سفر ظریف نشانه تأیید رفتارهای عربستان نیست/ انتظار از پادشاه جدید

چاپ

آوای شمال/ حسین نوش آبادی، سفیر سابق کشورمان در عمان درباره مرگ ملک عبدالله و پادشاهی جدید عربستان و تأثیر آن در روابط بین ایران و عربستان سعودی، گفت: جدای از تحلیل هایی که بعد از فوت ملک عبدالله مطرح است و آینده نگری هایی که بعضی در ذهن دارند و پیش بینی هایی که صورت می گیرد، جمهوری اسلامی ایران همواره به کشور عربستان به عنوان دوست و با علاقه به ارتباط و تعامل نگاه کرده است و ما هیچ گاه سعی نکردیم عامل ترک و تیرگی روابط باشیم.

وی افزود: انتظار داریم تغییر و تحولات کشورهای همسایه ما را بیشتر به سمت تعامل در ارتباط و تعمیق روابط سوق دهد و به ما اعتماد کنند و ما نیز در صورتی که نگاه خود را تغییر دهند و با مسائل منطقه واقع بینانه برخورد کنند به آنها اعتماد خواهیم کرد.

نوش آبادی تصریح کرد: آنها باید با اتکا به مردم کشورهای خود و ظرفیت های منطقه ای نسبت به حل و فصل مسائل بیاندیشند و کمتر تحت تأثیر القائات، تحریم ها و تصمیم گیری های دیگران قرار گیرند. ما همسایه هستیم و شرایط همسایگی ایجاب می کند که مشکلات را خود حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه نگاه بدبینانه بین ایران و عربستان باید برداشته شود، اظهار داشت: باید مطابق منافع دو کشور قدم برداریم و تلاش کنیم روابط سرد موجود به گرمی بگراید و یخ روابط آب شود.

نوش آبادی بیان کرد: انتظار ما این است که پادشاه جدید عربستان فصل جدید در روابط ایجاد کند. انتظار دولت ها و البته ملت ها این است که در آینده گام هایی برای حل و فضل مشکلات برداشته شود چرا که به هر حال سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران توسعه مناسبات و گسترش همکاری های منطقه ای و دوره ای با همسایگان است.

سفیر سابق ایران در عمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه علاقه ای ندارد که روابط با کشورهای همسایه بر اثر القائات بیگانگان و رفتارهای دشمنان مشترک دچار اختلال شود. ما علاقه مند هستیم که کشورهای همسابه و اسلامی به عنوان یک فرصت از ظریفیت های موجود جمهوری اسلامی استفاده کرده و برای صلح و ثبات و امنیت منطقه تلاش کنند. ما نیز متقابلا از ظرفیت آن کشورها برای تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی بهره خواهیم گرفت.

وی تأکید کرد : ایران با اکثریت کشورها روابط خوبی دارد و امیدواریم که کشور پادشاهی سعودی نیزدر یک نگاه واقع بینانه، ما را به عنوان کشور دوست تلقی کند و در حل مسائل و ارتقا سطح تعاملات تلاش کند.

پیام تسلیت رئیس جمهور یک امر متداول است

سفیر سابق ایران در عمان درباره پیام تسلیت رئیس جمهور به پادشاه عربستان و سفر وزیر امور خارجه به ریاض به منظور شرکت در مراسم ملک عبدالله و انتقاداتی که در این باره نسبت به دولت می شود، بیان کرد: دولت اعتدالی باید عاقلانه و به دور از هرگونه افراط و تفریط عمل کند. اگر رئیس جمهور به عنوان شخصیت ممتاز در منطقه برای مرگ پادشاه یک کشور پیام تسلیت ارسال کند، یک امر متعادل و متعارف و مرسوم است و به هر حال توسعه روابط با همسایگان از سیاست های راهبردی جمهوری اسلامی ایران.

سفر ظریف به مفهوم پذیرش سیاست های عربستان نیست

وی ادامه داد: سفر آقای ظریف به عنوان وزیر امور خارجه در مراسم یک مقام ارشد یک امر دیپلماتیک است و این طور نیست که شرکت در مراسم به این مفهوم باشد که سیاست های یکدیگر را قبول دارند.

نوش آبادی گفت: شرکت کردن در مراسم ها نشانه تأیید رفتارها و حل مشکلات نیست و این تنها یک امر تشریفاتی است و امیدواریم که رفت و آمدهای تشریفاتی به رفت و آمدهای سیاسی و دیپلماتیک تبدیل شود و تصمیم گیری های معقول و واقع بینانه در حل مسائل و ایجاد بستر مناسب برای گسترش روابط اتخاذ شود.

وی درباره روند سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در یک سال گذشته در قبال عربستان، گفت: ما سعی کردیم و تلاش خواهیم کرد که فضای سردی که حاکم است از بین برود.

 هیچ زمانی داوطلب عقبگرد روابط نبوده ایم

نوش آبادی بیان کرد: هیچ زمانی داوطلب نبوده ایم که روابط ما باعث اختلال و عقب گرد شود و در همه بخش ها نیز با این نگاه پیش رفته ایم که روابط خود را با همسایگان حفظ کنیم و گسترش دهیم.

این دیپلمات سابق کشورمان گفت: گاهی متغیرهای دیگری روابط را تغییر داده است که ما در این مسیر داوطلب نبوده ایم و همواره آمادگی تبادل هیأت های رسمی را داشتیم.

نوش آبادی گفت: به طور کلی فکر می کنیم پادشاه جدید در عربستان به رفع سوء ظن ها و تیرگی روابط کمک کند.

وی ابراز امیدواری کرد سفر ظریف به عربستان کمک کند که زمینه های همکاری تقویت شود.