آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 14 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 61687
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدير جهاد كشاورزی محمودآباد خبر داد:

  تولید ۱۰۰هزارتن شلتوک در محمودآباد/ ورود ۱۸دستگاه نشاکار جدید به ناوگان مکانیزاسیون کشت برنج

  مدير جهاد كشاورزی محمودآباد از توليد 100هزار تن شلتوك در اين شهرستان خبر داد.

  آوای شمال/ احمد صادقی، مدیر جهادکشاورزی شهرستان محمودآباد در جلسه آب، خاک و کشاورزی، گفت: در راستای خودکفایی، اقتصادی شدن و پایداری تولید برنج، در سال زراعی جاری پیش‌بینی می‌شود کشت مجدد برنج و پرورش رتون در سطح ۱۳هزار و ۳۵۰ هکتار از شالیزارهای شهرستان محمودآباد انجام خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: پیش‌بینی می‌شود سطح زیر کشت مجدد برنج  ۶هزار و ۲۵۰هکتار و پرورش رتون ۷هزار و ۱۰۰هکتار انجام شود.
  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد ادامه داد: تاکنون نشاء مجدد برنج به روش سنتی پس از برداشت اول برنج در سطح ۱۷۰۰هکتار و پرورش رتون در سطح ۳۳۰۰هکتار انجام شد.

  احمد صادقی اظهار کرد: شهرستان محمودآباد دارای ۱۷هزار و ۶۴۰هکتار اراضی کشاورزی با ۱۳هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار است که با تولید ۱۰۰هزارتن شلتوک، ۸درصد تولید استان را بخود اختصاص داده است.
  وی خاطرنشان کرد: پرورش رتون نسبت به کشت مجدد به دلایل زودرسی، نیاز  آب کمتر، مصرف کود کمتر، مقاوم بودن به سرما و آفات و بیماری‌ها، عطر و طمع بهتر، کیفیت و  قیمت بالاتر برنج و همچنین ریسک‌پذیری کمتر و امکان موفقیت بیشتری در برداشت و هزینه کمتری  نسبت به نشاء مجدد داشته در نتیجه از اهمیت بیشتری بر خوردار می‌باشد.

  صادقی گفت: کشاورزان این شهرستان از دهه دوم تیرماه امسال اقدام به بذرپاشی در خزانه برای کشت مجدد برنج کردند که سطح قابل زیادی از اراضی این شهرستان را در بر می‌گیرد.

  وی یادآور شد: علیرغم توصیه‌هایی که کارشناسان مبنی بر عدم کشت مجدد برنج به دلیل بحران بی‌آبی و کم‌آبی داشتند اما تهیه خزانه همچنان ادامه دارد.
  مدیر جهاد کشاورزی به کشاورزان توصیه کرد که درخصوص میزان و زمان مصرف نهاده‌ها به ویژه سم را با نظر کارشناسان انجام دهند تا محصولی با کیفیت و سالم تولید شود.

  برچسب ها :

  نظرات