آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ , Saturday 25 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65390
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  وزير بهداشت در حاشيه همايش دستاوردهاى غذا و دارو دولت يازدهم از شناسايى داروهای اصل از تقلبى به كمک سامانه جديد الكترونيكى غذا و دارو خبر داد.

  شناسایى داروهای اصل از تقلبى به کمک سامانه جدید الکترونیکى/ وجود روغن پالم در سفره ایرانى‌ها موردی ندارد

  آوای شمال/قاضى زاده هاشمى در حاشیه همایش دستاوردهاى غذا و دارو دولت یازدهم در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنى بر نگرانى ها در مورد افزایش مصرف و واردات پالم در کشور گفت: روغن پالم در همه دنیا مصرف مى شود و ما هم بخشی از بازار هستیم، این روغن در […]

  آوای شمال/قاضى زاده هاشمى در حاشیه همایش دستاوردهاى غذا و دارو دولت یازدهم در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنى بر نگرانى ها در مورد افزایش مصرف و واردات پالم در کشور گفت: روغن پالم در همه دنیا مصرف مى شود و ما هم بخشی از بازار هستیم، این روغن در سفره غذایى ایرانى ها وجود دارد. وجود روغن پالم در سفره ایرانى‌ها موردی ندارد و ما معتقدیم که مصرف زیاد آن مضر است.

  وی درباره میزان مصرف روغن پالم در کشور و نحوه کنترل آن اظهار داشت: مصرف روغن پالم در کشور از طریق تعرفه گذاری آن کنترل می‌شود و سازمان غذا و دارو هم برای استفاده از روغن پالم در فرآورده‌ها سقفی را مشخص کرده است که شرکت‌های روغن سازی آن را رعایت می‌کنند.
  هاشمی در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان تکمیل پورتال دارویی کشور عنوان کرد: پورتال دارویی در ادامه خدماتی است که با عنوان دولت الکترونیک بیش از ۲۰ سال است که قولش داده می‌شود، البته خوشبختانه ما بخشی از این پورتال را که مربوط به واردات، گمرگ و شرکت هاى پخش دارو بوده را اجرا می‌کنیم و تقریبا کار آن تمام شده است.
  وى افزود: براى راه اندازی پورتال دارویى نیاز داشتیم هماهنگی‌هایی میان وزارت بهداشت و بیمه‌ها انجام شود که خوشبختانه این کار انجام شد و طبق قولی که به من داده شده، حداکثر تا اردیبهشت ماه سال آینده شاهد هستیم که خدمات از داروخانه به بعد کاملا الکترونیکی می‌شود.
  وزیر بهداشت با اشاره به تاثیرات خوب و موثر راه اندازى این پورتال تصریح کرد: با راه اندازى پورتال دارویى می‌توانیم آمار مصرف دارویی و شیوع بیماری‌ها را در لحظه در نقاط مختلف کشور با توجه به داروهاى تجویز شده و پزشکانى را که بیش از حد دارو تجویز مى کنند، شناسایى کنیم.
  هاشمى اضافه کرد: به کمک پورتال دارویى می‌توانیم بفهمیم که هزینه‌هایمان در کدام بخش‌ها بیشتر است، افزون بر این در سیاستگذاری بیمه‌ها برای پوشش اقلام دارویی نیز مى تواند موثر بوده و از طرفی مردم هم از اصالت داروها مطلع شویم و داروى تقلبى را از اصل تشخیص داده و از قاچاق جلوگیری کنیم.
  وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره جلسه این وزارتخانه با اصناف نانوایان و شیرینی‌پزان گفت: یکی از کارهای مهم وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد برگزاری جلسه با اصناف مختلف است، چرا که مشکلات آنها شنیده شده که دولت به آنها توجه کند.
  وى ادامه داد: با صنف نانوایان جلسه‌ای داشتیم و شکایت‌هایشان را در حوزه کیفیت گندم، آرد و دستمزدها شنیدیم و امیدواریم خواسته‌های آنها عملی شود البته مسئولان غذا در سازمان غذا و دارو پیگیر موضوع هستند. در عین حال قرار بود جلساتی را هم با صنف شیرینی‌پزان و رستوران داران داشته باشیم که به دلیل سفرهاى متعدد هنوز این اتفاق نیفتاده است.
  وزیر بهداشت افزود: فکر می‌کنم ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت اتفاق خوبی بود؛ چرا که این فرصت را فراهم می‌کند تا با کسانی که مستقیما در حوزه غذایی و آشامیدنی اثرگذارند، از نزدیک صحبت کنیم و امیدواریم این جلسات نمایشی نباشند.
  هاشمی در پاسخ به سوال دیگری درباره طرح واگذاری شرکت‌های دارویی به بخش خصوصی گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم، اما ما در طول ۳۰ سال گذشته در مذمت تصدی گری دولت بسیار شنیده‌ایم اما عمل کردن به آن را کمتر دیده‌ایم و و هرجا تصدی دولت را کم کردیم، بیشتر به سمت شبه دولتی کردن رفته‌ایم.
  وى ادامه داد: در عین حال در بسیاری از حوزه‌ها به اقتصاد آزاد هم اعتقاد نداریم و حرفش را می‌زنیم، متاسفانه دولت در حوزه دارویی در همه بخش‌ها دخالت می‌کند و به همین دلیل بخش خصوصی نمی‌تواند خوب رشد کند.
  هاشمى با اشاره به تاثیر دولت در قیمت گذارى دارو و آسیب هاى ناشی از آن به صنعت دارو گفت: وقتی که مستقیما در قیمت دخالت می‌کنیم و  دولت منابع بیمه را تامین نمى کند بیمه ها از طریق سازمان غذا و دارو فشار روى قیمت مى آورند و براى نگه داشتن چتر حمایتى و مراقبت از مردم به صنعت فشار می‌آوریم و وقتى قیمت تمام شده دارو بیش از قیمت سازمان غذا و دارو است دیگر بخش خصوصی جرأت سرمایه گذاری پیدا نمی‌کند. ما باید برای این کارها مدل اقتصادی داشته باشیم.
  ‎وزیر بهداشت درباره نگه داشتن جسد فرد متوفی در بیمارستان‌ خصوصى به دلیل پرداخت نکردن هزینه‌ها از سوی خانواده‌ گفت:کسی حق ندارد که به دلیل نپرداختن هزینه بیمارستان جسد را در آنجا به عنوان گرو نگه دارد و اگر چنین اتفاقی رخ داد مردم حتما با شماره ۱۵۹۰ تماس گیرند.

  برچسب ها :

  نظرات