آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ , Tuesday 22 May 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 61592
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  خدایی خبر داد

  اعلام نتایج آزمون سراسری ۹ صبح چهارشنبه/ نتایج نهایی ۳۱ شهریور ماه اعلام می‌شود

  رئیس سازمان سنجش کشور با بیان اینکه نتایج نهایی آزمون سراسری سال ۹۵، ۳۱ شهریور ماه اعلام می‌شود، گفت: داوطلبان برای اطلاع از نتایج اولیه خود می‌توانند ۹ صبح فردا چهارشنبه به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

  اوای شمال/ ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش کشور در نشست خبری صبح امروز از زمان اعلام نتایج اولیه و نهایی آزمون سراسری خبر داد و گفت: از وزارت اطلاعات که در بحث حفاظت آزمون سراسری بسیار همکاری داشت تشکر می‌کنیم، آزمون سراسری سال ۹۵ کش‌وقوس‌هایی در رابطه با تأثیر سوابق تحصیلی داشت به طوری که با مصوبه مجلس تأثیر مثبت سوابق تحصیلی برای داوطلبان لحاظ می‌شود.

  وی افزود: ۸۶۰ هزار و ۴۳۷ نفر در آزمون سراسری سال ۹۵ شرکت کردند که ۱۶۲ هزار و ۷۳۱ نفر در گروه علوم ریاضی و فنی، ۵۱۹ هزار و ۷۷۴ نفر در گروه علوم تجربی، ۱۶۱ هزار و ۷۶۷ نفر در گروه علوم انسانی، ۹ هزار و ۹۶۷ نفر گروه هنر و ۶ هزار و ۱۹۸ نفر در گروه زبان‌های خارجی بودند.

  خدایی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش داوطلبان ۷۵۰ هزار نفر است، گفت: داوطلبان رشته تجربی شانس قبولی کم‌تر و داوطبان رشته ریاضی شانس قبولی بیش‌تری دارند، به‌طوری که داوطلبان رشته انسانی و ریاضی از ۲۰۰ درصد بیش‌تر شانس قبولی دارند.

  رئیس سازمان سنجش کشور اظهار داشت: ۶۵ درصد داوطلبان کنکور در گروه تجربی بودند و در رشته‌های پرطرفدار مانند پزشکی و دامپزشکی ظرفیت تغییری نداشته است.

  وی اضافه کرد: البته هنوز ظرفیت به طور کامل تثبیت نشده و منتظر اعلام ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هستیم که تا این لحظه اعلام نشده است.

  خدایی گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری ۹ صبح فردا چهارشنبه اعلام می‌شود و انتخاب رشته از ۲۳  تا ۲۸ مردادماه است. نتایج نهایی نیز ۳۱ شهریور ماه اعلام می‌شود.

  رئیس سازمان سنجش کشور عنوان کرد: پاسخنامه داوطلبان نیز از روز جمعه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و به داوطلبان توصیه می‌کنیم پاسخنامه را ببینند و با کلید سوالات مطابقت دهند تا اگر اعتراضی وجود داشت از طریق سایت سازمان سنجش اعلام کنند.

  وی افزود: ۴۳۰ هزار نفر برای رشته‌های روزانه مجاز شدند که برای ۱۲۸ هزار نفر ظرفیت داریم.

  خدایی ادامه داد: همچنین از مجموع ۳۶ نفر که در گروه‌های آزمایشی مختلف به عنوان نفرات برتر کنکور اعلام شدند، ۲۶ نفر مرد و ۱۰ نفر زن هستند، ۲۱ نفر از تهران و شمیرانات و ۱۵ نفر از شهرستان‌ها هستند.

  رئیس سازمان سنجش کشور بیان کرد: نکته کلیدی کنکور امسال در بحث انتخاب رشته است که امسال سوابق تحصیلی تأثیر مثبت دارد، یعنی اگر نمرات سابقه تحصیلی سبب کاهش نمره کنکور شود، عمل نمی‌کند، در نتیجه توصیه ما به داوطلبان این است که در بحث انتخاب رشته به رتبه‌های سهمیه، زیرگروه و کشوری توجه کنند.

  وی در رابطه با انتخاب رشته داوطلبان دانشگاه آزاد گفت: بیش از ۹۰ درصد پذیرش دانشگاه آزاد صرفاً با سوابق تحصیلی است و برای پذیرش با آزمون نیز ما نمرات کنکور را در اختیارشان قرار می‌دهیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات