آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ , Monday 16 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65213
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۶
 • شما اینجا هستید :گزارش و گفت‌وگو
 •   

  آوای شمال گزارش می‌دهد

  کودتای رضاخانی توطئه‌ای انگیسی-اسرائیلی بود/ سرنوشت رضاخان درسی برای برخی سیاسیون

  کودتای سوم اسفند سال 1299 رضاخان با نقشه‌ای از سوی انگلیس و اسرائیل شکل گرفت اما عاقبت رضاخان در وابستگی به کشورهای زورگو درسی تاریخی برای برخی سیاسیون امروزی است.

  آوای شمال/ یکی از وقایع مهم تاریخ معاصر ایران، کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ رضاشاه است که دولت انگلیس به دلایلی چند همچون تصویب نشدن قرارداد ۱۹۱۹ در مجلس، جلوگیری از نفوذ روسیه کمونیستی در ایران و حفظ منافع خود در هندوستان، نقش اصلی را در آن ایفا کرد.
  دولت انگلیس ابتدا سیدضیاءالدین طباطبایی را به عنوان مهره اصلی در نظر گرفت و مقدمات کودتا را با مشورت و مذاکره با وی فراهم آورد.
  سپس رضا میرپنج را به عنوان فرمانده قزاق ها انتخاب کرد، سرانجام در سحرگاه سوم اسفند ۱۲۹۹، قزاق ها به فرماندهی رضاخان میرپنج وارد تهران شدند و با مختصر زدوخوردی با ژاندارمری، تهران را براساس تبانی‌های قبلی تصرف کردند.
  سپس کودتاچیان تصمیم‌های بعدی خود را مثل انتشار اعلامیه‌هایی با مضمون اعلام حکومت نظامی، دستگیری افراد مورد نظر، لغو ظاهری قرارداد ۱۹۱۹ و غیره به اجرا درآوردند.
  سیداحمد حسینی دانشجوی دکترای علوم سیاسی در گفت‌و‌گو با آوای شمال، اظهار کرد: با اشغال هندوستان از سوی قوای انگلیس، ایران، جایگاه ویژه‌ای در برنامه های استعماری انگلیس پیدا کرد.
  وی تصریح کرد: اهمیت هندوستان برای انگلستان و لزوم حفظ آن، در کنار خواسته‌های نامشروع آنان در ایران، موجب شد که کشور ایران، موجب تعدی اطلاعاتی شبکه‌های جاسوسی قرار گرفت.
  این دانشجوی دکترای علوم سیاسی با بیان اینکه اعضای این شبکه در پوشش‌های تجاری ـ اطلاعاتی، اطلاعات فراوان و مهمی داشتند، گفت: این اطلاعات موجب تغییرات مهمی در کشور ایران شد.
  حسینی با بیان اینکه یک مامور انگلیسی به نام ریپورتر، طراح اصلی این کودتا بود، اظهار کرد: اوضاع عمومی جامعه ایران در آستانه کودتا، در وضعیت مطلوبی نبود و زمینه‌های لازم برای پذیرش دگرگونی وجود داشت.
  وی یادآور شد: به دلیل برخی تندروی‌های بی حساب و ضعف مدیریت، و بی برنامه بودن برای اداره امور کشور، زمینه تغییر وجود داشت.
  این کارشناس با اشاره به اینکه جنگ جهانی اول را می‌توان به نوعی زمینه‌ساز این کودتا دانست، گفت: رضاخان که آموزش‌های نظامی را در نیروهای قزاق گذرانده بود، از درجه میرپنجی در ۱۲۹۱، به درجه سرتیپی در ۱۲۹۹ رسید و در پاییز همان سال، با حمایت آیرونساید، به مقام فرماندهی نیروهای قزاق رسید.
  وی افزود: نیروهای مسلح، حزب‌های اکثریت در مجلس ملی پنجم و قدرت‌های بزرگ خارجی از منابع اصلی به قدرت رسیدن رضاخان بود.
  حسین حسن‌پور استاد دانشگاه و تاریخ‌شناس در گفت‌و‌گو با آوای شمال، اظهار کرد: کودتای انگلیسی سوم اسفند ۱۲۹۹ به قدرت گرفتن افسر ساده ای به نام رضاخان میرپنج انجامید.
  وی افزود: کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ با توجه به تاثیرات فراوان آن بر حیات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایران واقعه ای مهم و در خور توجه است.
  این استاد دانشگاه گفت: طرح موهوم جمهورى خواهى نیرنگ دیگر رضاخان بود که مدرس آن را ضد استقلال و هویت ایران و ره‌آورد تصمیم انگلستان براى تمرکز قدرت در شخص رضاخان خواند و برای نابودى‌‏اش گام برداشت.
  حسن‌پور با بیان اینکه تردیدی نیست که یهودیان و به طور مشخص فرقه صهیونیسم در ایران عصر پهلوی دارای امتیازات و جایگاه ویژه‌ای بودند، افزود: آنان در این کشور به آسانی مشغول انجام اقدام‌ها و فعالیت هایی بودند که در راستای اسلام زدایی و ضربه زدن به آیین اسلام صورت می‌گرفت.
  وی گفت: اینکه این روند چگونه انجام گرفت تا حد زیادی مربوط به نقشی است که صهیونیست‌ها در روی کار آمدن رضا خان داشت.
  به گزارش آوای شمال، سرانجام رضاخان مجبور شد تمام اموال و ثروت خود را رها کند و به تبعیدگاه برود، در تبعید رضاخان دچار فلاکت و خواری شد و آخر عمر خود را با رنج فراوان به سر برد و سرانجام در تنهایی دفتر زندگی‌اش به پایان نافرجامی رسید.
  این سرنوشت شاید عبرتی باشد برای برخی از سیاستمدارانی است که امروز آنچنان به قدرت چسبیده‌اند و برای خود نه مردم حرکت می‌کنند.

  برچسب ها :

  نظرات