آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ , Monday 16 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 64358
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ دی, ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۴
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  شناسنامه شخصیت‌های «معمای شاه»؛

  عامل انگلیسی برکناری رضاشاه که بود؟

  فخرالدين صديق شريف نقش ويليام بولارد را در سريال «معمای شاه» بازی می‌كند.

  آوای شمال/ مرور تاریخ موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه‌های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند ببینیم.

  گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم‌ها نیست و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را در برمی‌گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می‌کند.

  یکی از این افراد ریدر ویلیام بولارد است که فخرالدین صدیق شریف در سریال «معمای شاه» نقش او را ایفا می کند.

  وی کنسولگر انگلیسی است که نقش موثری در برکناری رضاشاه داشته است.

  بولارد که در سال ۱۸۸۵ در یکی از شهرهای اطراف لندن متولد شده، پس از تحصیلات ابتدایی به کالج کوئینز رفت و با پایان تحصیلاتش وارد بخش کنسولی آسیای غربی وزارت خارجه انگلستان شد.

  سرکنسولگری بصره، ارتباط با پرسی کاکس، وزیرمختار انگلیس در ایران، فرمانداری نظامی بغداد وکار در اداره مستعمرات، بخش خاورمیانه از جمله دیگر فعالیت ها و سمت های وی تا سال ۱۹۲۰ بود.

  بولارد در سال ۱۳۱۸ به مقام وزیر مختاری ایران رسید و در سال ۱۳۲۴ بازنشسته شد. مورخان مهمترین موضوع زمان فعالیت بولارد در ایران را مربوط به استعفای رضا شاه و اشغال ایران در جنگ جهانی دوم دانسته اند؛ چرا که او با همراهی کشورش انگلیس نقش موثری در برکناری و استعفای رضا شاه از سلطنت داشت.

  ریدر بولارد سرانجام در ۲۴ مه ۱۹۷۶ از دنیا رفت. وی قبل از مرگ به نویسندگی نیز مشغول بوده است و آثاری همچون «بریتانیا و خاورمیانه» (۱۹۵۱) از وی منتشر شد.

  برچسب ها :

  نظرات