آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ , Monday 27 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 57758
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۵
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد

  افزایش قیمت مرغ طی روزهای جاری در مازندران/ نیاز کشور به ۸۰۰ هزار تن برنج وارداتی

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: قیمت مرغ طی روزهای اخیر افزایش یافته است به نحویی که حدود یک‌سال گذشته مرغ‌داران این محصول را با ضرر به بازار عرضه کردند.

  آوای شمال/ دلاور حیدرپور ظهر امروز در نشست خبری مشترک با رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بحث واردات و قیمت تضمینی برنج از جمله مشکلاتی است که کشاورزان با آن درگیر هستند.

  وی افزود: طرح انتزاع وظایف بازرگانی از سال ۹۳ به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد که واردات برنج تحت مدیریت جهاد کشاورزی کنترل شد.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: در سال ۹۳، یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تن واردات برنج در کشور صورت گرفته که در مقایسه با یک‌میلیون و ۹۵۶ هزار تن سال ۹۲ کاهش ۴۰ درصدی داشته است.

  حیدرپور با اعلام اینکه سال گذشته ۷۴۵ هزار تن واردات برنج در کشور انجام شد که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۳۷ درصدی داشته است، اضافه کرد: در دو ماهه امسال ۱۲۴ هزار تن برنج وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۲۰ درصدی داشته است.

  وی با بیان اینکه قیمت برنج در بازار از ثبات خوبی برخوردار است که امیدواریم در زمان برداشت این ثبات قیمت در بازار وجود داشته باشد، گفت: از اواخر تیرماه تا آذر ماه واردات برنج به کشور ممنوع اعلام شده و تعرفه واردات ۴۰ درصدی وضع شده است و هر کیلویی ۵۰۰ تومان از وارد کننده مابه التفاوت قیمت اخذ می‌شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه بخشی از نیاز کشور کسری داریم که باید با واردات جبران شود، بیان کرد: اگر سرانه را ۴۰ کیلوگرم در سال در نظر بگیریم نیاز به یک میلیون تن واردات برنج است و اگر طبق توصیه انستیتو تغذیه وزارت بهداشت در نظر بگیریم که ۱۰۰ گرم نفر روز توصیه شده است نیاز است ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برنج وارد کشور کنیم.

  حیدرپور با بیان اینکه بازار محصولات کشاورزی از مشکلات همیشگی این بخش است، خاطرنشان کرد: مدیریت تولید نیازمند همراهی تولیدکنندگان است و به عنوان نمونه قیمت مرغ طی روزهای اخیر افزایش یافته است که حدود یک‌سال گذشته مرغ‌داران این محصول را با ضرر به بازار عرضه کردند و توصیه‌های اتحادیه مرغداران را مبنی بر کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی جوجه‌ریزی رعایت نکردند و قیمت مرغ زنده به ۴ هزار و ۷۰۰ تا ۵ هزار تومان رسید.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: دولت ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مشوق صادرات محصولات لبنی و تولیدات دامی مصوب کرده که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد که از این میزان اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان برای صادرات لبنیات و ۵۰ میلیارد تومان برای خرید شیر داخل از دامداران در نظر گرفته شده است.

  حیدرپور خاطرنشان کرد: بازار ما برای صادرات شکل نگرفته است و بسته‌بندی‌هایی در استان داریم که تنها برای مصرف داخل مناسب است و برای صادرات نامناسب است.

   

  برچسب ها :

  نظرات