آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ , Friday 16 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 61860
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۷
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  در سایه بی‌توجهی مسئولان شهری

  نفس درختان محمودآباد بند آمده است/ بیداد آفت بر برگ‌هایی که دیگر سبز نیستند

  در سایه بی‌توجهی مسئولان شهر محمودآباد، آفت بر برگ‌های درختان این‌ شهر نشسته و نفس فضای سبز بند آمده است.

  آوای شمال/ در هیاهوی کارهای روزمره شهرداری، واحد فضای سبز و محیط زیست این مجموعه، از درختان مرکبات سطح شهر غافل شده و آفت سبب سیاهی برگ درختان شده که نابودی آنها را در صورت تداوم این بی‌توجهی به دنبال دارد.

  این‌روزها اگر با پای پیاده در سطح کوچه‌ها و خیابان‎های محمودآباد قدم بزنید، نخستین چیزی که نظر شما را جلب می‎کند، سیاه‎شدن درختان نارنج در سطح شهر است که براساس نظر کارشناسان کشاورزی، باید درختان مرکبات در سال دوبار سم‎پاشی شوند؛ یکی در زمستان که اسفندماه انجام می‌شود و دیگری سم‌پاشی تابستانی است که اواخر خرداد ماه یا اوایل تیرماه صورت می‎گیرد.

  در سال‎جاری، این سم‌پاشی در محمودآباد انجام نشد و گسترش آفت به تمامی درختان را به دنبال دارد که چهره بسیار بدی نیز در دید شهروندان و مسافران ایجاد کرده است.

  باید به مسئولان بگوییم که یک درخت، دست‎کم ۱۰ تا ۱۵ سال زمان می‌برد تا به این اندازه برسد و شرط سالم ماندن آنها نیز نگهداری و هرس به‎موقع و سم‌پاشی است، حال باید از این عزیزان پرسید که چه کسی در این قضیه کوتاهی کرده و سبب سیاهی درختان شده است.

  برخی از شهروندان محمودآبادی در تماس با خبرنگار فارس از این مسأله بسیار ناراحت بودند و بیان داشتند که اختلافات درونی در شهرداری و شورای محمودآباد، سبب بی‎توجهی به فضای سبز است، تا جایی‌که مردم را از داشتن درختان پُر از شکوفه بهار نارنج در فصل بهار محروم کرده و شاید دیگر این درختان نتوانند مانند سال‌های گذشته عطر بهارنارنج را برای رهگذران به ارمغان دارد.

  داشتن فضای سبز خوب و زیبا سبب جلب گردشگر و لطافت روح و روان می‌شود و این فضا تنها به بلوارهای سطح شهر ختم نمی‌شود، بلکه درختان کاشته‌شده توسط پیشینیان نیز جزیی از فضای سبز شهر محسوب شده و همان‌طور که نگهداری فضای سبز بلوارها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، انتظار این است که با حساسیت بیشتری نگهداری این درختان در دستور کار قرار گیرد.

  با افرادی که با کوتاهی و بی‌مسئولیتی سبب این مشکل شدند، تا حدی که درختان بسیاری نیز در مناطق مختلف شهر به مرحله نابودی رسیدند؛ باید برخورد شود، به‌عنوان نمونه در کوچه شهیدان «آستین‌فشان» محمودآباد، تمامی درختان سیاه و آفت‌زده هستند و چند اصله درخت خشکیده نابود شدند.

  امید است با دقت در تمامی مسائل شهری ازجمله نگهداری مداوم و سم‌پاشی به‌موقع درختان، سهم بیشتری در زیبایی شهر محمودآباد داشته باشیم.

   

  گزارش از: مهرداد محمدیان


  نظرات