آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ , Tuesday 10 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65205
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۴
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  شولتز به عنوان رئیس سابق پارلمان اروپا و رقیب قابل توجه مرکل چهره‌ای شناخته شده در نزد شهروندان آلمانی محسوب می‌شود.

  روزهای سخت صدر اعظم سرزمین ژرمن‌ها

  آوای شمال/آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روزهای سختی را سپری می کند. طی هفته های اخیر، محبوبیت مرکل در نزد افکار عمومی کشورش کاهش یافته است. در حالی که وی برای چهارمین حضور پیاپی خود در مسند صدر اعظمی آلمان خیز برداشته است. رقیب وی یعنی مارتین شولتز توانسته است در نظرسنجی ها گوی سبقت […]

  آوای شمال/آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روزهای سختی را سپری می کند. طی هفته های اخیر، محبوبیت مرکل در نزد افکار عمومی کشورش کاهش یافته است. در حالی که وی برای چهارمین حضور پیاپی خود در مسند صدر اعظمی آلمان خیز برداشته است.

  رقیب وی یعنی مارتین شولتز توانسته است در نظرسنجی ها گوی سبقت را از وی برباید. مرکل هم کنون به خوبی می داند که رقیب وی، نسبت به دیگر  نامزدهای حزب سوسیال دموکرات در ادوار گذشته، از جمله اشتاین مایر و اشتاین بروک قدرت بیشتری دارد. مارتین شولتز به عنوان رئیس سابق پارلمان اروپا، چهره ای شناخته شده در نزد شهروندان آلمانی محسوب می شود.

  بدون شک سال ۲۰۱۷، سال سختی برای حزب دموکرات مسیحی و آنگلا مرکل خواهد بود. مرکل از سال ۲۰۰۲ تا کنون توانسته است با شکل دهی ائتلاف احزاب مسیحی (حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی)  قدرت را در دست گیرد. هم اکنون حدود ۱۵ سال است که تلاش سوسیال دموکراتها برای بازگشت به قدرت و تسخیر پست صدر اعظمی به جایی نرسیده است. پس از کناره گیری گرهارد شرودر از قدرت، مرکل سکان هدایت کشورش را در دست گرفته است.

  به نظر می رسد بسیاری از شهروندان آلمانی نیز از سال ۲۰۰۲ تا کنون از این روند رضایت داشته اند اما هم اکنون معادله تغییر یافته است! حتی برخی افرادی که طی ۱۵ سال اخیر از حضور مرکل در قدرت رضایت داشته اند، حضور مجدد وی در راس معادلات سیاسی سرزمین ژرمنها را بر نمی تابند. از دید آنها، مفهومی ندارد که یک صدر اعظم برای چهار دوره در این مقام ابقا شود. آنها به دنبال چهره های جدیدی هستند که بتوانند جامعه آلمان را اداره کرده و بر معضلات جاری در این کشور فائق آیند.

  با این حال فراتر از نکته مطرح شده، نارضایتی های عمیقی نیز نسبت به مرکل در درون جامعه آلمان شکل گرفته است. پس از وقوع بحران مهاجرین در اروپا، رویکرد مهاجرتی صدر اعظم آلمان با انتقادات شدیدی از سوی احزاب مخالف و حتی برخی هم حزبی هایش رو به رو شد. به عبارت بهتر، تنها منتقد مرکل در این خصوص حزب سوسیال دموکرات نبود، بلکه برخی سران حزب سوسیال مسیحی (به عنوان حزب متحد مرکل) نیز  نتوانستند نارضایتی خود را در این خصوص کتمان نمایند. همین مسئله باعث بروز اختلافاتی در جمع مرکل و همراهانش گردید.

  از سوی دیگر، آلمان طی سالهای گذشته، دارای دولتی ائتلافی بوده است: ائتلافی که احزاب مسیحی و سوسیال دموکراتها آن را شکل داده اند. این ائتلاف از دید بسیاری از شهروندان آلمانی عملکرد ضعیفی در مواجهه با بحرانهای جاری در حوزه سیاست داخلی و خارجی آلمان داشته است. هم اکنون سوسیال دموکراتها در صددند قدرت را به صورتی یک تنه در دست گرفته و از شرایط سخت خود طی ۱۵ سال اخیر عبور کنند.

  انتخاب اشتاین مایر وزیر امور خارجه سابق آلمان به عنوان رئیس جمهور این کشور، امیدواری های زیادی را در میان سوسیال دموکراتها ایجاد کرده است. آنها امیدوارند مارتین شولتز نامزد حزب سوسیال دموکرات برای تصدی گری پست صدر اعظمی این کشور، بتواند مرکل را شکست داده و به عنوان قدرتمندترین فرد سیاسی در آلمان شناخته شود. گام بعدی تعریف شده در این خصوص،تشکیل دولت از سوی سوسیال دموکراتهاست.

  در این مرحله، رقبای مرکل با موانع سخت و دشواری رو به رو هستند که غلبه بر آن چندان ساده به نظر نمی رسد. بسیاری از شهروندان آلمانی علی رغم اقبالی که نسبت به مارتین شولتز دارند، نسبت به تشکیل دولتی مستقل از سوی سوسیال دموکراتها و حزب سبز امیدی ندارند. همین مسئله شاید سبب شود تا حزب سوسیال دموکرات در بهترین حالت ممکن، موفق به تشمیل دولتی ائتلافی با همراهی برخی احزاب راستگرا شود. بنابراین، معادلات سیاسی جاری در سرزمین ژرمنها بسیار پیچیده است. این پیچیدگی مولد نوعی سردرگمی میان احزاب و گروههای سیاسی  موجود در آلمان می باشد.

  برچسب ها :

  نظرات