آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 6532
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اتحادیه آفریقا خواستار بسیج علیه بوکوحرام شد

  آوای شمال/ نشست اتحادیه آفریقا با حضور بیش از ۵۰ تن از سران کشورهای عضو این اتحادیه امروز جمعه (۱۰ بهمن) در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی آغاز به کار کرد. این نشست تا فردا شنبه (۱۱ بهمن) ادامه دارد. دلامینی زوما رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا طی سخنانی در افتتاحیه این نشست گفت: بوکوحرام تهدیدی برای […]

  آوای شمال/ نشست اتحادیه آفریقا با حضور بیش از ۵۰ تن از سران کشورهای عضو این اتحادیه امروز جمعه (۱۰ بهمن) در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی آغاز به کار کرد. این نشست تا فردا شنبه (۱۱ بهمن) ادامه دارد.

  دلامینی زوما رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا طی سخنانی در افتتاحیه این نشست گفت: بوکوحرام تهدیدی برای امنیت کل آفریقا است و مبارزه با آن نیازمند تلاشی همگانی و جدی است.

  وی در سخنان خود همچنین به درگیری‌های دیگری که در سایر کشورهای این قاره از جمله سومالی، مالی، لیبی، سودان جنوبی، و جمهوری کنگو جریان دارد اشاره کرد.

  بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز که بعد از دلامینی زوما به سخنرانی پرداخت، گفت: ما همه در قبال وحشی‌گری‌های بوکوحرام که خطری برای صلح و امنیت ملی در نیجریه، منطقه و بین الملی است، مسئولیم.

  وی همچنین از سران کشورهای عضو این قاره خواست بعد از پایان دوره مسئولیت خود، از قدرت دست بکشند. از جمله تصمیماتی که در خلال نشست امروز اتحادیه آفریقا اتخاذ شد، انتخاب رابرت موگابه ۹۱ ساله رئیس‌جمهور زیمباوه به سمت ریاست دوره ای این اتحادیه است.

  تحلیلگران سیاسی معتقند انتخاب رابرت موگابه که از سال ۱۹۸۰ میلادی قدرت را در زیمباوه در اختیار دارد به این سمت، نگاه منفی اتحادیه آفریقا به ارزش‌های دموکراسی در کشورهای آفریقایی را می‌رساند.

  بحث و تبادل نظر درباره نحوه مبارزه با گروه تروریستی بوکوحرام که از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر را به قتل رسانده، نحوه حمایت‌های مالی از کشورهایی که با بیماری مرگبار ابولا مقابله می کنند و تشکیل یک صندوق و ایجاد مرکزی برای کنترل این بیماری، کمک‌های مالی به اتحادیه آفریقا از جمله موضوعات اصلی مورد بحث در نشست سران اتحادیه آفریقا است.

  همچنین چگونگی برگزاری انتخابات گوناگون در کشورهای آفریقایی طی سال جاری میلادی در فضایی آرام در شرایطی که بیشتر این کشورها با بحران و نا امنی مواجه هستند، از جمله موضوعات دیگری است که قرار است در نشست سران اتحادیه آفریقا طی امروز و فردار درباره آن بحث و گفتگو شود.  

  برچسب ها :

  نظرات