آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ , Wednesday 29 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 65013
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ اسفند, ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت این بانک تلاش کرد در سال‌های 92 و 93 پایه پولی و نقدینگی را کنترل کند که این اتفاق هم افتاد اما در سال 94 و 95 شرایط تغییر کرد.

  دلایل ناکامی سیاست‌های پولی دو سال اخیر/ نرخ رشد نقدینگی باید کاهش یابد

  آوای شمال/ ۹۵/۱۲/۰۱ :: ۱۱:۲۲ در گفت‌و‌گو با فارس مطرح شد دلایل ناکامی سیاست‌های پولی دو سال اخیر/ نرخ رشد نقدینگی باید کاهش یابد معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت این بانک تلاش کرد در سال‌های ۹۲ و ۹۳ پایه پولی و نقدینگی را کنترل کند که این اتفاق هم افتاد اما در سال ۹۴ و […]

  آوای شمال/

  ۹۵/۱۲/۰۱ :: ۱۱:۲۲

  در گفت‌و‌گو با فارس مطرح شد

  دلایل ناکامی سیاست‌های پولی دو سال اخیر/ نرخ رشد نقدینگی باید کاهش یابد

  خبرگزاری فارس: دلایل ناکامی سیاست‌های پولی دو سال اخیر/ نرخ رشد نقدینگی باید کاهش یابد

  معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت این بانک تلاش کرد در سال‌های ۹۲ و ۹۳ پایه پولی و نقدینگی را کنترل کند که این اتفاق هم افتاد اما در سال ۹۴ و ۹۵ شرایط تغییر کرد.

  پیمان قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس که گفت با توجه به اینکه رشد پایه پولی در سه سال و چهار ماه گذشته ۱۵٫۵ درصد بیشتر از دوره مشابه قبل (ابتدای ۸۹ تا شهریور ۹۲) و رشد نقدینگی تقریبا برابر با آن دوره بوده است و با لحاظ اینکه تاکید اساسی بانک مرکزی و دولت کنترل این متغیرهای پولی بوده، به نظر شما سیاست‌های بانک مرکزی به شکست نیانجامیده است، اظهارداشت: عملکرد بانک مرکزی را متغیرهای نهایی مانند تورم و ثبات بازار ارز نشان می‌دهد.

  وی با بیان اینکه هم‌اکنون تورم تک رقمی و بازار ارز از ثبات نسبی برخوردار است، افزود: در این مقایسه‌ها باید شرایط پیرامونی اقتصاد را در نظر بگیریم زیرا رشد نقدینگی در دوره قبل به دلیل سیاست تامین مالی مسکن مهر بود و تامین مالی به طور کامل برای این طرح تمرکز شده بود.

  معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی در آن دوره مجبور شد برای کاهش اثرات مخرب این تامین مالی سکه بفروشد و که این کار بخشی از نقدینگی مورد نیاز بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را از دست آنها خارج می‌کرد اما بانک مرکزی در این دوره چنین اقداماتی انجام نداد.

  قربانی با اشاره به وضعیت فعلی اقتصاد و مشکلات تامین مالی، اظهارداشت: دولت به دلیل کاهش درآمدهای نفتی با محدودیت مواجه شده بود و از طرف دیگر به دلیل مشکل تنگنای مالی، بانک‌ها به اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی روی آوردند.

  وی تاکید کرد: در مجموع بانک مرکزی سعی کرد در سال‌های ۹۲ و ۹۳ پایه پولی و نقدینگی را کنترل کند که این اتفاق هم افتاد اما در سال ۹۴ و ۹۵ شرایط تغییر کرد.

  معاون اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد: با وجود این وضعیت، بانک مرکزی تلاش کرد به اهداف خود در زمینه کنترل تورم و ثبات بازار ارز برسد اما قطعا ما نیاز بیشتری به انضباط پولی داریم و از نظر ما (بانک مرکزی) نرخ رشد نقدینگی باید کاهش یابد.

  انتهای پیام/

  برچسب ها :

  نظرات