآب در پژوهشکده باستان شناسی با اعلام این خبر اظهار داشت: در این برنامه یک ماهه سواحل دریای مازندران در محدوده استان گیلان با هدف شناسایی آثار احتمالی از کشتی‌های تاریخی و بنادر کهن تجاری مورد بررسی و شناسایی باستان شناسی […]

  آوای شمال/حسین توفیقیان – سرپرست این برنامه و مسئول راه اندازی گروه باستان شناسی زیرآب در پژوهشکده باستان شناسی با اعلام این خبر اظهار داشت: در این برنامه یک ماهه سواحل دریای مازندران در محدوده استان گیلان با هدف شناسایی آثار احتمالی از کشتی‌های تاریخی و بنادر کهن تجاری مورد بررسی و شناسایی باستان شناسی قرار خواهد گرفت.

  این باستان شناس تاکید کرد: با توجه به رفت و آمدهای دریایی بین بنادر ایرانی با بنادر مقصد در سواحل غربی دریای خزر “کاسپین”، که از حدود پانصد سال قبل تا امروز، احتمال وجود بقایای کشتی‌های تاریخی در سواحل ایرانی دریای مازندران دور از ذهن نخواهد بود.

  وی با اشاره به مشارکت تنی چند از دانشجویان و فارغ التحصیل‌های علاقه مند به حوزه میراث فرهنگی زیر آب در این برنامه، افزود: در این بررسی میدانی ضمن شناسایی کشتی‌های تاریخی، ساختار آنها و مواد به کار رفته در ساخت این جهازات دریایی مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

  به گفته وی، در نتیجه این مطالعات، تاریخ ساخت این کشتی‌ها تعیین شده و با سایر نمونه‌های شناسایی شده مورد مطالعه تطبیقی قرار خواهد گرفت.

  بی توجهی پژوهشگران به تجارت دریایی و دریانوردان

  توفیقیان، مطالعه تاریخ تجارت دریایی و دریانوردی و ساختار کشتی‌های تاریخی دریای مازندران را ضرورتی انکار ناپذیر دانست که تاکنون مورد اقبال پژوهشگران قرار نگرفته است.

  وی افزود: با توجه به موقعیت استراتژیک دریای مازندران در شمال سرزمین ایران، مطالعه کشتیرانی و تجارت دریایی در این بزرگترین دریاچه دنیا، نقش مهمی در شناخت ارتباطات تجاری و فرهنگی بین دشت‌های سرسبز شمال ایران و مراکز اقتصادی و تجاری سرزمین‌های پیرامون مانند روسیه تزار خواهد داشت.

  این باستان شناس در ادامه ابراز امیدواری کرد که با آغاز این برنامه پژوهشی میدانی، توجه محققین، مورخین و باستان شناسان به حوزه مهم میراث فرهنگی زیر آب معطوف شده و گروه باستان شناسی زیر آب پژوهشکده باستان شناسی بتواند ضمن مطالعه کشتی‌های تاریخی و بنادر تجاری دریای مازندران، زمینه حفاظت و نگهداری علمی کشتی های مکشوفه را مهیا کند.

  وی در ادامه گفت: امیدوارم با حمایت سازمان‌های محلی بتوانیم نخستین سایت موزه منطقه ای را با استفاده از بقایای کشتی‌های تاریخی مشکوفه در سواحل جنوبی دریای کاسپین ایجاد و معرفی کنیم.

  مجوز برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی کشتی‌های تاریخی دریای مازندران، توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری صادر شده است.

  برچسب ها :

  نظرات