آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 8 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 57710
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  نهایی‌شدن تحقیقات درباره حادثه بازداشت تفنگداران آمریکایی در ایران/ احتمال اعمال مجازات سنگین‌تر علیه مقصران

  نیروی دریایی آمریکا قصد دارد پس از 5 ماه تحقیقات فشرده، جزئیات حادثه بازداشت تفنگداران آمریکایی در آبهای خلیج فارس را منتشر کند.

  آوای شمال/ پایگاه اینترنتی «واشینگتن فری بیکن» در مطلبی نوشت: نیروی دریایی آمریکا قصد دارد نتایج تحقیقات خود درباره بازداشت ۱۰ تفنگدار آمریکایی در آب‌های خلیج فارس را منتشر کند. حادثه‌ای که پیش از اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران رخ داد.
  یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا در همین خصوص به واشینگتن فری بیکن گفت: جزئیاتی که به زودی منتشر خواهد شد نتیجه بیش از ۵ ماه تحقیقات است. به گفته او، این تحقیقات مشخص می‌کند چطور تفنگداران آمریکایی از مسیر اصلی خود منحرف شده و سر از مرزهای آبی ایران در آوردند. علاوه بر این، چگونگی تسلیم و بازداشت آن‌ها بوسیله سپاه پاسداران ایران و همچنین برخورد و رفتار تهران با آن‌ها روشن خواهد شد.
  بنابر این مطلب، انتشار جزئیات جدید این حادثه می‌تواند به اخراج و جریمه تعداد بیشتری از این تفنگداران منتهی شود. نیروی دریایی آمریکا تاکنون نیز دو نفر از فرماندهان مرتبط با این حادثه را از کار برکنار کرده است.
  بنابر این مطلب، دولت اوباما تاکنون تلاش کرده است حادثه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی ۹۴) را پیروزی دیپلماسی و دلیلی برای اثبات وجود روابط گرم‌تر میان آمریکا و ایران جلوه دهد.
  فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا روز جمعه اعلام کرد «کایل موسز،» کاپیتان کارگروه فرماندهی ۵۶ نیروی دریایی آمریکا، را به دلیل از دست دادن اعتماد به نفس برای صدور فرمان از کار برکنار می‌کند.
  «کوین دونگان،» رئیس فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا، تصمیم مذکور را پس از بررسی تحقیقات جدید اتخاذ کرد. او در این زمینه گفت: تصمیمی که چند هفته پیش درباره کاپیتان موسز گرفته شد بر اساس تحقیقات اولیه بود. اکنون با توجه به بررسی نتایج نهایی اطمینان دارم او باید اقدامات بیشتری را پیش از وقوع این حادثه انجام می‌داد.
  «اریک راش» افسر اجرایی یگان ساحلی که تفنگداران بازداشت شده در ایران نیز جزو این یگان هستند، نخستین فردی بود که به عنوان مقصر حادثه مذکور شناخته و از سمت خود برکنار شد.  او سپس تا مشخص شدن نتیجه تحقیقات نهایی بار دیگر بر سر کار خود بازگشت.
  بنابر اعلام سی‌بی‌اس نیوز، مجازات ۷ تفنگدار آمریکایی حاضر در این حادثه از جمله فرمانده راش در حال بازنگری است و در هفته جاری اعلام خواهد شد.
  این تفنگداران ۴ روز مانده به اجرایی‌شدن برجام و به دلیل ورود بدون مجوز به آب‌های خلیج فارس بوسیله سپاه پاسداران ایران بازداشت شدند. اندکی پس از این حادثه «جو بایدن،» معاون رئیس‌جمهور آمریکا، رفتار دو طرف این حادثه را استاندارد توصیف کرد.

  برچسب ها :

  نظرات