آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ , Monday 21 May 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 62086
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد

  قاچاق در مناطق آزاد ۱۵۰ برابر سرمایه‌گذاری خارجی در این مناطق است

  عضو کمیسیون اقتصادی گفت: از 9 هزار و 580 شرکت ثبت شده در کیش، دو هزار و 841 مورد فقط در یک آدرس ثبت شده است.

  آوای شمال/  رحیم زارع در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت مناطق آزاد اظهار کرد: از ۹ هزار و ۵۸۰ شرکت ثبت شده در کیش، ۲۸۴۱ شرکت فقط در یک آدرس ثبت شده که این نشان دهنده نبود شفافیت در مناطق آزاد است.

  وی با بیان اینکه از سال ۸۹ تا سال ۹۳ حدود ۷۲۶ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه هر سال واردات در این مناطق، سه میلیارد دلار است، این سرمایه‌گذاری یک چهارم این واردات و ۸ دهم یکسال صادرات ماست.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه افزود: میانگین سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد در هر سال ۱۴۰ میلیون دلار است یعنی در هر منطقه ۲۰ میلیون دلار که این رقم یک صد و پنجاهم قاچاق در این مناطق است.
  زارع ادامه داد: به جای تأسیس مناطق جدید و افزایش بار مالی باید مشکلات مناطق آزاد فعلی را رفع کنیم. هم اکنون هفت منطقه آزاد داریم و باید از ظرفیت فعلی استفاده کنیم.

  وی با بیان اینکه ۲/۵ درصد صادرات کل کشور در هفت منطقه آزاد تجاری صنعتی ما انجام می‌شود گفت: ابتدا باید مشکلات فعلی این مناطق را برطرف سپس مناطق جدید آزاد را تأسیس کنیم.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به تبصره یک ماده ۱۱۷ قانون برنامه پنجم توسعه که مقرر می‌دارد هر گونه معافیت یا تخفیف مالیاتی و حقوق ورودی در طول دوره برنامه پنجم توسعه ممنوع است لایحه دولت درباره افزایش تعداد مناطق آزاد نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مجلس دارد.

  زارع افزود: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس اصلاح برنامه‌های توسعه هم به دو سوم آرا نیاز دارد و با توجه به اینکه برنامه پنجم توسعه برای امسال هم تمدید شده بنابراین نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مجلس است.

  در همین حال حامد علی مبارکی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه سهم مناطق آزاد از قاچاق سه میلیارد دلار است مدعی شد: مناطق آزاد شفاف‌ترین عملکرد را در دولت یازدهم داشته است!

  وی افزود: مناطق آزاد، کار آزمایشی را انجام می‌دهند و ما باید نتیجه آن را به عنوان کار خوب و مثمرثمر به سرزمین اصلی تعمیم بدهیم!

  سید حسن حسینی شاهرودی دیگر عضو کمیسیون اقتصادی درباره وضعیت مناطق آزاد گفت: توسعه کمی و کیفی مناطق، بهبود نیافتن وضعیت اقشار دارای معافیت در آن مناطق، تسهیل واردات کالاهای لوکس و قاچاق آن به کشور، نبود رقابت و نبود شفافیت در اطلاعات از معایب و مشکلات فعلی مناطق آزاد است.

  دبیر کمیسیون انرژی مجلس نیز گفت: دستگاه‌های نظارتی باید نظارت لازم را انجام دهند تا شرکت‌های صوری ایجاد نشود و در صورت ایجاد با آن برخورد شود.
  خدری اضافه کرد: ماکو امسال ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد داشت که برای زیرساخت‌های این شهر هزینه می‌شود در حالی که کل بودجه استان آذربایجان غربی ۲۲۰ میلیارد تومان بوده است.

  رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سخن خدری تصریح کرد: درآمد ۲۰۰ میلیارد تومانی ماکو یا از واردات یا از فروش زمین است و ناشی از ارزش افزوده منطقه آزاد تأسیس شده نیست.

  برچسب ها :

  نظرات