آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ , Saturday 25 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65334
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اسفند, ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۶
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  بسیاری از تحلیلگران برگزاری نشست آستانه را نشانه‌ای از دور شدن آمریکا از معادلات منطقه دانسته اما شرایط کنونی به گونه‌ای رقم خورده که نمی‌توان تصور کرد آستانه آخرین ایستگاه بحران سوریه باشد.

  رویکرد دوگانه ترکیه و آینده مذاکرات آستانه

  اوای شمال/همزمان با آغاز بحران سوریه، غرب و متحدان منطقه‌ای آن، حل این بحران را به برکناری بشار اسد گره زدند و به حمایت‌ گسترده نظامی و مالی از مخالفین وی پرداختند. عدم موفقیت معارضان در شکست بشار اسد، بی‌میلی دولت اوباما نسبت به مداخله مستقیم در سوریه و حمایت وی از کردهای این کشور، […]

  اوای شمال/همزمان با آغاز بحران سوریه، غرب و متحدان منطقه‌ای آن، حل این بحران را به برکناری بشار اسد گره زدند و به حمایت‌ گسترده نظامی و مالی از مخالفین وی پرداختند. عدم موفقیت معارضان در شکست بشار اسد، بی‌میلی دولت اوباما نسبت به مداخله مستقیم در سوریه و حمایت وی از کردهای این کشور، سردی روابط واشنگتن-آنکارا و نزدیکی ترکیه به روسیه را موجب شد. اردوغان پس از کودتای نافرجام ۲۵ جولای، با ابراز تاسف نسبت به سرنگونی جنگنده روسی به مسکو رفت و درصدد رفع تنش با مقامات کاخ کرملین برآمد. در حالی که بحران‌های امنیتی و سیاسی ترکیه پس از کودتا به اوج خود رسیده بود، آزادی حلب منافع این کشور را در سوریه بیش از پیش به خطر انداخت.

  پیروزی‌های میدانی محور مقاومت، ناتوانی معارضان در براندازی دولت و عدم تمایل اوباما به مداخله مستقیم در سوریه، مواضع مقامات ترک در قبال دولت قانونی سوریه را تعدیل بخشید و باعث چرخش یکباره این کشور به سمت روسیه و ایران شد. پس از آن، ایران، روسیه و ترکیه در مسکو گردآمدند و برای یافتن راه‌حلی سیاسی به مذاکره نشستند و نهایتا در اجلاس آستانه، برای برقراری آتش‌بس و پیشبرد فرآیند سیاسی متعهد شدند.

  بسیاری از تحلیلگران برگزاری نشت آستانه را نشانه‌ای از دور شدن آمریکا از معادلات منطقه و نزدیکی ترکیه به روسیه و ایران ‌می‌دانستند. اما مواضع دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهور جدید آمریکا گویای تغییر رویکرد کاخ سفید در قبال بحران سوریه است؛ ترامپ با رویکردی تاجرمابانه «حضور نظامی مستقیم در سوریه» را همچون کالایی ضروری به متحدین منطقه‌ای خود عرضه می‌دارد. اعراب خلیج فارس که از رویکرد اوباما در قبال سوریه و ایران بشدت گلایه‌مند بودند مواضع اخیر ترامپ را فرصتی برای به حداکثر رساندن منافع خود در سوریه میدانند. شواهد نشان می‌دهد که دلارهای شیوخ حاشیه خلیج فارس، ترامپ را برای گسیل ارتش به سوریه، با بهانه‌هایی همچون مبارزه با تروریسم و ایجاد منطقه امن، ترغیب خواهد کرد. حضور مستقیم آمریکا در سوریه، آینده بحران این کشور را پیچیده‌تر  و مذاکرات آتی آستانه را با چالش‌های بنیادینی روبرو می‌سازد.

  ترکیه گرچه در آستانه تعهداتی برای برقراری آتش بس در سوریه پذیرفته است، اما شرایط کنونی به گونه‌ای رقم خورده که نمی‌توان تصور کرد آستانه آخرین ایستگاه بحران سوریه باشد. پس از سفر رئیس سیا به ترکیه، تحرکات نظامی ترک‌ها در الباب شدت گرفت. از طرفی محور ترکی-عربی با پشتیبانی آمریکا برای نقش‌آفرینی در سوریه در حال بازسازی است و میتوان سفر مایک پمپئو به آنکارا و ریاض و پس از آن سفر اردوغان به قطر، بحرین و عربستان را در این چارچوب بررسی کرد.

  ترکیه نشان داده ‌است که متناسب با شرایط زمانه، مواضع و رفتار خود را تغییر می‌دهد و اصول ثابت و پایداری جز به حداکثر رساندن منافع مادی خود ندارد. اصرار معارضانِ مورد حمایت اردوغان بر خروج نیروهای نظامی مورد حمایت ایران از سوریه و برکناری بشار اسد در آخرین اجلاس آستانه، چشم‌انداز روشنی برای آینده این مذاکرات ترسیم نمی‌کند. روسیه هم از مواضع ترکیه در این اجلاس گلایه‌مند بود و اهداف ترک‌ها را «چیزی جز مبارزه با تروریسم» خواند. در شرایط کنونی، محور ترکی- عربی، در راستای سیاست غربیِ مهار منطقه‌ای ایران، تلاش خواهد کرد تا مسئولیت شکست مذاکرات آتی آستانه را متوجه ایران سازد و با عبور از راه حل سیاسی، مسیر مداخله بیش از پیش در سوریه را با جلب حمایت‌های نظامی و سیاسی آمریکا فراهم سازد.

  انتهای پیام/م

   

  برچسب ها :

  نظرات