آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ , Monday 18 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 6117
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پیاده روی با کری هنر دیپلماتیک ظریف بود/ انتقادها از وزیر امور خارجه غیرکارشناسی و سیاسی است

  آوای شمال/ نوذر شفیعی ،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد برخی انتقادات به پیاده روی ظریف با جان کری به نامه نیوز گفت:دیپلماسی هم اجرای سیاست خارجی استT هم فن اجرای سیاست خارجی است و هم هنر  اجرای سیاست  خارجی. در حال حاضر چیزی که اتفاق افتاده است در […]

  آوای شمال/ نوذر شفیعی ،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد برخی انتقادات به پیاده روی ظریف با جان کری به نامه نیوز گفت:دیپلماسی هم اجرای سیاست خارجی استT هم فن اجرای سیاست خارجی است و هم هنر  اجرای سیاست  خارجی. در حال حاضر چیزی که اتفاق افتاده است در بخش هنر سیاست خارجی است یعنی هنر یک دیپلمات است و یک دیپلمات باید ازادی عمل داشته باشد که در چه فضای روانی و فردی و جمعی می تواند  بر فرد مقابل تاثیر بگذارد چون هدف از مذاکره در نهایت تاثیر گذاشتن بر ذهن فرد است .

  عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: گاهی خیلی چیزها از طریق مذاکرات رسمی اتفاق نمی افتد ،گاهی یک رفتار رسمی نمی تواند نیت ما را حاصل کند و لذا ممکن است به هنرهای دیگری متصل شوِد و اصطلاح لابی که در فرهنگ علوم سیاسی و اجتماعی و روابط بین الملل شکل گرفت متاثر از این رفتارها است یعنی در بحث لابی خیلی از اتفاقاتی که ممکن است در جلسات رسمی صورت نگیرد در لابی ها اتفاق بیفتد .

  شفیعی بیان کرد:اگر یک دیپلمات سعی کرد با این ابزار به شکل معقول و موجه و  مبتنی بر عرف دیپلماتیک با طرف مقابلش مذاکره کندو تاثیر بگذارد چه ایرادی دارد؟ این پیاده روی آقای ظریف با کری یک پالس مثبت برای تمامی دوستداران جمهوری اسلامی ایران و یک پالس مثبت برای تامین منافع ملی ماست .

  وی تاکید کرد:فرض کنیم به جای این پیاده روی الان اختلافاتی بروز پیدا می کرد و میز مذاکره را دوطرف ترک می کردند ان زمان چه احساسی هم توسط خود  ما و هم توسط خود دوستان ما در خارج ازایران پیدا می شد حتما نگران کننده بود .

  این نماینده مجلس با بیان اینکه این انتقادات را غیر کارشناسی و بیشتر غرض ورزی سیاسی و شخصی می دانم گفت:ظریف خودش یک دیپلمات است و قطعا تشخیص می دهد که چگونه رفتار کند ،مذاکرات که در خطوط قرمز انجام می شود و دست ها نیز بسته است و از آن طرف هم هرگونه فعل و انفعال شخصی که بخواهد از خلاقیت ها و ابتکارات خودش استفاده کند را هم ممنوع کنیم که دیگر مذاکره معنی ندارد.

  این عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد:تیم مذاکره کننده نباید از این موضع گیری های حاشیه ای ناراحت و نگران شود بلکه آنها باید منفعت جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران را در دستور کار قرار دهند و به این سمت حرکت کنند و اگر هم مذاکرات در نتیجه زیاده خواهی های طرف مقابل به شکست انجامید آن هم برای ما پیروزی است، مهم این است که ما در مسیر درست فبه درستی گام برداریم .

  برچسب ها :

  نظرات