آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 14 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65189
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۶
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  کلیپ تصویری حجت‌الاسلام محمدی به عنوان «آیا نهج‌البلاغه سند معتبری دارد» منتشر می‌شود.

  آیا نهج‌البلاغه سند معتبری دارد؟

  آوای شمال/اعتبار سند کتاب نهج‌البلاغه که سید رضی سال‌ها پیش توفیق جمع‌آوری آن را پیدا کرد و امروزه در اختیار بسیاری از مسلمانان در أقصی نقاط جهان قرار دارد، توسط بسیاری از اندیشمندان شیعه و سنی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. برخی به اعتبار سند آن اشکال وارد کردند و با ارائه دلایلی […]

  آوای شمال/اعتبار سند کتاب نهج‌البلاغه که سید رضی سال‌ها پیش توفیق جمع‌آوری آن را پیدا کرد و امروزه در اختیار بسیاری از مسلمانان در أقصی نقاط جهان قرار دارد، توسط بسیاری از اندیشمندان شیعه و سنی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. برخی به اعتبار سند آن اشکال وارد کردند و با ارائه دلایلی آن را منسوب به امیرالمومنین (ع) نمی‌دانند، بلکه ساخته و پرداخته خود سید رضی می‌دانند، در مقابل عده‌ای از علمای شیعه و سنی نیز با بیان ادله‌های خود تمام آن را متلق به امیرالمومنین (ع) می‌دانند.

  به عنوان مثال، «شیخ محمد عبدُه» یکى دیگر از علماى بزرگ اهل‌سنت و مفتى مصر، در مقدمه شرح خود بر «نهج البلاغه» به طور قطع، تمام آن را از سخنان امیرالمومنین(ع) مى‌شمارد و مى‌گوید: «ذلک الکتاب الجلیل، هو جملهً ما اختاره السید الشریف الرضى رحمه الله من کلام سیدنا و مولانا امیرالمومنین على بن ابى طالب ـ کرم الله وجهه ـ جمَعَ متفرقه و سمّاهُ هذا الاسم «نهج البلاغه» و لا اعلم اسماً ألیَق بالدلاله على معناه منه و لیس فى وسعى أن أصف هذا الکتاب بأزیَد ممّا دلّ علیه اسمُه و لا أن آتى بشىء فى بیان مزیته فوق ما أتى به صاحب الاختیار».

  آن کتاب ارزشمند، برگزیده‌ای است که آن را سید شریف رضی رحمهالله از سخنان آقا و مولایمان امیرالمومنین على بن ابى طالب ـ کرم الله وجهه ـ انتخاب و در یکجا جمع کرده است و پراکندگى آنها را بر طرف کرده و آن را «نهج‌البلاغه» نامیده است و هیچ نامى را سزاواتر از آن سراغ ندارم که دلالت بر معانى و محتواى آن کند. من از توصیف این کتاب و بیان ویژگی‌هاى آن ـ بیش از آنچه نامش بر آن دلالت دارد و جز آنچه را که گرد آورنده‌ آن گفته است ـ عاجز و ناتوانم.

  در همین راستا، کلیپی تصویری از حجت الاسلام رضا محمدی، کارشناس علوم قرآن و حدیث در برنامه «پرسمان» شبکه قرآن و معارف سیما درباره اینکه آیا نهج‌البلاغه سند معتبری دارد یا نه منتشر می‌شود.

   

  انتهای پیام/

  برچسب ها :

  نظرات