آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ , Tuesday 10 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65168
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  استاد دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه ترامپیسم موج گوشه‌نشینی آمریکاست، علت آن را وجود مشکلات و گسست‌های هویتی در برابر طولانی شدن دوره گذار دانست.

  ترامپیسم موج گوشه‌نشینی آمریکاست

  آوای شمال/از مشهد، محسن اسلامی عصر امروز در همایش ترامپیسم که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه سیاست آمریکا بر گرفته از سیاست انگلستان در زمان خروج از اتحادیه اروپاست، اظهار داشت: این روزها موضوع ترامپیسم مهم‌تر از حضور ترامپ به‌عنوان رییس جمهور آمریکاست چرا‌که سیاست او، آینده نظام بین‌المللی را به […]

  آوای شمال/از مشهد، محسن اسلامی عصر امروز در همایش ترامپیسم که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه سیاست آمریکا بر گرفته از سیاست انگلستان در زمان خروج از اتحادیه اروپاست، اظهار داشت: این روزها موضوع ترامپیسم مهم‌تر از حضور ترامپ به‌عنوان رییس جمهور آمریکاست چرا‌که سیاست او، آینده نظام بین‌المللی را به سمت ناسیونالیسمی پیش می‌برد.

  وی افزود: قبل از انتخابات در آمریکا تمامی نشریات و رسانه‌ها بحث اسلام‌هراسی را مطرح می‌کردند اما ترامپ با شعار اقتصاد آمریکا برای آمریکایی و اسلام رادیکالی توانست رأی را به نفع خود برگرداند.

  استاد دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: شاید بتوان گفت اسلام‌هراسی نقطه ثقل رسانه‌ها قبل از انتخابات بود اما اصلی‌ترین موضوع در رأی‌آوری ترامپ، گسست‌های اجتماعی و مسائل اقتصادی بود و اسلام‌هراسی چاشنی این موضوع شد.

  اسلامی با اشاره به جامعه متکثر آمریکا خاطر‌نشان کرد: آمریکا توانسته است اقوام و ملیت‌های مختلفی را در خود جای دهد اما از سال ۲۰۰۱ با انفجار برج‌های دوقلو تحلیل می‌شود و با طولانی شدن دوره گذار، انگاره‌های مردم زیر سؤال می‌رود.

  وی با بیان اینکه امروز صحنه آمریکا مثل گذشته نیست و افزایش قدرت وجود ندارد، ادامه داد: این سؤال هویتی برای مردم آمریکا به وجود آمده است که چرا کشور آمریکا با وجود بیشترین تجهیزات نتوانسته است به قدرت خود بیافزاید و مدیریت خوبی داشته باشد و چرا دوره گذار طولانی شده است.

  عضو هیئت علمی روابط بین‌الملل تربیت مدرس خاطر‌نشان کرد: ترامپ این سؤال هویتی مردم را هدایت و استفاده کرد و برای همین سیاست‌های گوشه‌نشینی و انزوا را در انتخابات مطرح کرد.

  اسلامی با بیان اینکه ترامپ سوابق اجرایی ندارد، گفت: ترامپ تیم اقتصادی دارد که همه آن‌ها جزء سرمایه‌داران آمریکا هستند و رویکرد اصلی خود را سامان دادن وضعیت کارآفرینی عنوان می‌کند.

  وی با بیان اینکه ترامپ دنبال رابطه‌های دو جانبه است، افزود: برای یافتن رویکرد اصلی ترامپ باید یک سال صبر کرد چراکه در زمان کنونی اکثر رفتارهای ترامپ عکس‌العمل در برابر هجمه‌های زمان انتخابات بوده است اما در کل به‌دنبال احیای روابط دو جانبه است.

  استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران در مورد روابط چین و آمریکا افزود: ترامپ می‌داند مشکل اصلی اقتصاد آمریکا در دنیا چین است و به اهمیت مدیریت آن‌ها در آمریکا پی برده است اما در نهایت می‌خواهد از چین هم امتیاز بگیرد.

  اسلامی تصریح کرد: این درست است که ترامپ توانمندی سیاسی کمی دارد اما به این معنا نیست که او توانمندی مدیریتی نداشته باشد اما باید صبر کرد تا تیم ترامپ به صورت کامل معرفی و مستقر شوند.

  وی خاطرنشان کرد: ترامپیسم موج ضد‌جهانی شدن و منزوی شدن آمریکاست که در حال حاضر عکس‌العمل‌های انتخاباتی دارد اما باید صبر کرد مخصوصاً اینکه لابی‌های زیادی با او همکاری می‌کنند مثلاً نتانیاهو که با اوباما حرف نمی‌زد امروز از ترامپ حمایت می‌کند.

  استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران تصریح کرد: انگلستان سیاست گوشه‌نشینی و انزوا را با خروج از اتحادیه اروپا رقم زد و در طول تاریخ اکثر موج‌ها از انگلستان شروع شده است و ترامپ هم همین سیاست را دنبال می‌کند و تمایل ندارد که راه اوباما را ادامه دهد.

  اسلامی خاطر‌نشان کرد: سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه یک متغیر ندارد و وابسته به شرایط زیادی است، برجام را هم از آنجایی که توافق جمعی است قبول ندارد اما نمی‌گوید که می‌خواهد چکار کند و ما باید صبر کنیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات