آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 24 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5746
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  بازگرداندن پیکر ۴۶ شهید جنگ تحمیلی به کشور

  آوای شمال/ کمیته­ بین­‌المللی صلیب سرخ در مراسم تحویل پیکر ۴۶ شهید جنگ تحمیلی حضور پیدا کرد. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با صدور بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «این بقایای انسانی در روز ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵ (۲ بهمن ۱۳۹۳) طی مراسمی در گذرگاه مرزی شلمچه در نزدیکی بصره (عراق)، با شرکت مقامات نظامی و […]

  آوای شمال/ کمیته­ بین­‌المللی صلیب سرخ در مراسم تحویل پیکر ۴۶ شهید جنگ تحمیلی حضور پیدا کرد.

  کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با صدور بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «این بقایای انسانی در روز ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵ (۲ بهمن ۱۳۹۳) طی مراسمی در گذرگاه مرزی شلمچه در نزدیکی بصره (عراق)، با شرکت مقامات نظامی و غیرنظامی از هر دو کشور و در حضور کارکنان این کمیته، به کشور بازگردانده شدند. از بین بقایای بازگردانده شده طی این مراسم، تیم­‌های پزشکی قانونی تاکنون توانسته‌­اند ۴۶ سرباز ایرانی و ۳ تن از پرسنل نظامی عراقی را تعیین هویت کنند و کار برای شناسایی بقیه­ بقایا نیز ادامه دارد.»

  پاتریک یوسف رئیس نمایندگی کمیته­ بین­‌المللی صلیب سرخ در عراق گفت: «بیش از ۲۵ سال از خاموشی سلاح‌­ها می­‌گذرد، ولی هزاران خانواده در هر دو طرف هنوز نمی­‌دانند چه بر سر عزیزانشان آمده است. بسیار مهم است که خانواده­‌ها از سرنوشت فرزندان مفقود خود مطلع شوند، تا مرهمی بر این زخم داشته باشند.»

  کمیته­ بین­‌المللی صلیب سرخ در عراق اکنون در حال ارزیابی نیازهای خانواده­‌های مفقودان عراقی­ است تا پی ببرد چه کمک‌­هایی مورد نیاز است.

  اولیویه مارتین، رئیس نمایندگی کمیته­ بین­‌المللی صلیب سرخ در ایران گفت: ما از اقدامات مشترکی که تا به امروز برای بازیابی بقایای انسانی جنگ ایران و عراق انجام شده تقدیر می­‌کنیم، به­ ویژه از مراسم امروز، که نتیجه­ همکاری و عزم راسخ دولت‌­های ایران و عراق است.

  بر اساس حقوق بین‌­المللی بشردوستانه، خانواده­‌ها حق دارند که از سرنوشت عزیزان مفقود خود آگاه شوند. در این مورد دو طرف نیز تعهد لازم را برای احترام به این حق از خود نشان داده­‌اند.

  براساس این گزارش، تشکیل یک کمیته­ سه­ جانبه در رابطه با کسانی که در جنگ ایران و عراق مفقود شده­‌اند، دولت‌­های ایران، عراق و کمیته­ بین­‌المللی صلیب سرخ را گرد هم آورد.

  کمیته­ بین­‌المللی صلیب سرخ به عنوان یک میانجی بی­‌طرف از مشخص شدن سرنوشت مفقودان حمایت کرده است. این حمایت در اشکال مختلف از مشارکت در مراسم تحویل بقایای انسانی و آموزش کارشناسان پزشکی قانونی ایرانی و عراقی، تا تأمین تجهیزات تخصصی برای استفاده در مراحل بازیابی و تعیین هویت انجام شده است.

  برچسب ها :

  نظرات