آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ , Tuesday 22 May 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 62190
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ورزشی
 •   

  تاثیر معجزه آسای شنا بر سلامت جسمی

  شنا به عنوان یک ورزش، با بدن بسیار ملایم‌تر برخورد می‌کند و آسیب‌های ناشی از آن بسیار کم است.

  آوای شمال/ تاثیر مثبت فراوانی که چند مرتبه شنا در طول یا عرض استخر بر سلامت ما می‌گذارد، باورکردنی نیست، شنا سلامت را بهبود بخشیده و موجب تناسب تمام بدن می‌شود و قدرت، استقامت و انعطاف آنرا تقویت می‌کند.

  شنا به عنوان یک ورزش، با بدن بسیار ملایم‌تر برخورد می‌کند و آسیب‌های ناشی از آن بسیار کم است، وزن بدن در آب به یک دهم وزن واقعی کاهش یافته و خاصیت شناوری در آب، از شدت ضربه‌های وارد شده بر مفاصل می‌کاهد، کم شدن وزن در آب به افرادی که بدن آماده ای ندارند کمک می‌کند تا راحت‌تر حرکت کنند، به این ترتیب، شنا به خصوص برای افراد مبتلا به آرتروز، مشکلات پشت و کمر، مشکلات ناشی از اضافه وزن، بارداری و در کل افرادی که نمی‌توانند به ورزش‌های خشکی بپردازند، بهترین انتخاب است.

  مزایای ورزش شنا
  با وجود سبکی بدن در آب، شنا ورزشی سنگین به شمار می‌رود و تمام عضلات اصلی بدن را به حرکت وامی‌دارد، شنای کرال سینه، قورباقه و کرال پشت تقریبا از تمام عضلات اصلی بدن- شکم، عضلات دوسر و سه سر، سرین، عضلات پشت ران و چهارسر- استفاده می‌کند.

  شنا علاوه بر استفاده از گروه‌های متعدد ماهیچه‌ها، موجب انعطاف پذیری و حفظ نرمی مفاصل به ویژه در ناحیه لگن، گردن، شانه و دست و پا می‌شود، شنا در دسته ورزش‌های ایروبیک –هوازی قرار دارد چرا که چند دور شنا بیش از سه دقیقه زمان می‌برد و مقدار مصرف اکسیژن عضلات بسیار زیاد است.

  از مزایای دیگر ورزش شنا می‌توان به کاهش فشار خون اشاره کرد که به نوبه خود موجب کاهش خطر سکته قلبی می‌شود، این ورزش توان قلب را بالا برده و میزان خون پمپ شده به بدن را افزایش می‌دهد و همچنین با افزایش جریان خون در ریه، موجب سوخت کالری بیشتر می‌شود.

  بنابر گزارش کارشناسان، ورزش‌های آبی دارای مزایای جسمی، اجتماعی و روحی متعددی هستند که تعدادی از آنها به این شکل هستند:
  • بهبود یافتن قدرت و انعطاف پذیری بدن
  • استقامت و تعادل عضلانی بهتر (به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران حرفه ای در رشته های دیگر، به تمرینات آبی هم می‌پردازند)
  • قلب قدرتمند
  • تناسب اندام
  • بهبود جریان خون
  • توان بخشی درمانی برای عضلات مستهلک و آسیب دیده و بهبود از تصادف‌ها و آسیب‌های بدنی
  • کنترل وزن
  • از بین رفتن اضطراب و تنش های روحی
  • افزایش انرژی

  این تصور غلط وجود دارد که چون بدن در طی شنا کردن متحمل فشار زیادی نمی‌شود، پس نمی‌توان آنرا ورزش خوبی دانست، در صورتی که هر چند بدن در آب سبک می‌شود، اما برای هر حرکت باید بر مقاومت آب غلبه کرده، انرژی زیادی مصرف کند به این ترتیب حتی راه رفتن در آب از پیاده روی در خشکی کالری بیشتری می‌سوزاند.

  انواع ورزش‌های قابل اجرا در آب از این قرار هستند:
  ۱- راه رفتن و دویدن آهسته در آب: این دو ورزش در آب دارای همان مزایای راه رفتن و دویدن در خشکی هستند، اما آسیب‌های کمتری دربردارند، راه رفتن در آب می‌تواند در حالی که آب تا کمر یا سینه رسیده باشد انجام شود، مقاومت آب تاثیر این دو ورزش را افزایش می‌دهد.

  ۲- ایروبیک در آب: همانطور که گفتیم، ایروبیک در آب شامل حرکاتی برای تقویت قلب و عروق است، حرکات ایروبیک ریتمیک و منظم هستند و میتوان حرکات رابه مدت ۲۰ دقیقه در آب اجرا کرد، مقاومت آب، تاثیر مثبت این حرکات را افزایش می‌دهد.

  ۳- حرکات کششی و انعطاف پذیری: بهترین محیط برای تمرین و افزایش انعطاف پذیری بدن آب است که شامل حرکات کششی و حرکاتی برای تمام بدن است.

  ۴- ورزش‌هایی برای تقویت و تناسب اندام: شامل حرکاتی برای بالاتنه و پایین تنه است که هرچند مقاومت آب می‌تواند تاثیر آنها را بسیار افزایش دهد اما گاهی با وسایل مخصوص اجرا می‌شود تا این مقاومت هرچه بیشتر شود، نتیجه این حرکات عضلاتی کشیده، محکم و زیبا است.

  ۵- دویدن آهسته و سریع در آب عمیق: در این ورزش، پا به کف استخر نمی‌رسد و حرکات دویدن در استخر عمیق اجرا می‌شود، به همین منظور از کمربندها، کفش‌ها و ابزارهای مختلفی برای شناور ماندن استفاده می‌شود.

  ۶-ورزش‌هایی در لبه استخر: دیوار استخر بهترین وسیله برای نگهداشتن بدن در حال انجام حرکات است و خود به عنوان یک وسیله برای انجام حرکات به کار می‌رود.

  ۷- کشش: حرکات کششی آهسته در میان حرکات ورزشی پر تحرک انجام می‌گیرد و موجب استراحت و بازگشت عضلات به حالت عادی شده، از دردناک شدن و کوفتگی بدن جلوگیری می‌کند.

  ۸- شنا: شنا معمول‌ترین ورزش در آب است که به شیوه‌های مختلف – کرال سینه و پشت، قورباقه و پروانه اجرا می‌شود، شما می‌توانید شنا را با آموختن یکی از انواع آن آغاز کرده و پس از مهارت یافتن در آن به انواع دیگر شنا بپردازید.

  برچسب ها :

  نظرات