آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 8 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 57385
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  ورود بیش از ۱۵ میلیارد کالای قاچاق به کشور در سال گذشته

  حجم قاچاق در سال 92 به بیشترین حد خود نسبت به سال 1387 رسیده و رقم آن 25 میلیارد دلار محاسبه شده است.

  آوای شمال/ بر اساس گزارش هایی که گمرک منتشر کرده، حجم قاچاق در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ حدود ۲۲ درصد کاهش داشته است؛ همچنین حجم قاچاق ورودی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ حدود ۸ درصد و حجم قاچاق خروجی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ حدود ۷۶ درصد کاهش داشته است.

  بیشترین میزان قاچاق ورودی در سال ۹۲ به میزان ۱۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و کمترین میزان قاچاق ورودی در ۹۴ به مقدار ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورده شده است.

  همچنین بیشترین برآوردها از قاچاق خروجی در سال ۹۲ به میزان ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده و کمترین قاچاق ورودی در سال ۹۴ به اندازه یک میلیارد دلار محاسبه شده است.

  بر همین اساس، کل قاچاق در سال ۹۲ با حجم ۲۵ میلیارد دلار  بیشترین حجم قاجاق را  از سال ۱۳۸۷ به خود اختصاص داده، این در حالی است که کمترین میزان قاچاق در سال ۱۳۹۴ به میزان ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به ثبت رسیده است.

  آمار هانشان می دهد که در سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ حجم قاچاق ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار افزایش داشته که این رقم در دو سال اخیر  ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کاهش نشان می دهد.

  این در حالی است که آمار ماهانه صادرات و واردات گمرکی کشور نشان می‌ دهد که در سال گذشته حدود ۳۵ میلیون تن کالا به ارزش ۴۱ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار کالا وارد کشور شده و در مقابل ۷۷ میلیون و ۵۶۱ هزار تن کالا به ارزش ۳۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار کالا صادر شده است.

  بر اساس گزارش هایی که گمرک منتشر کرده ،بیشترین حجم قاچاق  مربوط به پوشاک، مواد غذایی، گوشی تلفن همراه، شمش طلا و انواع لوازم خانگی است که حدود ۴۱ درصد قاچاق به کشور را به خود اختصاص می دهد.

  برچسب ها :

  نظرات