آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 15 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 57729
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۶
 • شما اینجا هستید :خبر برگزیده > ورزشی
 •   

  روز قدس در بیانات امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی)

  روز قدس؛ فرصتی مغتنم برای دفاع از حق، حقیقت، رسوا ساختن نسل کشی و تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی است؛ روزی که مسلمانان یکدل و یکصدا اتحاد خود را در حمایت از ملت مظلوم فلسطین به گوش جهانیان می رسانند.

  آوای شمال/ صهیونیست ها از ۱۹۴۸ میلادی با حمله به مسجدالاقصی نخستین قبله‌گاه مسلمانان، این سرزمین را اشغال و ساکنانش را آواره کردند؛ اشغالگران در سایه ی سکوت مجامع بین المللی و حمایت های نظامی و اطلاعاتی قدرت های سلطه گر، با زیر پا نهادن ابتدایی ترین حقوق انسانی، فلسطینیان را وادار به ترک خانه و کاشانه ی خود کردند.

  ماشین جنگی صهیونیست‌ها با کشتار بی‌رحمانه‌ی غیرنظامیان و آواره ساختن هزاران فلسطینی، صفحه های سیاهی از قساوت و نسل کشی را در تاریخ بشر ثبت کرده اند.

  پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ هجری خورشیدی، بارقه های امید را در دل مسلمانان مظلوم این دیار زنده کرد. امام خمینی، بزرگ معمار انقلاب از ابتدا حمایت های خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کرده بودند، اما با شدت یافتن خشونت های رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، ایشان در ۱۳۵۸ هجری خورشیدی، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نامگذاری کردند.

  بنابر این گزارش، با توجه به فرارسیدن روز قدس به محوریابی و مرور سخنان عالمانه امام خمینی و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای  پرداخته شده است.این رهنمودهای حکیمانه به لزوم حفظ وحدت میان مسلمانان جهان و حضور یکپارچه ی آنان در راهپیمایی روز قدس تاکید دارد.

  – روز قدس در بیانات امام خمینی

  ** انتخاب روز قدس

  «من در طی سالیان دراز خطر اسراییل غاصب را گوش زد مسلمین نموده ام که اکنون این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می کند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنیم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی هم بستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند…» (پیام امام خمینی برای نامگذاری روز جهانی قدس، ۱۷ مرداد ۱۳۵۸ )

  **روز اسلام

  «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرت ها فهماند که دیگر آنها نمی توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می دانم، روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم و مسلمین از آن انزوایی که آنها را کشانده بودند خارج شوند و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بایستند.»(صحیفه امام، جلد ۹، ص ۲۷۸)

  **روز حیات اسلام

  «روز قدس، روزی است که باید به این روشنفکرانی که در زیر پرده با آمریکا و اعمال آمریکا روابط دارند، هشدار داد. هشدار به این که اگر از فضولی دست برندارید، سرکوب خواهید شد!…روز قدس روزی است که باید به همه ابرقدرت ها هشدار داد که باید دست خود را از روی مستضعفین بردارید و سر جای خود بنشینید…

  روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزی است که اسلام را باید احیا کرد و احیا بکنیم و قوانین اسلام در ممالک اسلامی اجرا بشود. روز قدس روزی است که باید به همه ابرقدرت ها هشدار بدهیم که اسلام دیگر تحت سیطره شما، به واسطه عمال خبیث شما، واقع نخواهد شد، روز قدس، روز حیات اسلام است.» (صحیفه امام، جلد ۹، ص۲۷۷)

  **روز رویارویی مستضعفان با مستکبران

  «روز قدس یک روز جهانی است. روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله ی مستضعفین با مستکبرین است. روز مقابله ملت هایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیر آمریکا بودند، در مقابل ابرقدرت هاست. روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند. روزی است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین این روز را روز قدس می دانند و عمل می کنند به آنچه باید بکنند. منافقین آنهایی که با ابرقدرت ها در زیر پرده آشنایی دارند و با اسراییل دوستی در این روز بی تفاوت هستند یا ملت ها را نمی گذارند که تظاهر کنند. روز قدس روزی است که باید سرنوشت ملت های مستضعف معلوم شود، باید ملت های مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرین. »(صحیفه امام، جلد ۹،ص ۲۷۶)

  **روز مبارزه با استکبار

  «مستضعفان جهان باید قدرت اسلامی خود را بیابند و از عربده های شرق و غرب و وابستگان و تفاله های آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالی و اتکال به قدرت اسلام و ایمان بپاخیزند و دست جنایتکاران را از کشورهای خود کوتاه نمایند و آزادی قدس شریف و فلسطین را سرلوحه برنامه خود قرار دهند و ننگ سلطه صهیونیسم، تفاله آمریکا را از دامن خود بزدایند و روز قدس را زنده نگه دارند. امید است با زنده نگه داشتن این روز، بی تفاوتی ها زایل شود و غفلت ها مرتفع گردد.»(صحیفه امام، جلد ۱۵، ص۶۱)

  ** روز رهایی مظلومان

  «مسلمین، از لبنان و قدس عزیز پشتیبانی نمایند. مسلمانان جهان باید روز قدس را روز همه ی مسلمین، بلکه مستضعفین بدانند و از آن نقطه حساس در مقابل مستکبرین و جهانخواران بایستند و تا رهایی مظلومان از زیر ستم قدرتمندان از پای ننشینند.»(صحیفه امام، جلد ۱۵، ص ۶۲)

  **مقدمه ی تشکیل حزب مستضعفان

  «روز قدس یک روز اسلامی است و یک بسیج عمومی اسلامی است. من امیدوارم که این امر مقدمه باشد از برای یک «حزب مستضعفین» در تمام دنیا.»(صحیفه امام، جلد۹، ص ۲۸)

  – روز قدس در بیانات مقام معظم رهبری

  **کوچک جلوه دادن حضور مردم در تبلیغات بیگانگان

  «…هر چیزی که در کشور ما حاکی از حضور مردم است، دشمن در تبلیغات جهانی سعی می کند آن را پوشیده بدارد. میلیون ها نفر در شهرهای مختلف و در تهران، در مراسم روز قدس و در اجتماعات عظیم به مناسبت های مختلف اجتماع می کنند؛ این ها را در تبلیغات شان منعکس نمی کنند؛ چون حاکی از پیوند مردم با نظام جمهوری اسلامی است؛ نمی خواهند این در دنیا مسجل بشود؛ نمی خواهند برای ذهن عمومی ملت ایران این باور به وجود بیاید؛ بلکه سعی می کنند آنها را هرچه کوچکتر هم نشان بدهند. یک میلیون جمعیت را می گویند دهها هزار نفر! در تبلیغات جهانی این طوری است! دیگر فکر هم نمی کنند که حالا مردمی که خودشان این اجتماع عظیم را دیده اند، درباره ی آنها چه قضاوتی خواهند کرد! تیری می اندازند، شاید به هدف خورد…» (سخنان رهبری در دیدار با فضلا، طلاب و اقشار مختلف مردم قم ، ۱۹ دی ۱۳۷۰)

  ** اصلاح امور فلسطینی ها با حضور پرشور مردم

  «…از باب این که مساله ی قدس مهم است و از این باب که امروز متاسفانه صهیونیست ها در وارد آوردن فشار مضاعف به فلسطینی ها حمایت می شوند و با توجه به این که بسیاری از کسانی که شعار فلسطین را می دادند، در بین راه، این ملت مظلوم را وا گذاشتند و امروز، مبارزین فلسطینی و ملت مظلوم فلسطین، نیاز به حمایت جهانی و دلگرمی از سوی برادران مسلمان خودشان دارند، من به مردم عزیزمان و همین طور به همه ی ملت های مسلمان توصیه می کنم که ان شاءاللَّه این روز را از گذشته گرمتر و پرشورتر برگزار کنند. این، به مبارزه و اصلاح امور فلسطینی ها کمک خواهد کرد. اصلاح امور فلسطینی ها به این است که ان شااللَّه مردم فلسطین که صاحبان خانه شان هستند حق خودشان را به دست آورند…» (گفت و گو ی رهبری با صدا و سیما درباره ی روز جهانی قدس، ۲۷ اسفند ۱۳۷۱)

  ** لزوم اتحاد مسلمان ها در دفاع از فلسطین

  «…متحدا محکوم کنند، متحداً مؤاخذه کنند، متحداً قضایا را نسبت به مساله ی فلسطین تعقیب کنند و متحداً امنیت صاحبان فلسطین را در خانه خودشان تأمین و تضمین کنند. چنانچه این کار از طرف مسلمان ها انجام نگیرد، خود آن مردم مظلوم، انجام خواهند داد. اگر دولت های اسلامی نتوانند از آن ملت مظلوم که در خانه ی خودش غریب است، دفاع جهانی کنند، تا آنها بتوانند لااقل در خانه خودشان امنیّت داشته باشند، خود فلسطینی ها کاری خواهند کرد که در خانه ی خودشان امنیت به وجود آورند. این کار را خواهند کرد و این به برکت اسلام، عملی است…» (سخنان رهبری در دیدار کارگزاران نظام در عید فطر، ۲۲ اسفند ۱۳۷۲)

  **حمایت تمام مسلمانان از فتوای امام خمینی

  «…این که می بینید ملت های مسلمان در آسیا و اروپا و آفریقا به نفع انقلاب اسلامی سخن می گویند؛ از یک فتوای امام، آن طور حمایت می کنند؛ از انقلاب اسلامی، از روز فلسطین روز قدس؛ جمعه ی آخر ماه رمضان و دیگر مناسبت ها آن طور استقبال می کنند و درباره اش شعار می دهند، همه حاکی از عمق استراتژیک جمهوری اسلامی است، که دشمنان، این را هم نمی توانند ببینند…»(سخنان رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران، ۱۴ بهمن ۱۳۷۳)

  **آگاهی و وقت شناسی در برابر دشمنان

  «…شما ملت، به آمریکا و دشمنان انقلاب و کسانی که می خواهند نام فلسطین و قدس شریف را از خاطره ها و ذهن ها محو کنند، تو دهنی زدید. در روز بیست و دوم بهمن ماه و روز قدسِ این ماه رمضان، مردم ایران با همه وجود و با همه شور و شوق و انگیزه و شجاعت و غیرت و ایمانی که دنیا در این ملت سراغ دارد، بار دیگر نشان دادند که ایستاده اند… شما امسال، روز قدس و شاید روز بیست و دوم بهمن را از سال های قبل هم پرشورتر گرفتید. این، نشانِ آگاهی ملت ایران است. معلوم است ملت ایران می داند که امسال حضورش در صحنه، به خاطر وضع نابسامان مسلمانان و تجاوز طلبی روزافزون دشمنان اسلام، لازمتر است… ملت های دیگر، باید از ملت ما یاد بگیرند. دولت ها هم باید قدر این نعمت عظیم را که نعمت اسلام و ملت های اسلامی است بدانند…» (سخنان رهبری در خطبه های نماز عید فطر، یکم اسفند ۱۳۷۴)

  **اتحاد ملت ایران در دفاع از فلسطین

  «…پیش بینی ها از قبل از انقلاب این بود که چون در مجموعه ملت ایران، اقوام مختلف حضور دارند و زبان های مختلف رایج است، پس، زمینه اختلاف زیاد است؛ اما خلافش ثابت شد و همه دیدند که ملت ما یک ملت متّحد و متّفق است. شما ببینید در مراسم گوناگون و در صحنه هایی که جای ابراز عقیده نسبت به یک مساله سیاسی است مثل مراسمِ «روز قدس» که پریروز برگزار شد و شما ملاحظه کردید که چه غوغایی در سراسر ایران، چه در شرق و غرب و چه در مرکز بود ملت یکپارچه ما چگونه وحدت خود را به نمایش می گذارند! اقوام مختلف، در هر جا که هستند فارسشان، ترکشان، کردشان، عربشان، بلوچشان و ترکمنشان همه یکسان حرکت می کنند، یک شعار می دهند و یک حرف را می زنند. این همه، نشانگر وحدتی عجیب و بزرگ است…» (سخنان رهبری در دیدار کارگزاران نظام، به مناسبت عید سعید فطر، ۲۱ بهمن ۱۳۷۵)

  **ایرانیان سرمشق دیگر ملت ها

  «…ان شاءالله جمعه آینده که جمعه آخر ماه رمضان است مردم ایران به عنوان متولیان روز قدس، باید کاری کنند که برای دیگر ملت ها سرمشق شود؛ چون هر سال ملت های دیگر در گوشه و کنار، حتّی در خود اروپا و جاهای دیگر، به تبع شما روز قدس را گرامی می دارند. شما باید روز به روز این پرچم را سرافرازتر و این کانون درخشندگی و نور را درخشانتر کنید، تا عده بیشتری بتوانند استفاده کنند…» (سخنان رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران، ۲۶ دی ۱۳۷۶)

  ** بی توجهی مردم به تبلیغات دشمنان

  «…در راهپیمایی روز قدس ملت ایران در مقابل همه جنجال های تبلیغاتی دشمنان، موضع خود را با کمال قدرت و وضوح و بدون هیچ ابهامی نشان داد، بنابراین راهپیمایی روز قدس، امسال از لحاظ مضمون سیاسی پرمضمون تر و پرمعناتر و برای دشمنان، ناراحت کننده تر و خشم برانگیزاننده تر بود…» (سخنان رهبری در دیدار هزاران تن از مردم انقلابی و متدین قم، ۱۹ دی ۱۳۷۸)

  ** حمایت از مردم مظلوم فلسطین، وظیفه ی تاریخی مسلمانان

  «…مساله ی مهمِ این دوران، مساله ی فلسطین است که انتفاضه ی بزرگ فلسطین و بیت المقدّس همچنان ادامه دارد. کسانی که گمان می کردند می توانند با اِعمال زور و فشار، ملت فلسطین را از مطالبه ی حقِ ّ مسلّمِ خودش منصرف کنند، اشتباه کرده بودند؛ نتوانستند و نخواهند توانست ملت فلسطین را از ادامه ی این راه برگردانند. ممکن است با سرکوب و فشار و ارعاب، چند صباحی این نسل را به سکوت تحمیلی و اجباری وادار کنند؛ اما این خوابِ خوشِ بی تعبیری است که صهیونیست ها گمان کرده اند خواهند توانست از این پس به راحتی بر سرزمین غصب شده ی فلسطین حکومت کنند… امسال در همه ی دنیای اسلام، روز قدس با کیفیت ویژه ای برگزار شد؛ همچنان که پیش بینی می شد این طور بشود و این به خاطر حقّانیت فریاد مظلومانه ی ملت فلسطین است… آن مردم مظلوم و مقهور و محاصره شده به وسیله ی سنگدل ترین و سبع خوترینِ دشمنان، احتیاج به کمک دارند. هم ملت ما، هم دولت ما، هم ملت ها و دولت های مسلمانِ دیگر وظیفه دارند تا آن جا که می توانند، به این ملت مظلوم کمک کنند. این یک وظیفه ی دینی و انسانی و خردمندانه است که عقل به آن حکم می کند و یک وظیفه ی تاریخی است که تاریخ درباره ی آن قضاوت خواهد کرد…» (سخنان رهبری در خطبه های نماز عید سعید فطر، هفتم دی ۱۳۷۹)

  ** خشم مسلمانان از رژیم صهیونیستی و حامیانش

  «… امسال روز قدس، ملت های مسلمان باید نشان دهند که نسبت به رژیم صهیونیستی و حامیانش خشمگینند و هر کس در این زمینه بی تفاوت باشد و هر سیاستی که در آن جهت باشد، با او خشمگینند و خشمگین برخورد خواهند کرد…» (سخنان رهبری در خطبه های نماز، ۱۶ آذر ۱۳۸۰)

  ** ناتوانی رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت ملت فلسطین

  «… در آخر ماه مبارک رمضان که در آستانه این ماه قرار داریم و ان شاءالله از برکات آن باید همه استفاده کنیم و وارد سفره ضیافت الهی شویم روز قدس است؛ دفاع مردم از و مقاوم فلسطین در آن روز روشن خواهد شد. الان فلسطینی ها، دست تنها و بدون سلاح و امکانات، مجهّزترین رژیم منطقه را که پشتیبانش آمریکاست یعنی رژیم صهیونیستی در داخل خانه خودشان عاجز کرده و به ستوه آورده اند. نتوانستند با این ملت مقاوم کاری کنند؛ مقاومت ملت ها این گونه است…» (سخنان رهبری در دیدار دانشجویان و دانش آموزان، ۱۳ آبان ۱۳۸۱)

  ** روز قدس مظهر اراده ی ملت های مسلمان

  «…روز جهانی قدس مظهر اراده عمومی ملت های مسلمان برای مقابله با آمریکا و اسراییل است و ملت بزرگ، مومن و متحد ایران در روز قدس امسال پیشتازی و عظمت اراده ملی خود را در این عرصه نیز ثابت کرد و با دفاع مقتدرانه و آگاهانه از ملت مظلوم فلسطین تنفر عمیق خود را از صهیونیست ها و حامیان آمریکایی آنها نشان داد و ایران و جمهوری اسلامی را در جهان سرافراز کرد…» (سخنان رهبری در خطبه های نماز عید سعید فطر، پنجم آذر ۱۳۸۲)

  ** سیاست عالم متاثر از راهپیمایی روز قدس

  « … راهپیمایی عظیم و پُرشکوه مردم در روز قدس، حرکت نمادین عظیمی بود که یقیناً در عرصه ی سیاست عالم و در مقابله با استکبار، تأثیرات عمیقی را باقی گذاشته است و خواهد گذاشت. آنچه کام رمضانیان را در همه ی دنیای اسلام، بخصوص امسال، تلخ کرد، حوادث فاجعه آمیز فلسطین و عراق بود؛ اینها قطعه های تن دنیای اسلامند…» (سخنان رهبری در خطبه های نماز عید سعید فطر، ۲۴ آبان ۱۳۸۳)

  ** روز آزمایش بزرگ ملت های مسلمان

  «… روز قدس، روزِ آزمایش بزرگ ملت های مسلمان است؛ روز قدس، آن روزی است که ملت های مسلمان بی واسطه ی مقامات رسمی حرف شان را در دنیا مطرح می کنند. امسال هم روز قدس اهمیت مضاعفی دارد؛ هم به خاطر حادثه ی غزه که واقعاً عقب نشینی از غزه یک شکست بزرگِ صهیونیست ها بود هم به خاطر توطئه یی که بعد از شکست غزه و برای جبران آن شکست، از سوی آمریکایی ها و صهیونیست ها و بعضی از هم پیمانان شان در جریان است؛ یعنی عادی سازی رابطه ی زشت با رژیم صهیونیستی در میان برخی از دولت های اسلامی و برخی از دولت های منطقه، که نباید زیر بار بروند…» (سخنان رهبری در خطبه های نماز جمعه ی تهران، ۲۹ مهر ۱۳۸۴)

  ** روز فریاد امت اسلامی مقابل ظلم

  «… روز قدس در پیش است؛ روز فریاد امت اسلامی علیه ظلم و عدوان پنجاه ساله ی دشمنان امت اسلامی است. روز قدس را باید همه ی امت اسلام و همه ی ملت های اسلامی گرامی بدارند و شما مردم عزیز ایران نیز مثل هر سال، به توفیق الهی این روز را گرامی خواهید داشت…» (سخنان رهبری در خطبه های نماز جمعه ی تهران، ۲۱ مهر ۱۳۸۵)

  **امید دشمنان، فراموش شدن فلسطین

  «…دشمنان اسلام برای فراموش شدن مساله فلسطین در افکار عمومی جهان تلاش فراوان می کنند اما راهپیمایی ملت ها در روز جهانی قدس این توطئه بزرگ را خنثی می کند و به ملت مظلوم و تنهای فلسطین امید و دلگرمی می دهد… فلسطینی ها… با وجود همه فشارها محکم ایستاده اند و می دانند که فلسطین را ملت فلسطین باید نجات دهد و حمایت امت اسلامی از آنها این استقامت و پایداری را افزایش می دهد…»(سخنان رهبری در خطبه های نماز عید سعید فطر، ۲۱ مهر ۱۳۸۶)

  ** مساله اساسی جهان اسلام؛ مساله فلسطین

  …آنچه که در عرصه ی منطقه ی ما امروز مساله ی اساسی است، باز همان مساله ی قدیمیِ فلسطین است. مساله ی فلسطین، بسیار مساله ی اساسی و مهمی است. رژیم اشغالگر و غاصب شدت عمل را علیه فلسطینی ها زیاد کرده است و این واکنش آنها به ضعف های درونی خودشان و به شکست های پی در پیِ خودشان است. نتوانستند آن هیمنه ای را که بدروغ از خودشان ساخته بودند، حفظ کنند؛ آن رعبی که در دل ملت های عرب انداخته بودند، با مجاهدت مجاهدان فداکار؛ لبنانی و فلسطینی، حالا شکست، فشار را بر مردم فلسطین وارد می کنند. حکومت موجود در غزه، امروز یک حکومت قانونی است؛ حکومت حماس یک حکومت قانونی است. همه ی دنیا باید این حکومتی را که با آرا مردم از طریق انتخابات به وجود آمده است، بپذیرند…(سخنان رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران، ۲۹ شهریور ۱۳۸۷)

  **مقاومت ملت فلسطین، ثمره ی ایمان و توکل به خدا

  «…دشمن صهیونیست و طرف های دیگر با وارد آوردن فشارهای سنگین و مختلف به مردم غزه و ساحل غربی، در تلاشند آنها را از مقاومت رو گردان کنند و به گزینه تسلیم سوق دهند اما ملت فلسطین با روحیه مضاعف و امیدواری بیشتر، مطمئن باشد که حرکت عظیم آنان، حتما به نتیجه خواهد رسید. استحکام و پیشرفت نمایان جبهه مقاومت، نتیجه «وارد کردن عنصر معنویت به مبارزه» و ایمان و توکل بر خداوند است بنابراین باید روحیه دینی و ایمان حقیقی را در ملت فلسطین عمیق تر کرد و «توکل، امید، حسن ظن به تحقق وعده های پروردگار صادق» را افزایش داد…»(سخنان رهبری در دیدار رهبران گروه های مبارز فلسطینی، هشتم اسفند ۱۳۸۸)

  ** ملت ایران بیدار و متحد در دفاع از فلسطین

  «…ملت ما بیدار است؛ ملت ما متحد است؛ ملت ما مسایل جهانی را با علاقه و دلسوزی دنبال می کند؛ به مسایل دنیای اسلام می پردازد؛ درباره ی آنها موضع می گیرد، که یک نمونه ی از آن، همین راهپیمایی عظیم روز قدس است که در سرتاسر کشور در همه ی شهرها، در بسیاری از روستاها حتی مردم اجتماع کردند، راه افتادند، شعار دادند به نفع برادران مسلمانشان که هرگز آنها را نه دیده اند و نه از نزدیک می شناسند؛ لکن مساله ی آنها را مساله ی خودشان به حساب می آورند. این به برکت ایمان است؛ به برکت بیداری اسلامی است و این، آن راهی است که امام بزرگوار ما که رحمت و رضوان خدا بر او باد پیش پای ما گذاشت و ما این راه را طی می کنیم و تهدیدها و مخالفت ها و خصومت ها و غرض ورزی ها و نانجیبانه عمل کردن هایی که انسان مشاهده می کند در بخش های مختلف آن جبهه ی گسترده، نخواهد توانست این ملت را از این راه باز بدارد…» (سخنان رهبری در دیدار مسوولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی، ۱۹ شهریور ۱۳۸۹)

  ** روز بین المللی اسلامی

  «…روز قدس یک روز بین المللی اسلامی و روز بزرگ و مهمی است که ملت ایران و دیگر ملت های مسلمان، حرف حقی را که استکبار حداقل شصت سال برای خاموش کردن آن سرمایه گذاری کرده بود، فریاد می کنند. تشکیل نظام جمهوری اسلامی در ایران و اعلام روز قدس و تبدیل سفارت رژیم صهیونیستی در تهران به سفارت فلسطین، حرکت تهاجمی بود که در مقابل توطئه شصت ساله استعمار برای محو فلسطین از نقش جغرافیای جهان، ایستاد. روز قدس پشتوانه امنیت کشور نیز است و هر ایرانی که روز قدس به خیابان می آید، در واقع به امنیت کشور و ملت و حفظ دستاوردهای انقلاب کمک کرده است. به لطف خداوند امسال نیز روز قدس در کشور و در کشورهای اسلامی با عظمت تر برگزار خواهد شد…»(سخنان رهبری در جمع استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها، دوم شهریور ۱۳۹۰)

  **فلسطین؛مساله ی اصلی دنیای اسلام

  «…امروز مساله ی فلسطین به برکت بیداری اسلامی، بار دیگر به یک مساله ی اصلی دنیای اسلام تبدیل شده است؛ نباید بگذارید این برجستگی و این امتیاز از بین برود و زیر توطئه ها و ترفندهای دشمنان مسلمانها و دشمنان امت اسلامی پنهان بماند. مساله ی فلسطین یک مساله ی اصلی است. در طول زمان، ملتها دولتهای خودشان را با موضع گیری آنها در قضیه ی فلسطین محک می زدند. البته فشار استبداد و استکبار و اختناق و زور نمیگذاشته است که خواسته ی ملت ها آشکار شود. امسال در قضایای روز قدس و راهپیمایی ملتهای منطقه، به کوری چشم صهیونیستها، ملتها توانستند حرف دل خودشان را در این قضیه بزنند و ان شاءاللّه روزبه روز بیشتر و گرمتر خواهد شد…»(سخنان رهبری در دیدار مسوولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی به مناسبت روز عید سعید فطر، ۲۹ مرداد ۱۳۹۱)

  ** فلسطین؛ مساله ی مهم جهان اسلام

  «…امیدواریم خدای متعال عبادات شما را قبول کند و رحمت و تفضل خود را بر ملت ایران سرازیر و مرحمت فرماید و اجر فراوانی به خاطر تلاش هایی که در این ماه انجام دادید، به شما بدهد. یکی از تلاش های بزرگ این ماه، راهپیمایی روز قدس بود که حقیقتاً با هیچ زبانی نمی توان اهمیت کار شما را توصیف کرد؛ که در هوای گرم، با زبان روزه، در این خیابانها، در سرتاسر کشور، حرکت کردید برای اینکه ایستادگی ملت ایران را درباره ی این مساله ی مهم جهان اسلام و تاریخ اسلام اثبات کنید. ملت زنده یعنی این. لازم است با همه ی وجود و از اعماق دل، از این همت ملت ایران تشکر کنیم …» (سخنان رهبری در خطبه های نماز عید سعید فطر، ۱۸ مرداد ۱۳۹۲)

  برگرفته از: کتاب صحیفه ی امام خمینی

  پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

  برچسب ها :

  نظرات