آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , Monday 14 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 64015
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ دی, ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  تولید بلدرچین، صنعتی پرسود اما ناشناخته در مازندران

  صنعت پرورش بلدرچین حدود 15 سال پیش وارد ایران شد اما متاسفانه از این طلای اقتصادی در مازندران به‎ویژه شهرستان آمل استفاده چندانی نمی‌شود و اکثر افرادی که با نیت کارآفرینی و تلاش برای آینده بهتر شروع به کار کردند با درهای بسته بازار مواجهه شدند.

  آوای شمال/ شعار چند سال اخیر و تاکیدات راهبردی رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی و افزایش تولیدات داخلی مبتنی بر اهمیت مقوله اقتصاد بر پیشرفت در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی است چرا که همه این موارد نیازمند توان و نیروی اقتصادی در کشور است.

  هر نوع فعالیت سازنده در اقتصاد که منجر به افزایش تولیدات ملی و بالا رفتن جهش ظرفیت‌های تولیدی شود عامل بسیاری از رفع معضلات اقتصادی همچون تورم، بیکاری و..  است.

  تولیدی‌های خانگی رمز موفقیت در اقتصاد مقاومتی

  اقتصاد مقاومتی می‌تواند ظرفیت‌های بالقوه اقتصاد را بالفعل کند که منجر به افزایش تولیدات داخلی و نهایتا افزایش رفاه جامعه می‌شود.

  برای برخورداری از اقتصاد مقاومتی توجه به فرآیند تولید ملی، تکمیل و غیروابسته کردن زنجیره تولید به خارج باید توجه شود چرا که رکن اساسی اقتصاد مقاومتی مقاوم بودن اقتصاد است.

  رمز موفقیت اقتصاد در بعضی از کشورها مثل چین و تایوان با این روند بوده که هر شخص در خانه و محل زندگی خود یک تولیدی ایجاد کرده است.

  پرورش بلدرچین جزء مشاغل خانگی و صنعتی است که در زمینه اقتصاد مقاومتی می‌توان از آن بهره برد و همچنین در قرآن مجید در سوره‌های بقره آیه ۵۷، اعراف آیه ۱۶۰ و طه آیه ۸۱ از بلدرچین به‌عنوان غذایی نیک یاد شده است.

  گوشت بلدرچین، بمب ویتامین

  باتوجه به اینکه بلدرچین از لحاظ وزنی حدود ۵/۱ برابر وزن تخم مرغ معمولی را دارد، اما نسبت به آن از پنج برابر فسفر و آهن، ۶ برابر ویتامین b12 ، b1 ، و ۱۵ برابر ویتامین b2  ریپوفلاوین برخوردار و میزان پروتیئن موجود در گوشت بلدرچین پنج تا ۱۰ درصد بیشتر از طیور دیگر است و به همین دلیل آن را بمب ویتامین می‌نامند.

  گوشت بلدرچین به دلیل نداشتن کلسترول و برخورداری از امگا ۳ و فسفر فراوان در کشوری همچون ژاپن به‌عنوان بخشی از صبحانه دانش‌آموزان و کودکان محسوب می‌شود.

  همچنین مصرف روزانه تخم بلدرچین و گوشت آن برای افراد بالای ۴۰ سال توصیه می‌شود، چرا که جذب ویتامین بدن با افزایش سن کم و از این رو در افراد مسن موجب قوای از دست رفته می‌شود.

  پزشکان نیز برای ترمیم سلول‌های پیر و از کار افتاده مصرف گوشت بلدرچین را توصیه می‌کنند، به نوعی که لقب اکسیر جوانی را می‌توان به آن داد.

  همچنین سرعت رشد بلدرچین نسبت به سایر طیور حدود ۵/۲ تا ۵/۳ برابر است و عمدتا در ۳۵ تا ۴۵ روزگی به وزن ۱۸۰ تا ۲۲۰ گرم رسیده و آماده کشتار می‌شوند.

  بلوغ  بلدرچین به مدت هفت الی هشت هفتگ است و در حدود یک سال ۶۰ الی ۸۰ عدد تخم می‌گذارد که با  برنامه‌های مدیریتی ۱۵۰الی ۲۵۰ عدد در سال است.

  نقش موثر و بالای پرورش بلدرچین در اقتصاد کشور

  بلدرچین به دلیل رشد سریع، بلوغ زودرس، تولید تخم مرغ بالا، کوتاهی فاصله میان نسل‌ها، بالا بودن تراکم پرورش در واحد سطح، ارزان بودن جیره مصرفی، حساسیت کم نسبت به بعضی از بیماری‌های طیور و مقاوم بودن بلدرچین، قیمت بالای تولیدات که شامل گوشت و تخم مرغ و به‌ویژه بازگشت سریع سرمایه، در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد.

  پرورش بلدرچین با وجود بازده بالا و سرعت بالای برگشت به سرمایه می‌تواند یکی از عوامل رشد اقتصادی باشد چرا که با وجود این مزیت‌ها نیاز به سرمایه اولیه زیادی نیست و قدرت سازگاری بالای این پرنده باعث می‌شود تا به آن به‌عنوان یک عامل اقتصادی تکیه کرد.

  صنعت پرورش بلدرچین حدود ۱۵ سال پیش وارد ایران شد اما متاسفانه از این طلای اقتصادی در شهرستان آمل استفاده چندانی نمی‌شود و اکثر افرادی که با نیت کارآفرینی و تلاش برای آینده بهتر شروع به کار کردند با درهای بسته بازار مواجهه شدند و تمام زحمت‌هایشان به دلیل نبود فروش در بازار هدر رفت و اگر هم بازاری هست در سطحی که باید باشد نیست.

  نبود بازار بلدرچین معضلی که نه تنها کارآفرین و افراد شاغل به این کار را دچار مشکل کرده است بلکه قطعا شهروندان را از نعمت این بمب پروتئنی محروم می‌کند و همه اینها نتیجه نبود فرهنگ‌سازی و زیر ساخت مناسب برای مصرف این پرنده با ارزش است.

  نبود بازار فروش بلدرچین و ورشکستگی پرورش دهندگان

  ایمان رضایی جوان کارآفرین آملی که با تلاش و پشتکار خود پرورش بلدرچین را آغاز کرد و باوجود عظمی راسخ و انگیزه‌ای پولادین به دلیل نبود بازار فروش، در این کار شکست خورد.

   وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما به چگونگی شروع فعالیت خود در این کار اشاره کرد و گفت: با پیشنهاد یکی از دوستانم که در رشته طیور درس خوانده بود شروع به این کار کردیم و مهمترین دلایل ما برای انتخاب صرفه اقتصادی این کار، ریسک‌پذیری کم، قدرت سازگاری این پرنده نسبت به طیور دیگر، خواص زیاد آن از لحاظ درمانی، تخم‌گذاری زیاد این پرنده و همچنین نیاز نداشتن به سرمایه اولیه بود و در کنار پرورش بلدرچین به خرید و فروش آن هم مشغول شدیم.

  وی با بیان اینکه در این کار ۲ نفر دیگر هم خرج خانواده‌شان تامین می‌شد، ادامه داد: مدت کمتر از یک‌سال به دلیل نبود بازار فروش با مشکل مواجه شدیم و به اجبار این کار را با وجود تمام علاقه و تلاش‌های شبانه‌روزی رها کردم.

  جوان کارآفرین آملی با اشاره به اینکه این کار را بدون گرفتن هیچ وامی و فقط با تلاش و پشتکار خود شروع کردم، یادآور شد: به دلیل گرانی دان و در آخر فروش ارزان بلدرچین و مهمتر از همه نبود مشتری و حمایت نکردن دولت به اجبار مجبور به ترک این کار شدم.

  ایمان رضایی با عنوان اینکه قبل از شروع این کار باید درباره بازار فروش و قیمت آن تحقیق کرد و حتما از بازار فروش این محصول مطمئن بود، اظهار کرد: اگر فروش بلدرچین در بازار مناسب و یا با شرکتی در این باره قرارداد بسته شود ادامه این کار میسر می‌شود در غیر این صورت به دلیل نبود مشتری ضرر حتمی است.

  وی مشکلات پرورش‌دهندگان بلدرچین را قابل حل دانست و خاطرنشان کرد: برخلاف سختی‌های زیاد این کار، قیمت دان تناسبی با خود محصول ندارد و اصلاً ثابت نمی‌ماند که این خود باعث استرس زیادی می‌شود و حمایت نکردن دولت بر نگرانی و استرس کار دامن می‌زند.

  کارآفرین جوان آملی در پایان با بیان اینکه عموماً هر بلدرچین حدود یک هزار و ۲۰۰ تومان سود می‌دهد، خاطرنشان کرد: پرورش بلدرچین بازده ثابتی ندارد و با بازار فروش و پشتیبانی دولت ارتباط مستقیم دارد.

  صنعت پرورش بلدرچین نیازمند توجه بیشتر دولت‌مردان است

  شکری یکی دیگر از پرورش دهندگان عرصه بلدرچین که مدتی این کار را رها و به پرورش جوجه مشغول است به خبرنگار ما از علت تغییر شغل خود با وجود به صرفه بودن بازده بلدرچین گفت و اظهار کرد: هنوز فرهنگ مصرف بلدرچین با وجود خواص بی‌شمار گوشت این پرنده، در سبد غذایی شهروندان آملی قرار نگرفته است.

  وی با بیان اینکه پرورش بلدرچین حدود یک تا ۳۵ روز طول می‌کشد، یادآور شد: پرورش بلدرچین را با مبلغ ۴۰۰ هزار تومان شروع کردم، این کار هزینه زیادی نیاز ندارد و زود بازده است.

  محمد موسوی یکی دیگر از پرورش دهندگان بلدرچین در آمل که هنوز به این کار مشغول است اوضاع بازار فروش را بسیار نامناسب عنوان کرد و گفت: علاقه به این کار مانع شد که پرورش بلدرچین را با تمام مشکلاتش رها کنم اما بازار نامناسب فروش، بستر این را فراهم کرد که بعد از گذشت ۲ سال تلاش شبانه‌روزی به مرز شکست رسیدم.

  وی در ادامه خاطرنشان کرد: صد حیف که این شغل کم خطر و زود بازده جایگاه واقعی خود را در شهرستان آمل پیدا نکرده است و نیاز زیادی به حمایت دولت دارد.

  پرورش بلدرچین می‌تواند روح خسته اقتصاد ایران را به‌ویژه در پرورش طیور درمان کند چراکه همین مشاغل و کارآفرینی‌های کوچک ستون فقرات و پایه‌های اقتصاد کشور را مستحکم می‌کند و حتی اگر مسائل اقتصادی پرورش بلدرچین را نادیده بگیریم، نمی‌توان نقش این طلای باارزش را بر سلامت بدن نادیده گرفت.

  اگر دست‌های توانمند دولت‌مردان بر این صنعت دریغ شود قطعا راهی پرتگاه ناکجا آباد می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات