آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ , Tuesday 10 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65386
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  یک مسئول میراث فرهنگی از گمانه‌زنی و کاوش تل سوزو یکی از تپه‌های پیش‌ از تاریخ در پس‌کرانه‌های خلیج فارس در این استان برای آشکار شدن هویت ساکنان ۶ هزارساله ساحل خلیج‌فارس خبر داد.

  آشکار شدن هویت ساکنان ۶ هزارساله ساحل خلیج‌فارس + تصویر

  آوای شمال/ناصر امیرزاده با اشاره به اینکه برنامه فصل اول کاوش و گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و حریم تل سوزو، به‌ سرپرستی دکتر محمدحسین عزیزی‌ خرانقی و با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور، از اول اسفند به‌مدت یک ماه اجرا خواهد شد. سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر افزود: تل سوزو یکی از تپه‌های […]

  آوای شمال/ناصر امیرزاده با اشاره به اینکه برنامه فصل اول کاوش و گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و حریم تل سوزو، به‌ سرپرستی دکتر محمدحسین عزیزی‌ خرانقی و با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور، از اول اسفند به‌مدت یک ماه اجرا خواهد شد.

  سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر افزود: تل سوزو یکی از تپه‌های پیش‌ از تاریخ در پس‌کرانه‌های خلیج‌فارس است و با توجه به بررسی‌های اولیه، مربوط به هزاره چهارم تا سوم پیش‌از میلاد است.

  امیرزاده در ادامه گفت: از نظر تاریخی و فرهنگی این تپه بسیار حائز اهمیت است و با کاوش‌هایی که در این تپه صورت خواهد گرفت می‌توان به تاریخ‌گذاری دقیق آن پی برد.

  وی ادامه داد: از آنجا که در کرانه‌ها و پس‌کرانه‌های خلیج‌فارس در استان بوشهر استقرارهای پیش‌ از تاریخ بسیار اندک‌شمارند، با کاوش‌ها و لایه‌نگاری‌هایی که در این تپه انجام خواهد شد می‌توان به هویت تاریخی و فرهنگی منطقه پی برد.

  این اثر تاریخی به‌شماره ۱۷۱۱۲ در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

  انتهای پیام/

  برچسب ها :

  نظرات