آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ , Thursday 9 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 61739
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > گزارش و گفت‌وگو
 •   

  گفت‌وگو با هنرمند برجسته منبت‌کار کشور؛

  ترکیب هنر و عشق در خلق اثر ماندگار استاد کثیری/ ساخت درب مسجدی که دو سال زمان برد

  مرحوم پدرش با هر چکشش کار را آمیخته با عشق به ارباب بی‌کفن امام حسین(ع) به او آموخته است. امروز با خلق اثری زیبا برای حسینیه زادگاهش نامی نیک از خود بر جای گذاشته است. استاد حاج محمد ابراهیم کثیری برایمان از ترکیب هنر و عشق سخن می‌گوید.

  آوای شمال/ میوه‌های گوارا و معطر تاریخ، انسان‌هایی هستند که سعادت را به خاطر صعود به قله‌های عظمت ترک کردند. ذائقه‌هایی که تلخی را دوست دارند و دل‌هایی که از رنج کامیاب می‌شوند و پاهای مردانه که دوست دارند در سنگ لاخ‌های سوزان بدوند و قلم‌هایی که نیمه‌های شب برای اعتلای فرهنگ و هنر این خطه به نقش کشیده شوند.

  IMG_9389

  وی از کودکی در کنار پدر که نقش استادی او را بر عهده داشت، تحت تعلیم قرار گرفت. هنرمندی که متولد شهرستان نور و ساکن آهومحله محمودآباد است. هنگام نام بردن از محل سکونتش، چشمانش برق می‌زند و با عشق و افتخار از آن یاد می‌کند. در تعریف از خانواده‌اش حتی در سن ۶۱ سالگی هم ادب موج می‌زند. می‌گوید مرحوم پدرش با هر چکشش کار را آمیخته با عشق به ارباب بی‌کفن امام حسین(ع) به آنها آموخته است. امروز با خلق اثری زیبا برای حسینیه زادگاهش روستای کوهستانی و زیبای مرچ در منطقه بلده نور نامی نیک از خود بر جای گذاشته است. استاد حاج محمد ابراهیم کثیری  برایمان از ترکیب هنر و عشق سخن می‌گوید.

  استاد کثیری: در سال ۱۳۹۳ با جمع آوری ۷۵ قطعه چوب قدیمی ساختن این درب را به طول ۴۰/۲ و عرض ۷۰/۱ که به مدت ۲ سال طول کشید آغاز کردم.

  IMG_9405

  سپس با کمک و همیاری اساتید خوشنویسی به طراحی، نگارش و اجرای آن روی درب پرداختم. خط به کار گرفته شده در این درب  از خط ثلث به نیت امام زمان(عج) می‌باشد. در نگارش قسمتی از خط، اساتید خوب محمودآباد، آقایان شریفی، احمدی و ولی‌الهی با من همکاری کردند که جا دارد از زحمات این عزیزان تشکر کنم. عمده‌ی فعالیت و کار من بر روی این درب به دلیل بازاری بودنم،  بعد از نماز مغرب و عشاء انجام می‌شد. زمانی که خیابان‌ها خلوت و بازار تعطیل می‌شد، من و ضرب آهنگ قلم و چکش این سکوت را بر هم می‌زدیم. نگارش جلو و پشت درب یکی است. در جلوی درب آیات قرآنی و نام‌هایی از امام زمان(عج) که هر چه دارم از یاری و مساعدت آن بزرگوار است، قلم خورده و در قسمت پشتی نیز اشعار محتشم در مدح سرور و سالار شهیدان و بخشی از زیارت پر فیض عاشورا قلم‌زده شده است.

  IMG_9398

  خوشبختانه آقای امیرنیا رئیس اداره فرهنگ و ارشاد حمایت‌های خویش را نسبت به این امر نشان داده‌اند که این درب با همت اداره فرهنگ و ارشاد جهت بازدید عمومی به نمایشگاه قرآن در تهران منتقل شد.

  IMG_9419

  همین جا لازم است نکته‌ای را بگویم. در راه ساخت این درب افراد زیادی کمک کرده‌اند. از دوست بسیار عزیزم آقای احمد مهدی‌زاده که از دستگاه‌ها و محیط کارخانه ایشان برای آماده‌سازی چوب‌ها استفاده کردم واقعاً سپاسگزارم. بنده معتقدم همه چیز را خود حضرات معصومین(ع) مقدّر می‌کنند. اینکه چه کسی و چه چیزی و برای کجا ساخته شود، به اذن و اجازه آنهاست. اما این را بدانیم که صاحب این درب، شهدای شهرم هستند که امروز در سایه خون‌های ریخته شده آنها چه در دفاع مقدس و چه در دفاع از حریم آل‌الله است که ما می‌توانیم با آرامش زندگی کنیم. من نیز همواره حضورشان را در کنارم حس کرده‌ام. پس اگر آبرو و اعتباری است به برکت قرآن و این عزیزان است.


  نظرات