بصیرتی به وسعت یک ملت

چاپ

آوای شمال/ به نقل از بلاغ، در تاریخ انقلاب اسلامی روزهای مهم و حساسی برجای مانده است که از جمله آن می‌توان به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۵۷ اشاره کرد که همه‌ ساله گرامی داشته می‌شود، اما روزهایی در تاریخ انقلاب وجود دارد که نظام اسلامی ما را به معنای واقعی کلمه واکسینه کرده است.
۹ دی یکی از موضوعات حیاتی برای انقلاب اسلامی است و این حماسه بزرگ در نوع خود انقلابی بود که در آن برهه از زمان نظام را بیمه کرد و تبعات مثبتی را شاهد بودیم.
همگان به یاد داریم که پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ و ایجاد فضای غبارآلود فتنه و آشوب در کشور، که همه آن ها از سوی استکبار جهانی و کشورهای غربی با تئوری تغییر نظام ایران مدیریت می شد، مردم ما چه روزهای تلخی را شاهد بودند و چه خسارت هایی به نظام از سوی فتنه گران تحمیل شد.

*فضای غبارآلود فتنه با مدیریت افراد سابقه دار نظام*

وجود افراد با سابقه و شناسنامه‌دار همراه با حضرت امام خمینی رضوان الله علیه در مدیریت فتنه، فضا را مبهم و آشفته تر کرد به طوری که برخی از خودی‌ها در تحلیل دچار مشکل شدند و بد عمل کردند و نتایج یک انتخابات پرافتخار و امیدآفرین به چالش کشیده شد.
اما این اتفاقات با سعه صدر مسئولان نظام و مردم صبور ایران تا عاشورای آن سال ادامه پیدا کرد تا اینکه پس از توهین و بی حرمتی فتنه گران و مدیریت توسط سران فتنه به عاشورای حسینی و عزاداران سرور شهیدان، این خیل مردم خشمگین و بابصیرت بود که به خیابان ها ریختند و در حمایت از رهبری و ارزش های انقلاب فریاد مرگ بر فتنه گر سر دادند و خواستار برخورد قهری نظام با سران فتنه و همه آن هایی که حرمت دین و ارزش ها را نداشتند، به شکلی مناسب شدند.

*نهم دی هم در تاریخ ماند*

پس از آن حماسه تاریخی ملت بزرگ ایران که باید گفت حماسه ۹ دی، بصیرتی به وسعت یک ملت بود، مقام معظم رهبری به عنوان سکاندار کشتی انقلاب حماسه ۹ دی مردم ایران را روزی تاریخی و ماندگار برای همیشه ایران دانستند و افزودند: مطمئن باشید که روز نهم دی هم در تاریخ ماند؛ این هم یک روز متمایزی شد. شاید به یک معنا بشود گفت که در شرایط کنونی که شرایط غبارآلودگیِ فضاست ، این حرکت مردم اهمیت مضاعفی داشت؛ کار بزرگی بود. هرچه انسان در اطراف این قضایا فکر می کند، دست خدای متعال را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین بن علی (علیه السّلام) را می‌‌‌بیند. این کارها کارهائی نیست که با اراده‌‌‌‌ امثال ما انجام بگیرد؛ این کار خداست، این دست قدرت الهی است؛ همان طور که امام در یک موقعیت حساسی که من بارها این را نقل کرده‌‌‌‌ام، به بنده فرمودند: «من در تمام این مدت، دست قدرت الهی را در پشت این قضایا دیدم». درست دید آن مرد نافذِ بابصیرت، آن مرد خدا.

*نهم دی متعلق به همه جریان های سیاسی کشور است*

روح الله علیزاده کارشناس ارشد علوم سیاسی با تشریح اهمیت روز نهم دی ماه به عنوان یکی از روزهای مهم و درس آموز انقلاب اسلامی تصریح کرد: بزرگداشت نهم دی متعلق به یک گروه و جریان خاص نیست. همچنان که در خلق آن حماسه همه سلایق و گروه ها نقش آفرین بودند.
وی افزود: “۹ دی” ظرفیت حقیقی و هویت نظام جمهوری اسلامی است و در واقع یوم الله نهم دی، تصویر واقعی قدرت نظام جمهوری اسلامی است.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ۹ دی، قیامی برای تثبیت هویت دینی و انقلابی بود، اظهار کرد: ۹ دی، فرصتی تاثیر گذار و سرنوشت ساز بود که باید به آن حیات دائمی داد.
علیزاده از حماسه ۹ دی به عنوان روز گفتمان انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: راهپیمایی ۹ دی، تیر خلاص ملت ایران به استراتژی آمریکا در فروپاشی از درون بود و پایه های کاخ سفید در این حماسه به لرزه درآمد.
اما با نگاهی عمیق تر به این حماسه اثربخش در نظام اسلامی ایران باید اذعان داشت که دستاوردهای ۹ دی برای مردم و نظام از دستاوردهای ۸ سال دفاع مقدس قطعا بیشتر بود زیرا این حماسه و پیروزی بزرگ در شرایط جنگ نرم که تشخیص جبهه حق و باطل مشکل بود، اتفاق افتاد.

*حماسه ۹ دی نشان داد که همه مردم به انقلاب و نظام رأی دادند*

حمید جلالی از فعالان اجتماعی سیاسی به اهمیت حماسه ۹ دی برای برچیده شدن فتنه پیچیده سال ۸۸ اشاره کرد و افزود: اگر جریان فتنه در سال ۸۸ به اهداف خود می رسید، به طور قطع نه از اسلام، نه از نظام و نه از ارزش ها و راه و رسم شهیدان هیچ چیز نمی‌ماند و ۹ دی نشان داد همه مردم در ۲۲ خرداد۸۸ به انقلاب و نظام رای داده بودند.

وی تصریح کرد: ۴۰ میلیون رای، رای به اسلام و میثاق مردم در انتخابات با نظام، انقلاب و امام و رهبری بود زیرا مردم بدون توجه به پیروزی و شکست کاندیدای خود، برای دفاع از رهبری و نظام و مقابله با فتنه آمدند.

این فعال اجتماعی سیاسی خاطرنشان کرد: ۹ دی نشان داد که آراء مردم در انتخابات به معنای متفاوت بودن نگرش آنها نسبت به انقلاب نیست، بلکه پراکندگی در آراء دلیل بر حیات سیاسی مردم و زنده بودن ملت ایران است.

*نهم دی حماسه‌ای بدون فراخوان رسمی*

محسن جعفری از اساتید علوم سیاسی حوزه و دانشگاه نیز ۹ دی را مشت فولادین علیه فتنه و فساد قلمداد کرد و بیان داشت: از آن زمان فشارها و تحریم ها سهمناک‌تر شد، تهدیدها شفاف‌تر شد اما آگاهی مردم، دشمن شناسی، ولی شناسی مردم ابهت استکبار را درهم شکست.

وی اظهار کرد: ایمان و باورهای اعتقادی مردم، نصرت و عنایت خداوند متعال به انقلاب اسلامی در این مرحله بسیار سخت، رهبری الهی، حکیمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری و بصیرت و اقدام به لحظه ملت ایران و فرهنگ عاشورا و عشق و ارادت مردم ایران به اباعبدالله الحسین(ع)، عوامل اصلی بستر ساز یوم الله نهم دی بودند.

این استاد دانشگاه پیام‌ها، بیانات و تبیین های مقام معظم رهبری را دارای اثرات شگرفی دانست و گفت: ملت ایران با روشنگری رهبری بابصیرت نظام، برای آفریدن حماسه پرشکوه بدون دعوت و فراخوان رسمی برانگیخته شدند و معظم له با مدیریت حکیمانه، تبیین و آشکارسازی ماهیت فتنه و با استراتژی مقابله نرم از طریق قدرت مردمی نظام، انرژی و ظرفیت جامعه را به جریان انداخت و با مدیریت مردمی و انقلابی بساط فتنه را جمع کردند.

*رویارویی جریان فتنه با عاشورای حسینی حجت را بر مردم تمام کرد*

اما قطع به یقین باید گفت، واقعیت این است که هیچ رویداد و حادثه‌ای نمی توانست مثل حادثه ششم دی (روز عاشورا) ملت ایران را در ۹ دی به حرکت درآورد، بنابرایـن احساسی که در ۹ دی بـه جریـان افتاد، با روح عاشورایی در آمیخته شد.

عاشورا ستیزی، پرده دری و حرمت شکنی ها در روز عاشورا، مردم را به این رساند که با یک جریان منحرف از جنس لشکر ابن زیاد روبرو هستند که همزمان با شهادت سیدالشهدا(ع) و یاران آن حضرت پرچم‌های عزای آن حضرت به آتش کشیده می شود و وقتی مسئله امام حسین(ع) و عاشورا به میان آمد، این تحرک عمومی و حرکت عظیم به وجود آمد و آمیخته شدن حرکت فتنه با عاشورا ضربه به فتنه را نهایی کرد.

*فتنه در مسیر انقلاب تمامی ندارد*

از همه این اثربخشی های حماسه ۹ دی و سایر حماسه های طول دوران انقلاب که بگذریم باید به این نکته واقف باشیم که اگر چه مردم ایران از فتنه پیچیده ۸۸ سربلند خارج شدند اما باید بدانیم، فتنه در مسیر انقلاب تمامی ندارد و تا این انقلاب در سایه ولایت فقیه و دین جلو می رود، دشمن برای آن توطئه ایجاد می کند و فتنه های بعدی پیچیده تر و متفاوت است زیرا دشمن از شکست های خود تجربه می گیرد و با شیوه و بازیگران جدیدی به میدان می آید.
در شرایط کنونی باید احاد مردم بدانند که اگر مراقبت نشود، از فتنه ها درس گرفته نشود، سرچشمه فتنه های قبلی، بازیگران و ابزار و شیوه های فتنه های قبلی شفاف نشود، در درک فتنه های آینده دچار مشکل خواهیم شد.

*به سابقه‌داران در فتنه، مسئولیت حساس کشور سپرده نشود*

اگر از فتنه ۸۸، حساسیت زدایی شود، در آینده به فتنه های بزرگتری مبتلا خواهیم شد. مسئولان و دلسوزان کشور نباید، به افرادی که پیشنه فتنه گری دارند یا درک فتنه ندارند و هر لحظه ممکن است دچار فتنه شوند، مسئولیت های نظام را، به ویژه در بخش های حساس کشور واگذار کنند.
همه می دانیم که انقلاب اسلامی در مسیر خودش بالنده تر، قدرتمندترو پیچیده تر شده است و در واقع پیام ۹ دی این بود که هر کسی بخواهد آدرس غلط بدهد و در مقابل نظام بایستد، حتما از گردونه انقلاب دفع خواهد شد و طبیعی است، در هر فتنه‌ای یک عده ساقط می شوند.

*تحریم های دشمن برای انتقام از حماسه ۹ دی ملت ایران است*

دشمن در سال ۱۳۸۸ به این باور رسید که می‌توان کشور را از درون بی ثبات کرد. بر اساس همین برآورد، به راهبرد تشدید تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، برای انتقام از حماسه سازان ۹ دی رسید اما حقیقتا ایمان، مقاومت، آستانه تحمل و بصیرت مردم ایران در این سال ها بی نظیر بود در حالی که دشمن به خسته شدن مردم و فروپاشی نظام از درون، دل بسته بود اما مردم ایران محاسبات دشمن را تغییر دادند و با خلق حماسه سیاسی در انتخابات های پس از سال ۸۸ نقشه های دشمن را نقش بر آب کردند.

* حماسه ۹ دی هویت ملی ایران است*

یوم الله نهم دی یادآوری یک رویداد، هویت ملی و تاریخی است و بزرگداشت آن کمک به تبیین و تحلیل درست یک حرکت بی نظیر مردمی است و همه باید تلاش کنیم تا این حرکت بزرگ مردم زنده و پرشور گرامی داشته شود.

 

گزارش از علی یوسفی