آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ , Thursday 24 May 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 61568
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۹
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > فرهنگی
 •   

  دل‌نوشته یک خبرنگار

  روز خبرنگار آغازی برای روزهای سخت/ چگونه خبرنگار از عرش به فرش می‎رود!

  روز خبرنگار درست است که همه برایت هورا می‌کشند و دست می‌زنند ولی به نظر می‌رسد که این روز آغازی برای روزهای سخت است.

  آوای شمال/  از صبح که گوشی‌ام را باز کردم، تند و تند پیام تبریک به مناسبت روز خبرنگار از ارگان‌ها و نهادهای مختلف دریافت کردم، تعداد تبریک‌ها از طریق پیامک شاید به بالای ۵۰ می‌رسید، با توجه به رشد فناوری بسیاری از پیام‌ها از طریق شبکه‌های مجازی دریافت شد.

  برخی از مسئولان هم زحمت کشیدند این روز را تبریک گفتند، بسیار خرسند شدم از اینکه شغلی داریم که مورد توجه افکار عمومی، ارگان‌ها و نهادها است، واژه‌های به کار رفته در پیام‌های تبریک برخی‌ها حتی ثقیل و سنگین بود که در گفت و گوهای عامیانه به کار گرفته نمی‎شود، از این بابت خرسندم.

  در برخی پیامک‌ها به حساسیت کار خبرنگار اشاره شد، در برخی از پیام‌ها به مسئولیت سنگینی که اصحاب رسانه دارند و حتی به اهمیت کار رسانه‌ای تذکر داده شد، خرسند شدیم از اینکه جامعه و افکار عمومی به اهمیت رسانه پی بردند و حساسیت کار رسانه‌ای را می‌داند.

  تعدادی از افرادی که دارای سمت و مسئولیت هستند حتی با ما در ارتباط با مشکلاتی که داریم همنوا شدند. از اینکه شرایط قانونی برای بهره‌مندی از حقوق سختی کار در کشور فراهم نیست، از اینکه بسیاری از خبرنگاران از حقوق کافی برخودار نیستند، از اینکه بسیاری از فعالان رسانه‌ای استان از هیچ‌گونه حمایت‌های بیمه برخودار نیستند هم با ما همنوا شدند.

  خیلی‌ از افرادی که همنوا بودند تنها می‌توانند همنوا باشند، ولی برخی از افراد با وجود اینکه داری مسئولیت اجتماعی و مدنی هستند و می‌‏توانند اثرگذار باشند انتظار این است که به راحتی از کنار این مسائل رد نشوند.

  خبرنگار فقط شغل یک روز دو روز نیست، همه روز برای خبرنگار روز دغدغه است، باور کنید برخی‌ها به خاطر جابه جا شدن نقطه در یک کلمه همه زحمات یک رسانه را زیر سوال می‌برند، بسیاری حرف‌های گفته شده و مطرح شده خویش را وقتی که احساس کنند که به موقعیت اجتماعی و کاری آنها لطمه وارد شده پس می‎گیرند.

  چه فشارها و تهدیدها متوجه خبرنگار است که شاید بسیاری از افکار عمومی از آن بی‌اطلاع باشد، خبرنگارها برخی مواقع برای اظهارات گفته شده افراد دست اندرکار تحت فشار روانی قرار می‎گیرند، بیان حقایق سخت است در زمانی که همه قرار است به ضرر خبرنگار سوت بزنند.

  برخی‌ها که پیامک دادند و امروز برای خبرنگار کف زدند، کافی است که خبرنگار واقعیتی یا حقایقی از یک شخصیت اداری را نقد کند، یا مسائلی را مطرح کند که ممکن است میز مدیر تکانی بخورد، باور کنید بر نمی‎تابند.

  امروز قلم ما تواناست، امروز روزی بود که ما سبب شکفتن اندیشه‌ها در بوستان دانش شدیم، امروز افرادی بودیم که همکاری اثر بخش با فلان اداره داشتیم، امروز طلایه‌دار آگاهی و چشم بینای و زبان گویای مردم بودیم، تورا خدا روزی که خواستیم به سراغ شما بیایم برای گزارش یا مصاحبه و اگر از شما در ارتباط با چالشی که دارید و یا اگر مردم از عملکرد شما در رسانه گلایه داشتند، همین نوشته‌ها و پیامک‌ها یادتان نرود و ما را به دادگاه و پاسگاه حواله ندهید.

  روز خبرنگار آغاز دغدغه جدی خبرنگاران برای روزهای بعدی است، روزهای پرتلاطم که ممکن است مطلبی را بنویسی که همین فردی که امروز شما را به عرش برد، فردا فرشی برایت روی زمین پهن کند و منتظر زمین خوردنت باشد.

  برچسب ها :

  نظرات