آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 12 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5740
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اواخر هفته جاری رایزنی معاونان ظریف و نمایندگان سه کشور اروپایی در ۱+۵

  آوای شمال/ سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه کشورمان که در حال حاضر برای رایزنی با تیم مذاکره کننده آمریکایی در زوریخ سوئیس حضور دارند، قرار است در ادامه رایزنی‌ها در خصوص حل اختلافات موجود بر سر راه حصول توافق جامع هسته‌ای اواخر هفته جاری با نمایندگان سه کشور اروپایی […]

  آوای شمال/ سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه کشورمان که در حال حاضر برای رایزنی با تیم مذاکره کننده آمریکایی در زوریخ سوئیس حضور دارند، قرار است در ادامه رایزنی‌ها در خصوص حل اختلافات موجود بر سر راه حصول توافق جامع هسته‌ای اواخر هفته جاری با نمایندگان سه کشور اروپایی (آلمان، انگلستان و فرانسه) در گروه ۱+۵ دیدار و گفت‌وگو کنند.

  خبرنگار فارس مطلع شد که هنوز محل و زمان دقیق این رایزنی‌ها نهایی نشده است.

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شب گذشته پس از دیدار نیم ساعته‌اش با جان کری همتای آمریکایی در حاشیه چهل و پنجمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس با بیان اینکه قرار شده است کارشناسان برای حصول نتیجه مذاکرات گفت‌وگوها را همچنان ادامه بدهند، گفت: در این دیدار درباره ضرورت تسریع و تقویت روند مذاکرات به منظور جلوگیری از تخریب‌هایی که صورت می‌گیرد، گفت‌وگو شد. 
  ظریف گفت: در دیدار با همتای آمریکایی درباره بحث‌های مختلفی که دوستان ما در زوریخ پیگیری می‌کنند از جمله تعداد سانتریفیوژها، روش‌های غنی‌سازی و همچنین پیشنهادهای مختلفی که از سوی طرفین مطرح بوده بحث کردیم. 
  وی با بیان اینکه قرار شد همکاران ما به ویژه کارشناسان فنی دو طرف بحث‌ها را ادامه بدهند تا به یک نتیجه واحد برسیم، افزود: کارشناسان دو طرف شنبه نیز گفت‌وگوها را در زوریخ پیگیری می‌کنند و تا پایان هفته نیز این گفت‌وگوها را با همتایان اروپایی خود ادامه خواهند داد. 
  وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی واحد مرکزی خبر گفت: امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد کار را هر چه سریعتر پیش ببریم. 
  رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از دولت آمریکا به دنبال توافق با ایران است، گفت: گرچه گروه‌هایی هم هستند که با توافق موافق نیستند و سر و صدای زیادی هم از طرف آنها شاهدیم. البته مهم این است توافقی که راجع به آن بحث می‌شود توافقی باشد که حقوق و عزت مردم ایران را به رسمیت بشناسد؛ توافقی که قابل قبول باشد. 

  هیأت مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان صبح پنجشنبه دوم بهمن ماه به همراه محمدجواد ظریف راهی زوریخ سوئیس شدند و ظریف به منظور شرکت در چهل و پنجمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد به داووس رفت و شب گذشته در حاشیه این نشست دیدار نیم ساعته‌ای با جان کری همتای آمریکایی داشت.

  تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز در ادامه رایزنی‌ها بعد از تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو به سرپرستی سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان روز گذشته (جمعه) رایزنی‌هایی را با وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و نماینده این کشور در ۱+۵ صورت داد که این رایزنی‌ها در سطح معاونان و همچنین کارشناسان طی دو نوبت صبح و بعدازظهر جمعا پنج ساعت و نیم به طول انجامید و آنگونه که خبرنگار فارس مطلع شد در این رایزنی‌ها به برخی موضوعات مورد اختلاف پرداخته شد.

  پس از آنکه ایران و شش کشور در سوم آذر ماه سال جاری (۱۳۹۳) به دلیل اختلافات موجود به این نتیجه رسیدند که حصول توافق در این ضرب الاجل اعلام شده امکانپذیر نیست، توافقنامه ژنو (برنامه اقدام مشترک) را برای هفت ماه تمدید و تأکید کردند که رایزنی‌ها را در چهار ماه آینده برای حصول توافق سیاسی صورت دهند. در همین راستا تیم مذاکره کننده ایرانی به ریاست عراقچی اواخر آذر ماه در ژنو سوئیس با هیأت مذاکره کننده آمریکایی دیدار و پس از آن نیز در یازدهمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ درباره راه‌حل جامع هسته‌ای حضور یافت.

  تیم مذاکره کننده ایران همچنین اواخر دی ماه به همراه ظریف برای دومین بار پس از تمدید هفت ماه توافق ژنو به ژنو سفر کرد و ظریف روز ۲۴ دی ماه در ژنو به مدت هشت ساعت با همتای آمریکایی دیدار و گفت‌‌‌وگو کرد و پس از آن نیز تیم مذاکره کننده ایران و آمریکا از ۲۵ تا ۲۷ دی ماه به رایزنی در شهر ژنو پرداختند و ۲۸ دی ماه نیز دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در شهر ژنو به ریاست معاونان برگزار شد.

  – See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931104000569#sthash.xD6HaJfj.dpuf

  برچسب ها :

  نظرات