آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ , Monday 18 June 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 61797
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  پرونده موشک‌های بالستیک "پیونگ یانگ"/1

  موشک “هواسونگ-۶″؛ برگ برنده کره شمالی در جنگ با آمریکا + مشخصات و تصاویر

  موشک بالستیک "هواسونگ" در صورت استقرار در شمال شرق کره شمالی می تواند بخش های وسیعی از کشورهای حوزه دریای ژاپن را مورد اصابت قرار دهد.

  آوای شمال/ ارتش کره شمالی یکی از قدرت های موشکی بزرگ جهان است که توانسته توانمندی خود را در زمینه های نظامی نشان دهد.

  یکی از موشک هایی که کره شمالی در  سه دهه اخیر مبادرت به توسعه کیفی آن نموده ، “هواسونگ” بوده که دارای قابلیت های ویژه ای در حوزه جنگ نزدیک منطقه شرق آسیا است.

  **ویژگی های موشک “هواسونگ-۶”

  “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)” یک موشک زمین به زمین تاکتیکی (Hwasong Tactical Surface to Surface Missile) ساخت کشور کره شمالی است که می تواند اهداف تا برد متوسط  را  هدف قرار دهد.

  موشک

  کارشناسان معتقدند که این موشک مهندسی معکوس شده موشک “آر-۱۷ البروس (R-17 Elbrus) ” اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده و  پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آن را برگرفته از موشک “اسکاد” می داند.

  موشک “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)” از سال ۱۹۸۸ میلادی تولید اولیه آن کلید خورد و در سال ۱۹۸۹ توسعه جدی موشک مذکور با استفاده از مدل های “اسکاد-سی (Scud-C)” انجام شد.

  موشک

  این موشک در سال ۱۹۹۰ میلادی برای اولین بار روی لانچر فرستاده شد و در سال ۱۹۹۱ میلادی با تصمیم مقامات نظامی کره شمالی به تولید انبوه رسید. موشک  “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)”  با برد ۴۳۰ مایل (۷۰۰ کیلومتر) ، وزن سرجنگی ۸۰۰ کیلوگرم و خطای بسیار پائین قابلیت های ویژه ای دارد.

  گزارش ها نشان می دهد که دانشمندان موشکی کره شمالی  توانستند با ارتقا دقت این موشک ، خطای “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)”  را به زیر ۵۰ متر برساند. این موشک در آزمایش های خود توانسته نقاطی در شبه جزیره کره را مورد اصابت قرار دهد.

  سایت فس (Fas) درباره تعداد آزمایش های موشک “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)” می گوید: این موشک در دهه  ۹۰ میلادی ۳ مرتبه مورد آزمایش قرار گرفته و یک مورد از آن که در ژوئن سال ۱۹۹۰ میلادی انجام شد، موفقیت آمیز بوده است.

  **چند فروند از موشک “هواسونگ” تولید شده است؟

  درباره تعداد موشک های تولید شده از نوع  “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)” اطلاعات کمی وجود دارد. اما گفته می شود در مجموع ۱۰۰۰ فروند از این موشک تولید شده که بنا به گفته منابع  ۳۰۰ تا ۶۰۰ فروند در کره مشالی عملیاتی شده و مابقی آن  به کشورهای جهان صادر شده است.

  سایت دگل (Deagel) درباره موشک های “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)”   نوشت: موشک مذکور از روی برخی از نمونه های روسی طراحی و ساخته شده است. این سایت در ادامه مدعی شد: موشک  “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)”  در سال ۱۹۹۰ در کره شمالی عملیاتی شد و در سال های پس از آن در ایران به نام موشک “شهاب-۲” به کار گرفته شد.

  موشک

  این سایت با اشاره به قابلیت های موشک  “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)” می گوید: موشک مذکور با قطر ۹۰۰ میلی متر، طول ۱۲ متر و برد عملیاتی ۷۰۰ کیلاوگرم دارای وزنی معادل ۶ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم است.

  درباره برد عملیاتی موشک های “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)” نظرات دیگری نیز وجود دارد و سایت “اوراسیا ریویو” و “سی ان اس” برد این موشک ها را ۵۰۰ کیلومتر تخمین می زنند.

  سایت “اوراسیا ریویو” در گزارشی که سال ۲۰۱۵ منتشر شده، درباره برد و آزمایش های موشکی کره شمالی می گوید: این کشور تاکنون موشک‌های “اسکاد” و  “هواسونگ ۵و ۶ ” را با برد تقریبی ۳۰۰  و۵۰۰  کیلومتر را آزمایش و مستقر کرده که ممکن است توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را داشته و به اهدافی در کره جنوبی برسند.

  این سایت در ادامه مدعی شد: همچنین در سال ۱۹۹۳ کره شمالی مبادرت  به آزمایش موشک های هم خانواده با “هواسونگ” از جمله “اسکاد” توانا به حمل کلاهک هسته‌ای با نام  “نودونگ” ورزید  که دارای بردی به اندازه ۱۰۰۰ کیلومتر بود که می توانست مناطق مهمی را در ژاپن هدف قرار دهد. آزمایش موشک بالستیک قاره پیما ممکن است نگرانی‌هایی را نسبت به توانایی کره شمالی در هدف قراردادن آمریکای شمالی ایجاد کند. اما با توجه به اینکه توازن تهدید در حال حاضر به شدت به نفع ایالات متحده و متحدانش چرخیده، نامحتمل است که کره شمالی بتواند توازن تهدید را به نفع خود حتی با وجود موشک بالستیک عوض کند و بتواند دستاوردهای خاصی به دست آورد.

  موشک بالستیک  “هواسونگ -۶ (Hwasong-6)”  در صورت استقرار در شمال شرق کره شمالی می تواند بخش های وسیعی از کشورهای حوزه دریای ژاپن را مورد اصابت قرار دهد و برگ برنده “پیونگ یانگ” در نبرد احتمالی با آمریکا باشد.

  برچسب ها :

  نظرات